Wydawnictwa muzyczne Word Is BondSerwisy muzyczne odgrywają obecnie dużą rolę w promocji wydawnictw z całej kuli ziemskiej. W tej kategorii znajdziemy różnorodne witryny, mniej lub bardziej wartościowe. Wszystko zaczyna się od blogów służących jedynie do pobierania muzyki, przez większe strony specjalizujące się często w określonych gatunkach czy nurtach muzycznych, aż skończywszy na potężnych portalach posiadających tysiące czytelników. Media internetowe wywierający istotny wpływ na funkcjonowanie rynku fonograficznego, a ich znaczenie mocno wzrosło w ostatnich latach. Niejeden serwis rozwinął się do tego stopnia, że stał się przy tym platformą wydawniczą. W niezależnych kręgach hip hopowych nie powinna nikomu umknąć działalność Word Is Bond. Strona założona ponad 4 lata temu ma na swoim koncie kilka udanych projektów i posiada silną pozycję w branży.

Wśród witryn skoncentrowanych na undergroundowym rapie i instrumentalnych wydawnictwach z różnych stron świata, Word Is Bond odgrywa sporą rolę. Projekt powstały w drugiej połowie 2009 roku zrzesza blogerów i aktywistów muzycznych z Europy, Ameryki Północnej i Azji. W krótkim czasie WIB stało się istotnym punktem na hip hopowej mapie mediów, zarówno dla wydawców i artystów, jak i słuchaczy. Dzięki otwartości strony na wykonawców z całego globu i sprawnego nawiązania kontaktów z wykonawcami i wytwórniami płytowymi, w szybkim tempie serwis rozwinął się i rozpoczął działalność wydawniczą.

Wśród materiałów wydanych przez Word Is Bond nie brakuje ich własnych kompilacji („Sky’s The Limit”, „Are You Listening?”, „The Magic Number”). Oprócz tego Word Is Bond zajmowało się promocją nagrań zaprzyjaźnionych twórców (patrz: album Awona & Kameleon Beatsa„Concentration Gradient”). Za największy sukces należy uznać opublikowanie przez witrynę charytatywnego projektu „Hope for Tomorrow”, który zyskał aprobatę setek odbiorców. Ostatnimi płytami wydanymi przez WIB są dwie składanki – „Champloo’d (Remixes and ReWorks)” K-Murdocka oraz „Word Is Bond Versus”. Pierwsze z tych wydawnictwo trafiło do obiegu pod koniec 2012 roku.

K-Murdock - Champloo'd (Remixes and ReWorks)Word Is Bond od dawna współpracuje z członkiem Panacei, więc wydanie przez tę stronę projektu amerykańskiego twórcy nie stanowiło żadnego zaskoczenia. Artysta związany ze stolicą USA starannie podszedł do tego materiału. Producent, DJ i inżynier studyjny w jednym solidnie przetrząsł swoje wcześniejsze nagrania, aby wydobyć z nich 16 utworów nadających się do zremiksowania. „Champloo’d (Remixes and ReWorks)” (okładka płyty inspirowana serialem anime „Samurai Champloo”) stanowi owoc 12-miesięcznej pracy tego wykonawcy nad alternatywnymi wersjami tracków pochodzących ze swojego bogatego katalogu. K-Murdock zaprezentował 16 ścieżek w nowym wydaniu, które wypadły na porządnym poziomie.

„Champloo’d (Remixes and ReWorks)” trafiło oczywiście na Bandcampa. K-Murdock zdecydował się na umożliwienie bezpłatnego pobrania materiału (link poniżej), co z pewnością ucieszyło wielu słuchaczy.

DOWNLOAD K-Murdock – „Champloo’d (Remixes and ReWorks)”

Tracklista

 1. Babblin’ (K-Murdock Remix)
 2. Bless the Child (K-Murdock Remix)
 3. The Aviator (K-Murdock Remix)
 4. Butter (K-Murdock’s Fresh for 2k9 Remix) Guiter by Matt Howell
 5. The Light Feet (Come on Feet Remix)
 6. Breakadawn (K-Murdock’s „Quiet Storm” Remix)
 7. Black Swans (K-Murdock Remix)
 8. Axioms (K-Murdock Remix)
 9. Blink (K-Murdock Remix)
 10. The Raven (K-Murdock Remix)
 11. Whatever (K-Murdock Remix)
 12. Holding On (K-Murdock Remix)
 13. Harmony (K-Murdock Remix)
 14. Skepticold (Doc-Van-gelis Remix)
 15. Razor Tongue (Synthy Sawtooth Remix)
 16. The Missing (Panacea Remix)

Various Artists - Word Is Bond VersusWe wstępie do tego artykułu wspomniałem o tym, że Word Is Bond obchodziło w listopadzie 4. rocznicę założenia projektu. Z tej okazji serwis muzyczny opublikował kompilacyjny album „Word Is Bond Versus”. Idea tego wydawnictwa jest naprawdę ciekawa. Osoby prowadzące WIB wybierają wśród swoich znajomych utalentowanych producentów i raperów, a następnie nakłaniają ich do nagrania wspólnych utworów. Spośród wszystkich twórców zaangażowanych w powstanie składanki, do najbardziej znanych zaliczają się Awon, Castle, Jon Quest, Kinetik, Random, Prosthetik Intelligentz, Carnage i Bats & Hammers. Niektórzy z nich postarali się o więcej niż przyzwoite tracki.

Ostatnie wydawnictwo WIB można znaleźć na Bandcampie. „Word Is Bond Versus” opublikowano jako „buy now – name your price”, dzięki czemu album jest dostępny do darmowego pobrania (link poniżej). Za pośrednictwem tej opcji istnieje też możliwość przekazania dotacji na dalszy rozwój tego serwisu muzycznego.

DOWNLOAD Various Artists – „Word Is Bond Versus”

Tracklista

 1. Word Is Bond Intro (DJ Inform)
 2. Let’s Figure It Out – KnowSum (Producer) VS. SigNif (MC)
 3. Without You – Dakota (Producer) VS. The Understudies (MC)
 4. Sour Diesel Acrylics – Arza (Producer) VS. Jay Flint (MC)
 5. Remember My Name – Castle (Producer) VS. Feso (MC)
 6. Veterans Of Foreign Wars – Sizemen (Producer) VS. John Graham (MC)
 7. Hammer Fist – David Bocuse (Producer) VS. Frantik (MC)
 8. Flurry – The Enginear (Producer) Vs. Savant (MC)
 9. Bell Rock – Bats & Hammers (Producer) VS. Awon (MC)
 10. Love Fizzle – Shade Cobain (producer) Vs. Prosthetik Intelligentz (MC)
 11. Eyes Of A Predator – Shinoby Stalin (Producer) VS. Ciph Diggy (MC)
 12. Old To The New – Nicky Lars (Producer) VS. Random (MC)
 13. Blisters – Maxx Julian (Producer) Vs. Sincere Vega (MC)
 14. Young & Collective – Dr. Khil (Producer) VS. Trizz & Fuego (MC)
 15. Belong
 16. Street Visions – Masek (Producer) VS. Jon Quest (MC)
 17. Peace! – BusCrates (Producer) VS. Shinobi Stalin (MC)
 18. Suns Of Kemet – Carnage (Producer) VS. Luke St. John (MC)
 19. Flying High – Sol Brova (Producer) VS. Kinetik (MC)