Beastie Boys - Hot Sauce Committee Part TwoWeterani hip hopowi ze zmiennym szczęściem radzą sobie na scenie muzycznej w XXI wieku. Oczywiście, kariery muzyczne poszczególnych artystów są uzależnione od wielu czynników zewnętrznych i nie sposób wrzucić do jednego garnka wszystkich ludzi, aktywnych w branży od kilkunastu lat, a nawet i dłużej. Istnieje jednak pewna (naturalna) prawidłowość dotycząca doświadczonych raperów, beatmakerów i DJ’ów. Z roku na rok coraz więcej osób wycofuje się z działalności muzycznej, a najbardziej dotyczy to postaci kojarzonych głównie z old schoolem i latami 90.tymi ubiegłego stulecia. Z drugiej strony, wśród zaawansowanych wiekowo twórców muzyki nadal znajdziemy artystów solowych i zespoły przykuwające uwagę opinii publicznej na całym globie. Nie ma cienia wątpliwości, iż do takich grup należy kolektyw wywodzący się z Brooklynu, Beastie Boys. W pierwszym tygodniu maja b.r. formacja wydała długo oczekiwany nowy album, „Hot Sauce Committee Part Two”.

Ad Rock (Adam Horovitz), MCA (Adam Yauch) and Mike D (Mike Diamond) wraz z pozostałymi osobami związanymi z Beastie Boys (m.in. Money Markiem i Mix Master Mike’iem), to niekwestionowane legendy hip hopu. Nowojorczycy na stałe wpisali się do historii kultury hip hopowej, a ich sława i status na scenie muzycznej sięga mnóstwa zakątków na całym globie. Ich debiutancki album, „Licensed To Ill” (Def Jam, 1986) w przeciągu 2,5 miesiąca zdobył platynowy status, będąc drugim po „Raising Hell” Run-DMC, longplayem uhonorowanym takim tytułem (ostatecznie LP osiągnęło 8-krotną platynę). W przeciągu ponad 30 lat istnienia grupa wydała 7 płyt, kilka EP-ek i niezliczoną ilość singli. Do tego dochodzą liczne nieoficjalne wydawnictwa płytowe sygnowane przez Beastie Boys, a także pełno bootlegów ukazujących się praktycznie co kilka miesięcy. Nowojorski kolektyw to również jeden z nielicznych zespołów rapowych cieszących się niezmiernym uznaniem ze strony fanów innych gatunków muzycznych. O zasługach i dorobku pionierów hip hopu można by opowiadać godzinami, przytaczając co rusz to inne historie związane z ich działalnością. Niemniej interesująco przedstawiają się kulisy powstania „Hot Sauce Committee Part Two”.

Ósmy studyjny album Beastie Boys początkowo miał się ukazać 15 września 2009 roku pod tytułem „Hot Sauce Committee Part One”. Jeszcze w tym samym roku trafiły do słuchaczy dwa nagrania – „Too Many Rappers” i „Lee Majors Come Again” (ostatecznie utwór nie znalazł się na płycie). Jednak, premiera płyty została przełożona w czasie ze względu na zdiagnozowanie raka u MCA. Po szczęśliwym powrocie do zdrowia Adama Yaucha, zespół ponownie zabrał się do prac nad materiałem. W październiku 2010 roku, zadecydowano, iż projekt trafi do sprzedaży pod zmienionym tytułem i tracklistą. Porzucono też – przynajmniej na najbliższe miesiące – wydanie utworów, które uprzednio miały pojawić się na pierwszej części „Hot Sauce Committee”. Ogłoszono przy tym, iż projekt zostanie wydany podobnie jak poprzednio przez Oscilloscope Laboratories przy zwierzchnictwie Capitol Records. W kwietniu 2011 roku pojawiły się pierwsze przecieki albumu w postaci utworu „Make Some Noise”, do którego niedługo później powstał teledysk. Na tydzień przed oficjalną datą premiery, „Hot Sauce Committee Part Two” zostało udostępnione do darmowego odsłuchu na Soundcloudzie.

Weterani z Beastie Boys powracają z nowym albumemOstatecznie album ukazał się na rynku płytowym 3 maja 2011 roku. Materiał zawierający 16 tracków w całości został wyprodukowany przez Beastie Boys, z udziałem Money Marka na klawiszach i Mix Mastera Mike’a od strony turntablistycznej. Gościnnie pojawią się jedynie Nas i Santigold. [pullquote]Długo oczekiwany longplay przygotowano w starym-dobrym stylu, do którego Ad Rock, MCA i Mike D przyzwyczaili już dawno temu. [/pullquote]Można spierać się nad wartością artystyczną płyty i czy na pewno jest to właściwy powrót na scenę muzyczną nowojorczyków. Z drugiej strony, Beastie Boys otrzymali pochlebne recenzje za „Hot Sauce Committee Part Two” od całej rzeczy dziennikarzy muzycznych. Nie sposób pominąć również wymiernego sukcesu komercyjnego – w przeciągu pierwszych 7 dni od ukazania się płyty, album rozszedł się w nakładzie 128,000 sprzedanych kopii, debiutując przy tym na drugim miejscu na zaszczytnej liście Billboardu.

Oprócz ww. videoclipu nakręconego do singlowego nagrani „Make Some Noise”, „Hot Sauce Committee Part Two” jest promowane innymi materiałami video. 21 kwietnia Beastie Boys zaprezentowali film krótkometrażowy poprzedzający ich kolejny album – „Fight For Your Right (Revisited)”. Ponadto artyści stworzyli klip do „Don’t Play No Game That I Can’t Win” (na stronie w pełnej wersji). W najbliższej lub nieco dalszej przyszłości przekonamy się, jakie będą następne kroki na scenie muzycznej tych wielkich muzyków.

Tracklista

 1. Make Some Noise
 2. Nonstop Disco Powerpack
 3. OK
 4. Too Many Rappers feat. Nas
 5. Say It
 6. The Bill Harper Collection
 7. Don’t Play No Game That I Can’t Win feat. Santigold
 8. Long Burn The Fire
 9. Funky Donkey
 10. The Larry Routine
 11. Tadlock’s Glasses
 12. Lee Majors Come Again
 13. Multilateral Nuclear Disarmament
 14. Here’s A Little Something For Ya
 15. Crazy Ass Shit
 16. The Lisa Lisa/Full Force Routine