Crown Royale (DJ Rhettmatic & Buff1) – Crown RoyaleAlbumy nagrywane w wyniku współpracy pomiędzy Emcee, a DJ’em/producentem, należą do kanonu kultury hip hopowej. Na niezależnej scenie dosyć łatwo można trafić na płyty realizowane według tego konceptu, aczkolwiek nie zawsze trafiają do słuchaczy wartościowe wydawnictwa płytowe. Często zdarza się, że oczekiwania wobec materiałów nagrywanych przez duety są zbyt wysokie, niekiedy też proces powstawania płyt ciągnie się w nieskończoność. Do tej drugiej kategorii wypadałoby zaliczyć wspólny projekt członka Athletic Mic League, Buff1 oraz reprezentanta Beat Junkies, DJ’a Rhettmatica, którzy pod koniec ub.r. wydali longplay zatytułowany „Crown Royale”.

Zarówno Buff1, jak i DJ Rhettmatic to hip hopowi wyjadacze pełną gębą, postacie niewątpliwie zasłużone w undergroundzie, zasługujące na godne przedstawienie. Pochodzący z Ann Arbor w stanie Michigan Jamall Bufford ma na swoim koncie mniejsze i większe sukcesy odniesienie w ramach Athletic Mic League oraz solowej działalności na scenie muzycznej. Wraz z 14KT, Grand Cee, Texturem, Tres Allenem, Vitalem, Mayerem Hawthornem i DJ’em Haircutem nagrał trzy albumy i dwie EP-ki, które zostały dobrze przyjęte w hip hopowym środowisku. W 2007 roku ukazał się debiutancki solowy album Buff1„Pure” spotkał się z przychylnymi ocenami dziennikarzy muzycznych i zdobył miejscowy rozgłos, dzięki czemu raper otrzymał nagrodę „Best Solo Rap Artist of 2007” przyznaną mu przez Real Detroit Weekly. Drugi longplay artysty, „There’s Only One”, również otrzymał recenzje, co pozwoliło na umocnienie pozycji na niezależnej scenie w Michigan.

Z kolei DJ Rhettmatic to postać od lat prężnie działająca na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Na hip hopowej scenie obecny jest już od 1983 roku, kiedy jeszcze w NBA nie grał nawet Michael Jordan. Nazareth Nirza swoją muzyczną karierę rozpoczął jako DJ grupy Double Platinum, a następnie został jednym z współzałożycieli The World Famous Beat Junkies Crew, które później przerodziło się w legendarny turntablistyczny kolektyw. Oprócz udzielania się w tej grupie DJ Rhettmatic wydał wraz z różnymi artystami kilka singli i albumów, wyprodukował pokaźną liczbę utworów i ubarwił scratchami kilka tuzinów tracków. Ponadto Nazareth pozostaje członkiem D-Styles Sextet, The Kozmonautz i grupy Visionaries. Jak widać, bez wątpienia jest to ważna postać, która wiele wniosła do hip hopu.

Crown Royale (DJ Rhettmatic & Buff1) – Crown Jewels A (2)Dope EPWydanie „Crown Royale” zostało poprzedzone darmowym EP o zawiłym tytule „Crown Jewels: A(2)Dope EP”. Wydawnictwo zawiera 4 utwory, na które składają się „After All” z gościnnym udziałem Kam Moye (aka Supastiotion) w wersji oryginalnej i remiksie autorstwa 14KT, „Air Mattress” oraz „Down With The Crown” (parafraza tytułu singla Run-DMC „Down With The King”) nagranym wraz z El Da Senseiem.

DOWNLOAD Crown Royale (DJ Rhettmatic & Buff1) – „Crown Jewels: A (2)Dope EP

Tracklista

 1. After All feat. Kam Moye
 2. Air Mattress
 3. Down With The Crown feat. El Da Sensei
 4. After All (14KT Remix) feat. Kam Moye

Można śmiało stwierdzić, iż wspólna kolaboracja Buff1 i Rhettmatica, to właściwe połączenie osobistości opierających swoją twórczość na tradycjach hip hopowych, którym nie jest obce klasyczne brzmienie rapu. „Crown Royale” trafiło do sprzedaży 7 grudnia nakładem wytwórni płytowej z Michigan, A-Side Worldwide. Płyta zawiera 15 tracków, osadzonych w klasycznym hip hopowym brzmieniu. Gościnnie pojawiają się dobrzy znajomi gospodarzy płyty – Kam Moye, IX Lives, Wes Taylor, Eric Bobo, MED, Tres Styles, Fashawn, MarvWon, Bishop Lamont, Guilty Simpson, Ras Kass, One Be Lo i Chino XL. Poniżej znajdziecie teledysk promujący płytę, zrealizowany do utworu „We Gotcha”.

2010 rok był niezwykle pracowity dla Rhettmatica. Oprócz wydania „Crown Royale” ten uznany DJ może poszczycić się nagraniem kolejnego albumu, „A.D.I.D.A.S.”, przy którym współpracował wraz z Ras Kassem. Niniejsze wydawnictwo płytowe przedstawię szerzej w przyszłym tygodniu na U Call That Love.

UPDATE: A-Side Worldwide wypuściło kolejny klip promujący „Crown Royale”. Tym razem obraz nakręcono do utworu „Say What” z udziałem Erika Bobo z Cypress Hill.

Tracklista

 1. Blitz
 2. Crown Royale
 3. We Gotcha
 4. Looking For Answers
 5. Envyus feat. Magestik Legend
 6. The Path I Choose feat. Noelle Scags
 7. GM feat. IX Lives of Now On & Wes Taylor of Athletic Mic League
 8. World Go Crazy
 9. Say What feat. Eric Bobo of Cypress Hill
 10. Getting It Up
 11. Thank U feat. Kam Moye AKA Supastition
 12. Testing
 13. The Chosen Show feat. MED, Tres Styles, Fashawn, MarvWon, Bishop Lamont, Guilty Simpson, Ras Kass, One Be Lo & Chino XL
 14. Right Here
 15. After All feat. Kam Moye AKA Supastition (Hidden Track)