Beneficence - Sidewalk ScienceWydawnictwa muzyczne tworzone przez doświadczonych przedstawicieli sceny muzycznej często uzyskują miano płyt od weteranów. Przy trwających zmianach pokoleniowych w kręgach hip hopowych, określanie w ten sposób projektów artystów obecnych w branży od dobrych kilkunastu lat, działa na wyobraźnię odbiorców. Wielu z nich usilnie poszukuje muzyki hip hopowej zwracającej się w kierunku boom bapowego brzmienia i Złotej Ery rapu, stawiając to ponad współczesną stylistykę obecną na większości materiałów. Z drugiej strony, nadawanie poszczególnym produkcjom miana „boom bapu” bywa nie raz złudne, gdyż po zapoznaniu się z zawartością EP-ki lub longplaya, okazuje się, że nie ma tam ani krzty korzennego hip hopu. W przypadku wydanej rok temu płyty „Sidewalk Science” rapera z The Brick City, Beneficence’a, można być pewnym o klasycznym kształcie całości LP.

Scena hip hopowa w New Jersey szczególnie w latach 90.tych XX wieku stanowiła dużą siłę. Wystarczy przedstawić tutaj Redmana, Naughty By Nature, Tony’ego D, K-Defa, Apachego, Lords of the Underground, Artifacts i wielu innych artystów. Właśnie z tym ostatnim zespołem blisko związany jest Beneficence. Początek aktywności rapera w branży hip hopowej datuje się na 1994 rok. Pierwsze single twórcy muzycznego – „Hostile Life Style” i „Thin Line” – ukazały się pod koniec lat 90.tych lecz na wydanie przez niego albumów trzeba było długo czekać. Do zeszłego roku Emcee wypuścił trzy płyty, które przeszły bez większego echa. Trudno powiedzieć, co złożyło się na ten rzeczy, gdyż produkcje przejawiały odpowiednią wartość artystyczną oraz obfitowały w gościnne udziały El Da Senseia, DJ’a Kaosa (Artifacts), Mr’a Lena (Company Flow), Kice of Course i innych postaci. Obecnie można znaleźć tu i ówdzie „Vocal Sport” (2006) oraz wydany trzy lata temu „Holders of the Key”, nagrany wspólnie z DJ’em LKB. Dlatego też stricte korzenny charakter oraz znakomita obsada „Sidewalk Science” sprawiła nie lada niespodziankę wielu osobom.

Czwarty album rapera rodem z New Jersey ukazał się na rynku płytowym 1 marca 2011 roku. Wydawcą płyty został label Ill Adrenaline Records, przedstawiony w serwisie przy okazji „The Element Of Surprise” Rashada & Confidence’a. Przed zabraniem się za odsłuch materiału, momentalnie rzuca się oczy tracklista, której nie powstydziliby najbardziej znani obecnie weterani hip hopowi. Przy powstaniu „Sidewalk Science” pracowali – Diamond D, Roc Marciano, Rob-O, Lord Tariq, Frank Nitt (Frank-N-Dank), Presto, Prince Po, The Legion, Truth Enola, DJ Madsol-Desar, El Da Sensei, Kazi, 12 Finger Dan, Wise Intelligent i DJ LKB. Beneficence dobrał sobie rutynowanych raperów i producentów, co oczywiście znalazło odzwierciedlenie na zawartości LP. Wydawałoby się, że tak liczne grono sprawdzonych gości zepchnie na drugi plan gospodarza projektu. Jednak nic z tego, ponieważ wywodzący się z The Brick City doświadczony Emcee gra pierwsze skrzypce na longplayu. Raper potrafi zaprezentować swoje umiejętności z różnych stron – dostarczając hymny w stylu ruff, rugged & raw („Bare Knuckle”, „Aim, Fire, Spit”), utwory zaangażowane społecznie („The Essence”), czy ody skierowane do hip hopu (kapitalny track „What Would You Do?”). Wszystko to składa się na solidną porcję boom-bapowego brzmienia. Miłośnicy lat 90.tych powinni z miejsca polubić „Sidewalk Science”. Inna sprawa, że sympatycy współczesnego rapu obejdą album szerokim łukiem.

„Sidewalk Science” trafiło do sprzedaży w każdym z możliwych formatów – digital, płyta CD i winyl. Wszystkie rodzaje albumu są dostępne w sprzedaży na stronie Ill Adrenaline Records.

Tracklista

 1. Heavyhitters (prod. Diamond D)
 2. Monetary Policy feat. Roc Marciano (prod. Presto)
 3. Fight On (prod. DJ LKB)
 4. The Essence feat. Truth Enola (prod. Presto)
 5. Bare Knuckle (prod. Diamond D)
 6. Royal Dynasty (prod. By DJ LKB)
 7. What Would You Do? feat. Rob-O & Kazi (prod. 12 Finger Dan)
 8. Watch You (prod. DJ LKB)
 9. What A King Would Do feat. Diamond D (prod. Diamond D)
 10. Aim, Fire, Spit feat. The Legion (prod. The Legion)
 11. Sidewalk Science (prod. Diamond D)
 12. Treasures Untold (prod. Diamond D)
 13. With My Real People feat. Prince Po & Lord Tariq (prod. Finger Dan)
 14. King Of Knights (Part. 2) (prod. DJ LKB)
 15. Go Away feat. Frank Nitt (prod. DJ LKB)
 16. Royal Dynasty (Remix) feat. Wise Intelligent (prod. DJ LKB)
 17. Treasures Untold feat. Diamond D (prod. Diamond D) (Bonus Track)