Hassaan Mackey & Apollo Brown - Daily BreadW przeciągu kilku ostatnich układ sił na niezależnej scenie hip hopowej uległ znacznej przemianie. Wpływ na to miały różne czynniki, aczkolwiek do najważniejszych należy wejście do światowego undergroundu szeregu nowych i uzdolnionych artystów. Nastąpiły też zmiany wśród oficyn wydawniczych, a w branży pojawiły się nowi ludzie.  Jedna z wytwórni, która narobiła sporego zamieszania na scenie, Mello Music Group zrzesza coraz więcej liczących się postaci w muzyce hip hopowej. W przeciągu zaledwie trzech lat, dzięki tej wytwórni płytowej słuchacze mogli poznać płyty Oddissego, Boog Brown, Has-Lo, Apollo Browna, yU, X.O., Trek Life’a, Diamond District czy DTMD. Artyści zrzeszeni w tej oficynie nagrywają także albumy w różnych kolaboracjach, czego dowodem jest choćby sierpniowy album rapera z Nowego Jorku, Hassaana Mackeya i ww. producenta Apollo Browna„Daily Bread”.

Michael Tolle, główny manager labelu, wraz ze swoimi współpracownikami skrupulatnie dobiera obiecujących ludzi, charakteryzujących się świeżym, a zarazem korzennym podejściem do tworzenia hip hopu. Wymagania te spełniają twórcy „Daily Bread”. Szerzej znany z tego duetu Apollo Brown w zeszłym roku znalazł się na ustach mnóstwa sympatyków niezależnego rapu. Beatmaker trafił również do niezliczonych podsumowań 2010 roku, a jego pracę doceniona po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. Skąd takie zachwyty nad twórczością tego artysty? Producent był odpowiedzialny za warstwę muzyczną na kolejno: kompilacji solowych nagrań zebranych na płycie „The Reset”, „Brown Study” powstałym przy współpracy z Boog Brown oraz „Gas Mask” grupy The Left. W tym roku mieszkaniec Detroit nadal może poszczycić się dobrą passą, głównie ze względu na instrumentalny solowy projekt „Clouds”. Wydawnictwo płytowe z pierwszego kwartału 2011 roku spotkało się z pozytywnymi opiniami, a Apollo Brown udowodnił, iż jest wszechstronnym beatmakerem.

W porównaniu do swojego partnera, Hassaan Mackey nie może poszczycić się równie bogatą dyskografią. Biografia rapera przywodzi na myśl tuziny bliźniaczych historii Emcees, będących na dorobku: mozolne budowanie sieci kontaktów, powolne przebijanie się w undergroundzie i uzyskiwanie większego grona fanów. W 2007 roku artysta, podobnie jak goszczący kilka tygodni na stronie The Regiment, znalazł się na liście Rawkus 50. W ten sposób młody twórca uzyskał możliwość dotarcia do większego spektrum odbiorców ze swoim pierwszym materiałem, „Soul For Sale” (album został przypomniany w tym roku przez Mello Music Group). Następnie obywatel NYC dopisał do swojego konta współpracę z m.in. Emilio Rojasem, Raks One’em, Silent Knightem, LMNO, Kennem Starrem; w tym roku udzielił się gościnnie na „The Alexander Green Project” Kaimbra & Kev Browna. Wszedł też w szeregi Low Budget Collective (luźna formacja występuje także po prostu jako „crew”), założonego z inicjatywy Oddissego, Kev Browna i Petera Rosenberga. Jednak dopiero „Daily Bread” można uznać za pełnoprawny debiut rapera na rynku płytowym.

Hassaan Mackey & Apollo Brown - House Shoes Daily Bread MixtapeZanim jednak przejdziemy do wspólnego dzieła Hassaana Mackeya & Apollo Browna, wypada wspomnieć o projekcie bezpośrednio poprzedzającym wydanie ich LP. House Shoes przy ścisłej współpracy z duetem i MMG, w lipcu b.r. zaprezentował „The Official Daily Bread Mixtape”. Wydawnictwo zawiera tracki duetu pochodzące z poprzednich materiałów, nagrania z cyklu „rare & unreleased” oraz utwory powstałe w kolaboracjach z innymi osobami. Na płycie został także przedstawiony singiel z „Daily Bread”„Weak Won’t Do”. Gościnnie na mixtape’ie znaleźli się m.in. Boog Brown, Danny Brown, Black Milk, Diamond District, Kenn Starr, The Left i Elzhi. Darmowy materiał możecie pobrać, korzystając z poniższego linka. Wydawnictwo znajdziecie też na Bandcampie.

