Inverse - So True EPCykl artykułów ukazujący się pod nazwą „Z dolnej półki”, powoli, aczkolwiek systematycznie rozwija się na U Call That Love. Dotychczas opublikowałem w serwisie trzy wpisy z tej serii – o podcastach Blue Sky Black Death – „Gifts In Jail Vol. 1 & 2”, kompilacyjnym wydawnictwie zawierającym rzadkie nagrania Nasa – „It Was…Remixed” oraz świetnym instrumentalnym albumie Samona Kawamury – „Translations”. W czwartej odsłonie niniejszej kategorii przedstawię dzieło zdolnych undergroundowych artystów wywodzących się z Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych – Tunjiego i Toby’ego z grupy Inverse. 5 stycznia 2009 roku ukazała się ich druga, a jednocześnie ostatnia płyta – „So True EP”.

Przyglądając się członkom Inverse, można wysnuć wnioski, iż obaj artyści z góry są skazani na porażkę i nie należy oczekiwać po nich w pełni wartościowej muzyki. W końcu, Toby pochodzi z żydowskiej rodziny rezydującej w dobrej dzielnicy Los Angeles, natomiast rodzice Tunjiego są imigrantami z Nigerii i zagorzałymi wyznawcami islamu. Jak się okazuje jednak, różnice wyznaniowe i etniczne nie przeszkodziły im wcale w stworzeniu ciekawego duetu muzycznego.

Początki Inverse przypadają na pierwsze lata XXI wieku. Do 2008 roku raperzy pojawiali się głównie tylko na lokalnej scenie hip hopowej. Wyjątek stanowiła współpraca ze szwedzkim producentem Soul Supremem. W miarę upływu czasu, Toby i Tunji coraz śmielej stawiali kroki w undergroundzie, a strzałem w dziesiątkę okazało się nawiązanie kontaktu z CunninLynguists i QN5. Zaowocowało to wydaniem w 2008 roku kompilacyjnego albumu „So Far”, prezentującego świeże, ciepłe i dopracowane nagrania, wśród których warto wymienić choćby fenomenalne „HipHopSoul” z Noah Kingiem. Wydawnictwo przyniosło Inverse spory feedback ze strony niszy słuchaczy, recenzentów i artystów stawiających na inteligentny i organiczny hip hop.

Na ponowny materiał duetu nie trzeba było wcale długo czekać. „So True EP” zostało udostępnione do darmowego pobrania już na początku 2009 roku. Pomimo tego iż nad warstwą muzyczną EP-ki pracowali różni beatmakerzy – Cook Classics, Decapbeats, Adam Berg i Kno, to całość materiału brzmi spójnie, poszczególne tracki nie odstają od siebie pod względem klimatu. Toby i Tunji zostali wsparci także wartościowymi raperami, Deacon The Villian i Substantial dograli naprawdę porządne zwrotki. „So True EP” zabiera słuchaczy w uduchowioną podróż po słonecznej Kalifornii, co prawda dość krótką, aczkolwiek treściwą i niezwykle bogatą w równe utwory.

Wydawnictwo Inverse można bezpośrednio pobrać, korzystając z poniższego odnośnika. Szkoda tylko, że po wydaniu „So True EP” drogi Toby’ego i Tunjiego rozeszły się, gdyż tworzyli wspólnie duet, którego muzyka potrafiła oczarować i ujawnić prawdziwe piękno.

DOWNLOAD Inverse – „So True EP”

Tracklista

  1. Rise and Shine (prod. Cook Classics)
  2. So True feat. Deacon The Villian (prod. Decapbeats)
  3. Sunnycalifornia Part 2 (prod. Adam Berg & Cook Classics)
  4. Spark My Soul feat. Substantial (prod. Kno)
  5. Beautiful City (prod. Cook Classics)
  6. Goodnight Goodnight (prod. Kno)