CunninLynguists - OneirologyAby zadowolić obecnie przeciętnego słuchacza muzyki, należy włożyć w to nie lada wysiłku. Opinia publiczna i internauci nieustannie oczekują nowej porcji nagrań od swoich pupili, a ich łaska na pstrym koniu jeździ. Coraz częściej można odnieść wrażenie, że artyści i przedstawiciele wytwórni płytowych dążą do nieustannego rozdawania świeżych wydawnictw płytowych, zapominając przy tym o jakości wydawanych materiałów. Wśród mnóstwa labeli działających na całym świecie, można znaleźć godne zaufania firmy, troszczące się o zawartość poszczególnych płyt sygnowanych przez swoje własne logotypy. Do takich oficyn wydawniczych należy bez wątpienia QN5 Music. Po serii udanych albumów z 2010 roku (nowe projekty PackFM, Kno, Kokayiego, Tonedeffa, Deacona The Villaina & Sheisty Khrista), pod koniec marca b.r. nowojorczycy przyczynili się do wypuszczenia kolejnego LP – „Oneirology” autorstwa CunninLynguists.

Wywodzący się z Lexington w stanie Kentucky undergroundowy zespół zdążył zasłużyć sobie na szczególne uznanie ze strony słuchaczy poszukujących uduchowionego i podniosłego rapu. CunninLynguists ma na swoim koncie przede wszystkim wysoko cenione cztery albumy – „Will Rap for Food” (Freshchest Records, 2001), „SouthernUnderground” (Freshchest Records, 2003), „A Piece of Strange” (QN5 Music, L.A. Underground, 2006), „Dirty Acres” (A Piece Of Strange Music, QN5 Music, 2007). Ponadto w dyskografii grupy znajdziemy dwie serie mixtape’ów – „Sloppy Seconds Volume One & Two” z 2003 i 2005 roku i „Strange Journey Volume One & Two” (oba projekty pochodzą z 2009 roku). Charakterystyczny styl formacji, opierający się o znakomite instrumentale Kno oraz spójne i dobrze złożone teksty Deacona The Villaina i Nattiego (dołączył do zespołu w 2004 roku; zbiegło się to z odejściem Mr.’a SOS’a). CunninLynguists to już uznana marka, doskonale rozpoznawalna przez sympatyków niezależnego hip hopu mieszkających pod różną szerokością i długością geograficzną. Wszystko to sprawia, iż piąty studyjny longplay tria wypatrywano z utęsknieniem od wielu miesięcy.

Oficjalna premiera „Oneirology” miała miejsce 22 marca 2011 roku, czyli blisko 3,5 roku po wydaniu poprzedniego albumu, „Dirty Acres”. Konceptualna płyta CunninLynguists sięga w głąb ludzkich snów. Tytuł longplaya został wzięty z łaciny (oneirologia), opartego na greckim zwrocie „oneiros” (sen). Artyści związani z QN5 Music we własny sposób interpretują zagadki związane ze sferą duchową ludzi; penetrując zakamarki ludzkich dusz, przedstawiają własne poglądy na temat wszystkiego, co dotyczy niezbadanych i zagadkowych snów. Album niemal w całości został wyprodukowany przez Kno, jedynie „Enemies With Benefits” powstało przy udziale Blue Sky Black Death. Deacon The Villain i Natti zostali wsparci zarówno przez raperów – Freddie’ego Gibbsa, Big K.R.I.T.’a, Tunjiego, Tonedeffa, jak i wokalistów – Annę Wise, Ricka Warrena i BJ The Chicago Kida. Natomiast DJ FlipFlop doprawił materiał cutami. Marcowe wydawnictwo CunninLynguists ugruntowało ich pozycję w branży muzycznej i zapewne przyniosło jeszcze więcej zwolenników niż dotychczas.

„Oneirology” na płycie CD zostało wydane przez RBC Records. O wytłoczenie albumu na winylu zadbało Bad Taste Records. Wydawnictwo płytowe jest promowane przez video nakręcone do akustycznej wersji utworu „Looking Back” z udziałem Anny Wise z Sonnymoon. Całość materiału trafiła także na Bandcampa, dzięki czemu bezproblemowo można zapoznać się z ostatnim longplayem CunninLynguists.

Tracklista

 1. Predormitum (Prologue)
 2. Darkness (Dream On) feat. Anna Wise
 3. Phantasmata
 4. Hard as They Come (Act I) feat. Freddie Gibbs
 5. Murder (Act II) feat. Big K.R.I.T.
 6. My Habit (I Haven’t Changed)
 7. Get Ignorant
 8. Shattered Dreams
 9. Stars Shine Brightest (In The Darkest of Night) feat. Rick Warren
 10. So as Not to Wake You (Interlude)
 11. Enemies with Benefits feat. Tonedeff
 12. Looking Back feat. Anna Wise
 13. Dreams feat. Tunji & BJ The Chicago Kid
 14. Hypnopomp (Epilogue) feat. Bianca Floyd
 15. Embers