DOWNLOAD House Shoes – „The Official Daily Bread Mixtape”

Tracklista

 1. Intro
 2. How We Live feat. The Left
 3. Odds Aint Fair
 4. Friction feat. Boog Brown, Miz Korona, Invincible
 5. Simone (Louder)
 6. Army Fatigue Rap (Alexander Green)
 7. Freestyle Remix
 8. Hungry feat Rapper Big Pooh & Black Milk
 9. Contra feat. Danny Brown & Elzhi
 10. Soul For Sale
 11. 585 Remix feat. Emilio Rojas & Black Sinatra
 12. Know The Time
 13. The Trenches feat. Sean Born (Troubled Waters Remix)
 14. Nightmares feat. Future Joyner
 15. Let It Be Known feat. Kenn Starr
 16. Good Gawd feat. LMNO
 17. All It Takes
 18. Weak Won’t Do – Daily Bread
 19. Outro

Oficjalna premiera „Daily Bread” odbyła się na początku sierpnia, choć płyta trafiła do sprzedaży na Bandcampie już 26 lipca. [pullquote]Tytuł longplaya we właściwy sposób podkreśla charakter i zawartość albumu. [/pullquote]Hassaan Mackey & Apollo Brown wyszli z konceptem stworzenia wydawnictwa nawiązującej do zwykłej codzienności, której kształt zmienił się wskutek kryzysu gospodarczego i recesji. Przy takich założeniach, łatwo popaść w pompatyczność, przemieszaną z rzewnością. Jednak nowojorski raper obronnie wyszedł z tej sytuacji, dostarczając warstwę liryczną omijającą depresyjne i negatywne aspekty rzeczywistości. Owszem, można wyczuć surowe i chłodne postrzeganie tematów, aczkolwiek w tym wszystkim dominuje sposób prowadzenia utworów, zmysł obserwacji i (o dziwo) doświadczenie niczym u postaci z długim stażem na scenie. Najwłaściwsze przykłady na powyższe stwierdzenia to utwory „Elephants”, „Different World” czy „Megaphone”. Sean Born w „The Trenches” i Finale w „Higher” dopełniają reszty historii. Apollo Brown ponownie pokazał pełnię swojego talentu. Beatmaker sięgnął po zakurzone soulowe sample, datowane na lata 60.te i 70.te ubiegłego wieku, przygotowując swoistą ścieżkę dźwiękową do opowieści Hassaana Mackeya. W dalszym ciągu producent rozwija się i na pewno nie jest to jeszcze szczyt jego możliwości. Amerykańskie media muzyczne chętnie porównują obecną pozycję artysty z The Motor City do RJD2, Kno, 9th Wondera sprzed 10-ciu lat. Coś w tym jest z pewnością na rzeczy i nie należy negować takich opinii.

Wzorem poprzednich projektów sygnowanych logotypem Mello Music Group, „Daily Bread”, trafiło do darmowego odsłuchu na Bandcampie. Znajdująca się tam wersja LP został rozszerzona o 3 dodatkowe utwory, dwa remixy – „The Trenches” i „The Note” (autorstwa nowego członka Mello Music Group, Gensu Deana) oraz bonusowe nagranie „Night Time”.

Tracklista

 1. Daily Bread Intro
 2. Volume
 3. Something
 4. Dollar Bill Hill
 5. Elephants
 6. Different World
 7. Weak Won’t Do
 8. The Trenches feat. Sean Born
 9. Tell Me
 10. Mackey’s Lament
 11. Heroes
 12. Megaphone
 13. Higher feat. Finale
 14. The Note
 15. Like A Diamond