Ed O.G & Da Bulldogs - Be A Father To Your ChildNa przełomie lat 80. i 90.tych rap przeżywał swój rozkwit. W tamtym okresie ukazało się tak wiele ważnych singli, niejednokrotnie będących kamieniami milowymi w hip hopie, że aż trudno wszystkie wymienić w kilku zdaniach. Wśród artystów solowych i grup odpowiadających za głośne utwory znajdziemy Public Enemy, N.W.A, De La Soul, A Tribe Called Quest, EPMD, Slick Ricka, Geto Boys, 2 Live Crew i mnóstwo innych twórców. W marcu 1991 roku ukazała się płyta bostońskiej formacji Ed O.G & Da Bulldogs, „Life Of A Kid In The Ghetto”, nieoczekiwanie przynosząc naprawdę wartościowe wydawnictwo. Projekt promowany utworami „I Got to Have It”, „Be A Father To Your Child” i „Bug-a-Boo”, szybko zaskarbił sobie przychylność sympatyków muzyki hip hopowej z przesłaniem. Drugie z ww. nagrań to istotny manifest społeczny, który w połączeniu z teledyskiem wypada bardzo realistycznie.

W początkowych latach rozwoju kultury hip hopowej najwięcej do powiedzenia miały osoby pochodzące z Nowego Jorku. Następnie do głosu zaczęli dochodzić przedstawiciele innych aglomeracji miejskich – Los Angeles, Filadelfii, Miami, Houston, New Jersey. Osoby pochodzące z innych miast stały na uboczu, dlatego też środowisko hip hopowe przyjęło z niemałym zaskoczeniem debiutancką płytę Ed O.G & Da Bulldogs (a.k.a. Black United Leaders Living On Grooving Sounds), „Life Of A Kid In The Ghetto”, wydaną nakładem PWL America Records Ltd. Ponad dwie dekady temu mało kto po prostu przypuszczałby, że artyści z kiepsko rozbudowanej wtedy bostońskiej sceny pokuszą się o nagranie tak udanego wydawnictwa. Album formacji z Beantown nie ujrzałby światła dziennego bez pomocy nowojorskiej grupy producenckiej Awesome 2 (Teddy Ted & Special K), którzy przy wsparciu Joego Mansfielda zatroszczyli się o warstwę muzyczną LP.

Wydawnictwo z pierwszego kwartału 1991 roku doceniono zarówno za zaangażowane teksty Ed O.G, jak i za funkowe i przystępne w odbiorze beaty. Spośród singli promujących materiał początkowo skupiono się na „I Got to Have It”, ale po wydaniu „Be A Father To Your Child” stacje radiowe i dziennikarze muzyczni zgodnie stwierdzili, iż właśnie temu nagraniowi należy się palma pierwszeństwa. Wpływ na ocenę końcową utworu wywarł również prosty, aczkolwiek bardzo sugestywny videoclip.

Klasyczny singiel Ed O.G & Da Bulldogs - "Be A Father To Your Child"Na początku lat 90.tych często podejmowano w USA dyskusje o kształcie amerykańskiego społeczeństwa. Zdecydowana większość przedstawicieli białej Ameryki krytykowała mniejszości etniczne, wystawiając niskie oceny szczególnie Afroamerykanom za największy odsetek przestępczości, działalność gangów, handel narkotykami i niezdolność do zakładania rodzin. Problem samotnych matek wychowujących dzieci dotyczył wówczas ponad 50% czarnoskórych kobiet do 30 r.ż. i wynosił znacznie więcej niż w przypadku mniejszości rasowych zamieszkujących USA. Wkład w debaty na te tematy posiadali też twórcy hip hopowi, będący niejednokrotnie głosem młodych. W związku z tym nie brakowało w rapie odniesień do poważnych tematów, o czym najlepiej świadczy utwór „Be A Father To Your Child”. Po „I Got to Have It” opinia publiczna zastanawiała się, w jaki sposób zostanie odebrany drugi singiel Ed O.G & Da Bulldogs. Nie brakowało obaw, iż tekst tego nagrania zostanie przeinaczony i odebrany w zły sposób. Jak się okazało jednak, track bostońskiej grupy wszyscy przyjęli z otwartymi ramionami, bez względu na przynależność do określonej grupy rasowej.

Videoclip powstały do tej kompozycji w plastyczny sposób oddaje storytelling Ed O.G. Pierwszą scenę umiejscowiono w szkole rodzenia, w której widzimy ciężarne kobiety. Tylko jednej z nich pomaga jej partner, co odzwierciedlają słowa „When a girl gets pregnant, her man is gonna run around”. W dalszej części obrazu śledzimy losy jednej bohaterki, która po zajściu w ciążę musi sobie radzić ze wszystkim sama, a jej chłopak w tym czasie ogląda się za innymi dziewczynami i nie poczuwa się do roli przyszłego ojca. Kiedy dziecko przychodzi na świat, usiłuje on wrócić i wszystko załatwić za pomocą wartości materialnych, ale to nie poprawi sytuacji, tylko wręcz ją pogorszy, o czym mówi Ed O.G:

It’s not the pAnnotateresents, it’s your presence and essence
Of being there and showing the baby that you care

W dalszej części klipu oglądamy, jak matka samotnie wychowuje swoje dziecko, a ono nie potrafi zrozumieć, dlaczego jego ojciec nie interesuje się nim. Narrator całej opowieści, Ed O.G, wraz ze swoimi kompanami z Da Bulldogs wcale nie piętnuje zachowania mężczyzn w „Be A Father To Your Child”, którzy z różnych przyczyn zrezygnowali z ojcostwa. Bostończycy usiłowali przedstawić sytuację życiową jednej osoby i przybliżyć następstwa towarzyszące temu. W odbiorze videoclipu pomaga także wspaniały podkład tego nagrania. Joe Mansfield, Special K i Teddy Ted przeszli samych siebie tworząc beat do singla opierający się o sampel z „Searching” w wykonaniu Roy Ayers Ubiquity. Instrumentalem tym można delektować się długimi godzinami.

Jakie zmiany zaszły w amerykańskim społeczeństwie od premiery „Be A Father To Your Child”? Wraz ze zmieniającą się demografią USA wzrósł odsetek dzieci ze związków pozamałżeńskich oraz matek samotnie wychowujących dzieci (odsetek ojców jest znacznie niższy i dotyczy głównie mężczyzn zajmujących się potomstwem po rozwodach). Niepokojące wskaźniki i dane demograficzne mają pogorszyć się w kolejnych latach. Jak widać, singiel Ed O.G & Da Bulldogs i powstały do niego teledysk są nadal aktualne, co jest naprawdę smutne. Warto też zwrócić uwagę na to, iż kiedyś conscious hip hop stanowił ważny nurt w tym gatunku, a muzyka niosące ważne przesłania potrafi znajdować uznanie w oczach krytyków, a przy okazji uzyskiwać również sukces komercyjny.