Deacon The Villain & Sheisty Khrist - Niggaz With LatitudeKreatywne wykorzystywanie i odwoływanie się do starych nazw zespołów i tytułów płyt, to często spotykany zabieg na scenie muzycznej. Wszelkiego rodzaju follow-upy to żadne novum w hip hopie, a popularna i często stosowana metoda przez artystów przy promocji swoich wydawnictw płytowych. Nierzadko tą formą artystyczną kierują się ludzie także przy parodiach i pastiszach, nadawania albumom przewrotnych tytułów, przy zachowaniu stosownego szacunku dla dawnych postaci ze świata muzycznego. W tym kierunku podążył członek CunninLynguists, Deacon The Villain, wydając w listopadzie ub.r. wspólny projekt z Sheisty Khristem o zabawnym tytule – „Niggaz With Latitude”.

W przeciągu 10 lat od daty ukazania się debiutanckiego materiału, CunninLynguists stali się niezwykle szanowanym i wziętym zespołem. Od momentu wypuszczenia „Will Rap For Food”, każdy album grupy prezentował wysoką wartość artystyczną, umożliwiając kolektywowi wyjście daleko poza underground. W zeszłym roku przedstawiciele tej formacji zdecydowali się na wydanie pierwszych solowych materiałów. 8 października trafiło do sprzedaży wydawnictwo Kno, „Death Is Silent”, które w szybkim tempie przyniosło mu mnóstwo pozytywnych opinii i recenzji z całego świata. Solowego longplaya pozazdrościł swojemu partnerowi Deacon The Villain i niedługo po wypuszczeniu LP Ryana Wislera, ogłosił 30 listopada 2010 roku premierę „Niggaz With Latitude”.

Całość materiału na niniejszą płytę powstała w wyniku kooperacji z Sheisty Khristem, znanym wcześniej z gościnnych udziałów m.in. na „Dirty Acres”, „Strange Journey Volume One” oraz „Death Is Silent”. Pierwsze co rzuca się w oczy jeżeli chodzi o tę produkcję, to bez dwóch zdań zawarty w tytule płyty follow-up do legendarnej grupy „N.W.A.”. Zamiana ostatniego członu nazwy zespołu z „attitude” na „latitude” mogła nakierować odbiorców na parodystyczny i prześmiewczy charakter nagrań reprezentantów QN5. Kolejna sprawa, to okładka LP, na której artyści wyglądają niczym członkowie Niggaz With Attitude. Jednak nic z tego, Deacon The Villain i Sheisty Khrist nie zajęli się przyziemną i prostą tematyką utworów. „Niggaz With Latitude (NWL)” zawiera przemyślane, starannie przygotowane kompozycje, prezentujące ich stosunek do dzisiejszego świata i hip hopu. Wsparci klimatycznymi i dobrze przygotowanymi instrumentalami oraz nietuzinkowymi gośćmi (m.in. Nattim, Kno, PackFM, Biancą Spriggs) duet stworzył solidny materiał, będącym jednym z najciekawszym pozycji płytowych z końca 2010 roku.

„Niggaz With Latitude” wzorem poprzednich nagrań wydawanych przez A Piece of Strange i QN5, zostało udostępnione do odsłuchu i pobrania na Bandcampie. Deacon The Villain i Sheisty Khrist przygotowali serię czterech nagrań poprzedzających wydanie albumu. Co prawda, wszystkie obrazy nie mają wiele wspólnego z zawartością płyty, ale w kapitalny sposób nawiązują do tytułu płyty, przedstawiając idiotyczne i groteskowe przypadki duetu artystów.

Tracklista

 1. Call of the Night (Intro)
 2. Satellites
 3. Brave New World feat. Natti
 4. Rip the Guts feat. Soul Akoben of Crop Circle
 5. Chevrolet Doors feat. Mino Slick
 6. Niggaz for Sale (Interlude) feat. Bianca Spriggs
 7. American Greed feat. Natti
 8. Luther feat. PackFM
 9. Black Dog feat. Kno
 10. Nobody Speaks
 11. Ascension
 12. Million Miles High
 13. Final Call (Outro) feat. Willie Eames & Bianca Spriggs