A Living Art - Chicago Walls, 1999–2009Chicago. Miasto, które nieprzerwanie od ładnych kilku lat przykuwa moją uwagę i z każdym miesiącem coraz bardziej przekonuję się do tego, aby w przyszłości zrealizować swoje marzenie i odwiedzić tę miejscowość położoną nad jeziorem Michigan. Już jako małe dziecko fascynowałem się dokonaniami Michaela Jordana i chicagowskich Byków, a w miarę upływu lat zacząłem pasjonować się kulturą hip hopową tego miasta. Na UCTL pisałem już o The OPUS, Earatik Statik, Pugsie Atomzie, QweluMakerze, No I.D., Denizen Kane. Przyjdzie pora aby poruszyć tematy związane z pozostałymi artystami muzycznymi wywodzącymi się z Wietrznego Miasta. Natomiast teraz przyszła kolej na zaprezentowanie interesującego projektu będącego dokumentacją ostatnich 10 lat chicagowskiego graffiti.

„A Living Art – Chicago Walls, 1999-2009” zrealizowane przez Stoptime 341 Productions jest pierwszą częścią tryptyku poświęconemu graffiti na chicagowskich ścianach. Jest to zbiór prac zazwyczaj nieznanych artystów dokumentujący ostatnią dekadę jednego z elementów kultury hip hopowej na ulicach Chi-Town. „A Living Art” przedstawia obrazy odnoszące się do życia, wojny, historii, protestów, przesłań zawartych na murach Cook County. Druga odsłona zatytułowana „Superhero Consciousness” ukaże się niebawem i jak nietrudno się domyśleć, będzie dotyczyła bohaterów komiksowych i wszelkich innych wykręconych postaci. Ostatnia część projektu będzie zawiera zdjęcia graffiti przedstawiających krajobrazy, drogi, mosty, których jest pełno w Chicago.

Poniżej zamieszczam video do „A Living Art”. Kolejne części zostaną zaprezentowane niebawem. Bardzo prawdopodobne jest też to, że będę miał okazję przedstawić twórców tego projektu na łamach U Call That Love.

Fotografie: Mike Keas
Montaż: Christopher Andrew
Muzyka: DJ Vadim – „Non Lateral Hypothesis”
Artyści: Nieznani/ niewymienieni z nazwiska

Na koniec drobna ciekawostka. Utwór DJ’a Vadima – „Non Lateral Hypothesis” jest jego pierwszym singlem nagranym jeszcze przed podpisaniem kontraktu z Ninja Tune. Oficjalnie został wydany w 1996 roku, a nagrany dwa lata wcześniej. Piękne tło do poniższego materiału video.