Who sampled: Nine "Any Emcee" vs Rappin' 4-Tay "I'll Be Around"Od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem nieznacznego rozszerzenia tematyki, z którą możecie zetknąć się na łamach UCTL. Z moich przemyśleń powstał nowy cykl, który nazwałem Who Sampled? Na pierwszy ogień, chciałbym otworzyć tę kategorię dotyczącą szeroko pojętych sampli i przedstawić dwa utwory, które opierają się na tym samym nagraniu – NineAny Emcee” vs Rappin’ 4-Tay „I’ll Be Around”.

Nine już raz gościł na U Call That Love, przy okazji wpisu o jego nieśmiertelnym singlu „Make Or Take”, które promowało drugie wydawnictwo płytowe artysty zatytułowane „Cloud 9„. „Any Emcee” pochodzi z debiutanckiego LP reprezentanta Bronksu – „Nine Livez” (ponownie podkreślę – znakomita okładka) wydanego w 1995 roku przez Profile Records. Producentem nagrania jest oczywiście Rob Lewis, bliski przyjaciel wykonawcy i producent związany głównie z głębokim podziemiem Bronksu. Nagranie rozpoczyna się od cuta, wziętego z klasycznego singla Erica B. & Rakima, „My Melody”: „Any MC that disagree with me, wave your arms” wprowadzając słuchaczy w pełni klimatyczny track, z jakimi był kojarzony Nine. Doskonale wiemy jak mocnym głosem raper jest obdarzony, co zawsze powodowało, że jego słowa nabierały dodatkowej siły. Nie inaczej jest w przypadku „Any Emcee„, który służy do pokazania braggadocio i udowodnienia, komu należy się szacunek:

The last MC to disagree is now history/ No longer an MC, he is now PC/I’m real and real MC’s know that/ only fake MC’s disagree, that’s why they wack!

Należy dodać, że track został nagrany w legendarnym nowojorskim studiu D&D Studios, które obecnie jest w rękach DJ’a Premiera. Spytacie skąd ten pseudonim? Ano stąd, że raper urodził się 19.09.1969 roku, nosi obuwie rozmiaru 9 i dziewiątka jest jego szczęśliwą liczbą. Ładnie nieprawdaż? Zresztą na samym końcu kawałka Nine wspomina o tym fakcie:

Like C. Boogie Brown I was born on the 19th day of September. Nine!!! The numba one contender!

Rob Lewis przy produkcji bitu do „Any Emcee” użył sampla pochodzącego z utworu „I’ll Be Around” grupy The Spinners (występowali także pod nazwą The Detroit Spinners). Efekt? Singiel idealnie podkreślił walory Nine’a i nieprzypadkowo został wybrany jako jeden z kawałków promujących „Nine Livez”.

Jak się okazało, rok wcześniej po przeciwległej stronie Stanów Zjednoczonych powstało nagranie również oparte na „I’ll Be Around” autorstwa Rappin’ 4-Taya. Anthony Forte pochodzi z Filmore District z San Francisco i zadebiutował jeszcze w latach 80.tych na znakomitym albumie Too ShortaLife Is…Too Short „w utworze „Don’t Fight The Feelin’. Co ciekawe, Rappin’ 4-Tay tak samo zatytułował swój drugi album a muzycznym dorobku, który ukazał się w 1994 roku nakładem Chrysalis. „I’ll Be Around” było obok „Playaz Club” i „Just ‚Cause I Called You A Bitch” singlami promującymi ten longplay. Przyznam, że jest to bardzo udane nagranie, utrzymane w żywszym tempie niż „Any Emcee”. Rappin’ 4-Tay sprawnie płynie po bicie, co rusz rzucając trafnymi spostrzeżeniami, a za najwłaściwsze podsumowanie utworu można uznać ostatnie wersy rapera:

I drop the rap and J drops the bass/ To the flow cause ain’t nobody get with FoI’m a down young brother comin straight outta Frisco/ Droppin a message out of love to your town/ Love your brothers and sisters and I’ll be around.

Ciekawostką jest fakt, iż Chrysalis wypuściło na rynek limitowaną wersję tego nagrania na wosku wraz z trackiem „Just ‚Cause I Called You A Bitch” zawierające wszystkie wersje i remixy nagrania. Gratka dla kolekcjonerów.

„I’ll Be Around” osiągnęło o wiele większy komercyjny sukces niż singiel Nine’a, ponieważ dotarło do 39 miejsca na liście Billboard Hot 100, znacznie zwiększając przy tym popularność wykonawcy. Być może dlatego obecnie ceni się wyżej ten kawałek niż „Any Emcee” w kontekście dyskusji nad korzystaniem z tego samego sampla przez artystów.

Nie mogło się oczywiście obejść bez oryginalnej piosenki „I’ll Be Around”. Nic dodać, nic ująć – przed państwem The Spinners (w formie z 2006 roku zapis ich występu w kultowym programie „Soul Train”).

Nieprawdaż, że przyjemnie jest nucić ten refren:

Whenever you call me I’ll be there/ Whenever you want me I’ll be there Whenever you need me I’ll be there/ I’ll be around.

Nine – Any Emcee 12″

Tracklista

Strona A

Any Emcee (Radio Version)
Any Emcee (Instrumental)
Any Emcee (Acappella)

Strona B

Tha Cypha (Radio Version)
Tha Cypha (Instrumental)
Whutcha Want? (Radio Remix)

Rappin’ 4-Tay – I’ll Be Around 12″

Tracklista

Strona A

I’ll Be Around (Timber Mix)
I’ll Be Around (Wicked Mix)
I’ll Be Around (Al’s Brother 2 Brother Mix)

Strona B

Just Cause I Called You A Bitch (Album Version)
Just Cause I Called You A Bitch (’95 Version)
Just Cause I Called You A Bitch (Instrumental)
I’ll Be Around (Album Version)