Yoshi Blessed - PlugedJapońscy artyści są kojarzeni z muzyką hip hopową stojącą na co najmniej porządnym poziomie. Od lat 90.tych regularnie twórcy pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej dostarczają wartościowych płyt, współpracując przy tym z wykonawcami z innych kontynentów. Przeważnie postaci rodem z Nippon są utożsamiane z brzmieniem przypisywanym do jednego z trzech wybitnych muzyków z tego kraju – DJ’a Krusha, DJ’a Hondy i Nujabesa. Trudno się z tym nie zgodzić – większość pozostałych japońskich wykonawców inspiruje się przynajmniej po części twórczością ww. osób. Jednak warto też spojrzeć szerzej na Japonię, ponieważ kryją się tam producenci starający się pokazać szerszemu ogółowi nagrania związane z zupełnie inną stroną hip hopu. Yoshi Blessed stanowi tutaj odpowiedni przykład takiego artysty, gdyż jego płyta „Pluged”, to ukłon w stronę organicznego rapu.

Przy twórczości niemal każdego azjatyckiego wykonawcy wiecznie pojawia się ten sam problem. Ze względu na zupełnie inne kanały promocyjne i kształt tamtejszej sceny muzycznej trudno zasięgnąć obszernych informacji dotyczących poszczególnych wykonawców z tego rejonu świata. Podobnie sprawy wyglądają w przypadku bohatera niniejszego artykułu, aczkolwiek nie kryje się on aż tak za podwójną gardą, jak niektórzy jego rodacy. Większą otwartość można przypisać Yoshiemu Blessedowi dzięki temu, że współpracuje on z artystami z innych kontynentów, starając się przy tym zainteresować swoimi nagraniami odbiorców spoza Azji Południowo-Wschodniej.

Japończyk zaczął na poważnie zajmować się nagrywaniem muzyki dekadę temu. Od początku postawił on na niezależność, skupiając cały zakres swojej działalności w ramach labelu Yoshi Blessed Music. Mieszkaniec Osaki sprawdza się w przemyśle fonograficznym od kilku stron – występuje on jako producent, raper, inżynier studyjny i autor remiksów. W każdym tym aspekcie radzi on sobie co najmniej przyzwoicie, o czym można było przekonać się na wydanym w 2009 roku albumie „Second Season”. Określany przez niektórych jako prekursor japońskiego gospel hip hopu postarał się o dystrybucję materiału także na Amerykę Północną. Okazało się to odpowiednim rozwiązaniem, także ze względu na listę osób, które przyłożyły się do powstania płyty – w końcu Braille, Othello (Ozay Moore), Speech, Elijah, S1, Tony Stone czy M-Phazes to nie są przypadkowe postaci w branży hip hopowej. Po wydaniu tego projektu Yoshi Blessed ograniczył się do aktywności na japońskiej scenie hip hopowej, przy okazji powoli realizując materiał na kolejny longplay. Po 5 latach od wydania premierowego LP japoński artysta wypuścił drugi pełny album – „Pluged”.

Yoshi Blessed wypuszcza PlugedZapowiedź płyty pojawiła się ponad pół roku temu w sieci. Kilka tygodni po opublikowaniu przedsmaku LP japoński twórca opublikował pełne wydawnictwo. Zarys całej płyty został oparty o relacje międzyludzkie i następstwa tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi u wybrzeży Honsiu z marca 2011 roku. Wypada tutaj nadmienić, że twórca angażuje się w losy lokalnej społeczności i nadal wspiera osoby dotknięte tym kataklizmem sprzed 4 lat. Yoshi Blessed wyznaje zasadę, według której wszyscy ludzie są połączeni ze sobą przez sieć zależności. Ważnym elementem całości może być tutaj również muzyka, dodając otuchy ludziom w trudnych chwilach i towarzyszących im przez długi okres w życiu. W związku z tym przesłanie „Pluged” jest jak najbardziej pozytywne. Organiczna warstwa muzyczna rozbrzmiewa od pierwszych sekund „Intra” aż po „Brand New Way (Outro)”. Po nawet pobieżnym zapoznaniu się z projektem rzuca się w oczy uszy jedno. Autor wydawnictwa sprzed 5 miesięcy posiada obszerną wiedzę, umiejętnie korzysta z dorobku innych artystów i stara się przy tym wnieść w swoje nagrania własne pomysły. Ciepłe brzmienie albumu przywodzi na myśl amerykański underground z połowy ubiegłej dekady. Całość produkcji uzupełniają goście – The Procussions, Theory Hazit i Othello ze Stanów Zjednoczonych, 20syl z Francji i YDG z Korei Południowej. Wszystko to przekłada się na longplay dedykowany przede wszystkim miłośnikom soulfulowego hip hopu.

Album udostępniono do odsłuchu na Bandcampie. Za pośrednictwem tego serwisu można również nabyć elektroniczną, jak i fizyczną wersję „Pluged” (projekt ukazał się na kompaktach i winylach). Yoshi Blessed odpowiada za jedną z lepszych płyt ostatnich miesięcy. Przy okazji japoński artysta wydał materiał, który zdecydowanie bardziej powinien być eksplorowany na łamach stron muzycznych. Oby przy następnych jego wydawnictwach znacznie poprawiło się w tej kwestii, gdyż on jak najbardziej zasługuje na to.

Tracklista

 1. Intro
 2. Plug It In feat. Theory Hazit
 3. Is The Phrase
 4. Hybrid Story feat. The Procussions
 5. Upright
 6. Online feat. Othello
 7. Pointless
 8. Touch Your Tears feat. YDG
 9. Parallel
 10. Little Closer (prod. 20syl of Hocus Pocus)
 11. Stay With You
 12. Brand New Way (Outro)