Hasan Salaam - Music Is My WeaponW odniesieniu do branży hip hopowej, Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych przywodzi na myśl głównie postaci rezydujące na co dzień w Nowym Jorku. Na dalszym planie znajdują się mniej znaczące okręgi, co wcale nie oznacza, iż warto poświęcać uwagę jedynie osobom działającym w The Big Apple. Położone nieopodal tego miasta New Jersey, również posiada bogatą historię i zdecydowanie ma się czym pochwalić na hip hopowej mapie USA. Piękne tradycje muzyki hip hopowej w Brick City zaszczepiło mnóstwo istotnych twórców z końca lat 80.tych (Poor Righteous Teachers, Tony D, Queen Latifah), następnie rozwijanych przez kolejnych wykonawców (Lords of the Underground, Redman, Naughty By Nature, Artifacts, K-Def). Od kilku lat coraz głośniej jest o pewnym raperze z tego regionu East Coastu, dążącego za wszelką cenę pokazać swój arsenał umiejętności – Hasanie Salaamie. Na początku grudnia artysta wydał najnowsze dzieło, charytatywny album „Music Is My Weapon”.

Dyskografia bohatera niniejszego artykułu sięga 6-7 lat wstecz. Za właściwy debiut na scenie hip hopowej uważa się wydany w 2005 roku album „Paradise Lost”. Hasan Salaam ukazał swoją postać, jako inteligentnego rapera, stawiającego przede wszystkim na wysoką wartość artystyczną utworów. Warstwa liryczna na płycie skupiała się na osobistych historiach przedstawiciela Brick City, jak i nawiązywała do aspektów społecznych i politycznych. Dodatkowego smaczku wydawnictwu płytowemu nadała współpraca z założoną przez MF Grimma wytwórnią Day By Day Entertainment. W następnych latach artysta zaprezentował słuchaczom mixtape „Tales Of The Lost Tribe: Hidden Jewels” (2006) oraz longplay „Children of God” (2008).  Na początku tego roku raper powołał wraz z Rugged N Rawem projekt Mohammed Dangerfield. Wypuszczone przez nich pod skrzydłami Viper Records debiutanckie LP pod tym samym tytułem, spotkało się z przychylnym odbiorem przez fanów zaangażowanego rapu, wzmacniając pozycję wykonawców w undergroundzie. Hasan Salaam poszedł za ciosem i jeszcze w tym roku wydał kolejny solowy projekt, „Music Is My Weapon”.

Wydany 6 grudnia b.r. projekt, należy do wyjątkowych pod pewnymi względami. W ubiegłym roku raper stał się pierwszym amerykańskim wykonawcą hip hopowym, który wystąpił w Afryce Zachodniej, a konkretnie w Gwinea Bissau. Po powrocie do kraju, Hasan Salaam postanowił przyczynić się do poprawy jakości życia w tym państwie, decydując się na wypuszczenie charytatywnego albumu. „Music Is My Weapon” jest związany z wiarą, iż muzyka może przyczynić się do wyrównania szans, ustanowienia wolności i sprawiedliwości na świecie. Raper z New Jersey zaangażował w wydawnictwo płytowe szereg różnych osób, zarówno od strony wokalnej (Steele ze Smif-N-Wessun, Chace Infinite, Reef The Lost Cauze & Eternia), jak i producenckiej (Llama Beats, Crossbone T, Mr. Bostic, Snowgoons & DJ Insite). Polityczne zagadnienia poruszane na płycie przeplatają się z refleksyjnymi nagraniami, a drugi singiel pochodzący z LP, „Musical Chairs”, to piękny hołd złożony gigantom muzycznym.

Wszystkie pieniądze uzyskane ze sprzedaży „Music Is My Weapon” zostaną przekazane na budowę szkoły i zaplecza medycznego w Gwinei Bissau. Album jest dostępny do kupienia na iTunes. Grudniowe wydawnictwo płytowe promują teledyski nagrane do „1911” i „Musical Chairs”.

Tracklista

  1. 1911 (PLPA) (prod. Ari Why)
  2. Musical Chairs feat. Baron of Red Clay (prod. Llama Beats)
  3. Shining feat. Steele, Reef the Lost Cauze, Chace Infinite (prod. Crossbone T)
  4. Chaos Theory (prod. 2Deep)
  5. The Letter feat. Eternia & Range Da Messenga (prod. Jim B)
  6. AK-47 feat. Badsportt & CF (prod. Niroshima Beats)
  7. All Roads Lead Home feat. One Eyed Kings (prod. Mr. Bostic)
  8. Miss America (prod. Snowgoons)
  9. Music is My Weapon (prod. DJ Insite)