Pat D & Lady Paradox - Soulscapes & Jazz BreaksHip hop z Wysp Brytyjskich posiada bogatą historię, sięgającą połowy lat 80.tych XX wieku. Rozwijając się podobnie jak w Stanach Zjednoczonych – od graffiti i bboyingu przez imprezy grane przez DJ’ów i powstanie pierwszych grup rapowych – szybko powstały solidne fundamenty tej kultury w Wielkiej Brytanii. Obecnie, poszczególne elementy hip hopu w UK, zostały przyćmione przez raperów i zespoły muzyczne tworzące w tej stylistyce. Wielu wykonawców hip hopowych pochodzących z Anglii osiągnęło międzynarodowy sukces komercyjne, a twórczość The Streets, Roots Manuvy, Dizzee’ego Rascala, Wileya, Swaya, Kano, czy Foreign Beggars dotarła do wielu miejsc na całym świecie. Pomijając wyspiarski mainstream, można doszukać się także znaczących undergroundowych artystów, odpowiadających za uduchowione wydawnictwa muzyczne. Jedną z takich osób jest producent wywodzący się z Hull, Pat D, który w grudniu 2009 roku wydał wspólny album z Lady Paradox„Soulscapes & Jazz Breaks”.

Pomimo legitymowaniem się stosunkowo niewielkim stażem na scenie muzycznej, Pat Donner ma na swoim koncie kilka interesujących projektów muzycznych i innych osiągnięć. Zacznijmy od tego, iż w drugiej połowie 2006 roku Anglik powołał do życia label A Bridge Too Far Recordings. Wytwórnia płytowa rozpoczęła działalność od wydania dwunastki nagranej przez Pata D wraz z amerykańskim raperem, Melodiqiem„This Is The Time”. Po ukazaniu się tego singla winylowego, oficyna wydawnicza wzbudziła zainteresowanie europejskich słuchaczy i – przede wszystkim – Japończyków z uznanego labelu P-Vine Records. Dzięki nawiązanej współpracy z Azjatami, wydawnictwa angielskiej firmy muzycznej uzyskały dystrybucję w Kraju Kwitnącej Wiśni. Co prawda, debiutancka płyta Pata D powstała przy udziale Lady Paradox„Kind of Peace” z 2007 roku, została wydana nakładem A Bridge Too Far Recordings, ale już solowy materiał angielskiego producenta „Take a Little Time” sprzed trzech lat trafił do sprzedaży nakładem P-Vine Records. Jednak dopiero drugi longplay zrealizowany z angielską raperką/wokalistką zatytułowany „Soulscapes & Jazz Breaks” okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, przynosząc duetowi uznanie ze strony odbiorców mieszkających na różnych kontynentach.

Po drugie LP Pata D & Lady Paradox powinni sięgnąć sympatycy muzyki opartej o jazzowe instrumentale, spokojnie płynące i otaczające odbiorców. Pat Donner wykształcił charakterystyczny styl, troszcząc się o spokojne, laid backowe, uduchowione kompozycje. Owszem, wśród beatów dostarczonych przez producenta na „Soulscapes & Jazz Breaks”, trafią się nagrania korzystające ze znanych sampli, aczkolwiek nie jest to nachalne i nie przeszkadza w odbiorze całości materiału. Lady Paradox pewnie odnajduje się na warstwie muzycznej przygotowanej przez swojego partnera. Sympatyczna i drobna raperka z gracją porusza się na instrumentalach Pata D, udowadniając na każdym kroku, że Wielka Brytania może wychować wokalistkę z duszą i sercem. Angielski duet został uzupełniony na albumie przez grupę niezależnych artystów z różnych zakątków globu, współpracujących też wcześniej z brytyjskim beatmakerem – Benjamina Zephaniaha, Melodiqa, Selone’a, Efeksa, Evę Lazarus i Praverba. Dzięki nim „Soulscapes & Jazz Breaks” można postawić za wzór płyty stworzonej dla fanów jazz-hopu z kobiecym pazurem.

Wspólny projekt Pata D & Lady Paradox został zamieszczony do darmowego odsłuchu na Bandcampie. „Soulscapes & Jazz Breaks” ukazało się także w wersji fizycznej na płycie CD i winylu, dostępny w sprzedaży na stronie A Bridge Too Far Recordings. Album trafił też na japoński rynek muzyczny dzięki ww. P-Vine Records. Wspólne wydawnictwo angielskiego duetu gładko wpasowuje się w koncepcję „Z dolnej półki”, będąc naturalnym przedłużeniem zapoczątkowanego kilka miesięcy temu cyklu artykułów na U Call That Love.

UPDATE: Pat D opublikował instrumentalną wersję „Soulscapes & Jazz Breaks”. Płyta jest dostępna również na Bandcampie.

Tracklista

 1. Intro
 2. Leave It Behind
 3. Dear Negativity
 4. Dreamin’ of Days feat. Izzy G & Shaheen
 5. I Wanna Feel Days
 6. New Dawn feat. Benjamin Zephaniah & Selone
 7. Once In a Lifetime feat. Efeks & Eva Lazarus
 8. Juicy Grub feat. Yousif
 9. What’s It Worth? feat. Melodiq
 10. 8p Coke & Hope
 11. Relief In Rhyme feat. Melodiq & Praverb
 12. House In the Horizon