True Masterz & Da Shogunz - Rap BuddhazW artykule o premierowym projekcie Mc Shinobiego wspomniałem o tym, że nawet we współczesnym boom-bapie spotykamy znaczną różnorodność. We wstępie do kolejnej publikacji wypada rozszerzyć tę kwestię. Środowisko neo boom-bapowe bywa hermetyczne i nad wyraz zdecentralizowane, co generuje wiele odmienności. W zasadzie nie ma możliwości, aby znaleźć media i słuchaczy doceniających ogół twórców przypisanych do tego nurtu. Część odbiorców wybiera hardcore’ową stronę tej niszy, inni preferują dalej starszych wykonawców, następni poszukują połączenia stylistyki z lat 90.tych wraz z dzisiejszymi progresywnymi rozwiązaniami. Wszystko to powoduje, że wybrani artyści są znani i popularni w określonych miejscach na kuli ziemskiej. Powyższą regułę potwierdzają dwa kolektywy – True Masterz i Da Shogunz. Przed kilkoma tygodniami ukazała się wspólna płyta obu formacji – „Rap Buddhaz”.

Płyty nagrywane przy współpracy amerykańskich i europejskich wykonawców rapowych przeszły już do codzienności. Nie powinno nikogo więc dziwić to, że doszło do kolaboracji pomiędzy TrueMasterz i Da Shogunz. Pod względem stylistycznym obie formacje są podobne do siebie, posiadają podobne nastawienie do nagrywania muzyki, a przy tym mają zbliżoną grupę docelową, co wydatnie pomogło w stworzeniu „Rap Buddhaz”. Artyści zamieszkali po obu stronach Oceanu Atlantyckiego dołożyli swoje cegiełki do rozwoju neo boom-bapu.

Pierwsza z tych formacji zaznaczyła swoją obecność w branży wydając w przeciągu niecałych 5 lat szereg projektów. Raper JMega The God, producent Mighgawd i DJ Grazzhoppa (belgijski twórca związany z szeregiem różnych przedsięwzięć) odpowiadają za realizację serii hardcore’owych materiałów. Do najważniejszych płyt wypuszczonych przez True Masterz należy przede wszystkim „High Explosives Vol.1”, a także „The First Atom”, „Plus Degreez: Volume One”, „Tree Of Life” oraz niedawno opublikowana „Almagest”. Na dokładkę JMega The God zaserwował kilka solowych wydawnictw – „King Of Kingz: The Collection”, „Lord Of Lordz: The Collection” i „Niggaz Iz Kingz Forever”. Jak widać członkowie kalifornijskiej grupy wspierani przez swojego belgijskiego kompana nie próżnowali przez ostatni okres.

W podobnym tonie należy wyrażać się o holenderskim Da Shogunz. W szeregach tego kolektywu znajdziemy BlabberMoufa, DJ-a Propo’88, Corto Malteza (CDS), DJ-a Truffela the Phunky Phaqira, Zudo i Kick Backa. Na międzynarodowej scenie hip hopowej najczęściej przewija się pierwszy z tych artystów. BlabberMouf należy do elity współczesnych Emcees, co wyraziście potwierdził na dwóch albumach – wyprodukowanym przez Propo’88 „From The Top Of The Stack” i ubiegłorocznym „Da BlabberMouf LP”. Na tym jednak nie koniec wydawnictw boom-bapowych szogunów. W 2012 roku Propo’88 i Kick Back wypuścili „Cosmic Trippin'”, zaś „A Jam In The Rough” stanowi owoc współpracy pomiędzy Zudo i Truffelem the Phunky Phaqirem. Do tej pory Da Shogunz nie pokazali się w szerszym składzie na jednym projekcie. Zmieniło się to wraz z wydaniem „Rap Buddhaz” i kolaboracją z True Masterz.

Niespodziewana produkcja trafiła do obiegu 25 kwietnia. Jak ww. w porównaniu do wcześniejszych płyt Da Shogunz szerzej zaprezentowało się odbiorcom, nie opierając się głównie o BlabberMoufa. W ten sposób holenderski kolektyw po raz pierwszy pokazał się w większym gronie na jednym wydawnictwie. Od strony producenckiej pierwsze skrzypce gra Truffel the Phunky Phaqir, który odpowiada za 6 ścieżek na tym albumie. Wraz z pozostałymi producentami – Zudo i Propo’88 – przygotowali oni czysto boom-bapowe podkłady, nawiązujące do mroczniejszej strony tego nurtu. W ten sposób skomponowane środowisko znakomicie posłużyło w formie tła do linijek dostarczonych przez członków True Masterz i Da Shogunz. W większości utworów na „Rap Buddhaz” przeważają Jmega the God i Corto Maltez. Emcees wspierani przez swoich kompanów wypadli całkiem okazale, legitymując się wyrobionym flow i porządnymi tekstami. W trakcie zapoznawania się z zawartością longplaya od razu widać, że Amerykanie i Europejczycy bezproblemowo odnaleźli nić porozumienia i nadają na tych samych falach. Warto zauważyć, że na „Rap Buddhaz” sprawdzają się nie tylko cięższe nagrania, ale także bardziej funkowe i ciepłe utwory („For Those That Don’t Know”, „City Lightz”). Całość produkcji uzupełniają scratche DJ-a Grazzhoppy i Propo’88. Warto również zwrócić uwagę na specjalny tribute poświęcony nadal przebywającemu w indonezyjskim więzieniu producentowi SicknessowiMP„Jailhouse (Interlude)”.

Płyta dostępna do odsłuchu za pośrednictwem Bandcampa, Soundclouda i YouTube. W tej chwili projekt można pobrać w wersji elektronicznej na BC (jako buy now-name your price). W dalszej kolejności „Rap Buddhaz” powinno ukazać się również w formacie fizycznym. True Masterz i Da Shogunz odpowiadają za nagranie wyrównanego i utrzymanego na dobrym poziomie albumu. Neo boom-bap w klasowym wydaniu, po który powinni sięgnąć nie tylko stali wyznawcy hip hopowej religii obu kolektywów.

UPDATE: Na początku 2017 roku ukazała się winylowa wersja albumu. Wydaniem „Rap Buddhaz” zajęło się bardzo aktywne pod tym względem Vinyl Digital.

DOWNLOAD True Masterz & Da Shogunz – „Rap Buddhaz”

Tracklista

 1. Intro (prod. Truffel the Phunky Phaqir; scratche: DJ Grazzhoppa)
 2. Rap Buddhaz (prod. Truffel the Phunky Phaqir; scratche: Propo’88)
 3. Jailhouse (Interlude) (prod. SicknessMP)
 4. For Those That Don’t Know (prod. Truffel the Phunky Phaqir; scratche: Truffel the Phunky Phaqir)
 5. Hawk Eye (prod. Propo’88; scratche: Propo’88)
 6. The Orchard feat. Killah Priest (prod. Truffel the Phunky Phaqir)
 7. Building (prod. Zudo; scratche: DJ Grazzhoppa)
 8. Verbal Boxing (prod. Zudo)
 9. Don’t Front (Skit) (prod. Truffel the Phunky Phaqir & Jesse Jeff)
 10. Can’t Stop Us (prod. Truffel the Phunky Phaqir; scratche: DJ Grazzhoppa)
 11. City Lightz (prod. Zudo; saksofon: Jan Driessen)