J-Live - S.P.T.A. (Said Person of That Ability)Tradycyjnie po niemrawym i nudnym okresie przypadającym na lipiec i sierpień, we wrześniu bardzo dużo dzieje się w branży muzycznej. Szczególnie pod koniec tego miesiąca swoją premierę ma pełno istotnych i długo oczekiwanych wydawnictw muzycznych. Wystarczy tylko spojrzeć na listę albumów, które trafiły do sprzedaży 27 września – „The Wonder Years” 9th Wondera, „Futuristic Sci-Fi” Doodlebuga, „Cats & Dogs” Evidence’a, „Charity Starts At Home” Phonte, „Elmatic Instrumentals” Will Sessions, „Open” Blu, czy „Makin’ Dollas” DTMD. Oprócz wszystkich wymienionych przeze mnie nowości na rynku muzycznym, znajdziemy także jedno LP skierowane głównie do fanów korzennego i true schoolowego hip hopu. Tym longplayem jest długo oczekiwany projekt nowojorskiego DJ’a/producenta/rapera, J-Live’a, zatytułowany „S.P.T.A. (Said Person of That Ability)”.

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, kto z dzisiejszych przedstawicieli niezależnej sceny hip hopowej jednogłośnie zasługuje na założenie koszulki z napisem „I Am Hip Hop”, to jedną z nagrodzonych w ten sposób osób powinien zostać J-Live. Nowojorski artysta od 15 lat nieprzerwanie wykonuje świetną robotę, dostarczając co pewien czas najwyższych lotów muzykę. W ciągu ostatnich 10-ciu lat Jean-Jacques Cadet wydał cztery longplaye – „The Best Part” (2001), „All of the Above” (2002), „The Hear After” (2005) i „Then What Happened” (2008) – oraz całą masę singli i EP-ek. Kilka lat temu raper, beatmaker i DJ w jednym porzucił dotychczasową stałą pracę na rzecz hip hopu, argumentując to tym, iż w ten sposób pragnie całkowicie poświęcić się tej kulturze. J-Live skupił się na rozwijaniu działalności własnego labelu Triple Threat Productions, przygotowując się do wydania pierwszych materiałów pod szyldem tej wytwórni płytowej.

Blisko rok temu, 2 listopada 2010 roku, została wydana trzecia EP-ka w karierze muzycznej J-Live’a. „Undivided Attention” zawierała 6 premierowych tracków wyprodukowanych przez Korede, Nicolaya, S.M.K.A., Floyda The Locsmifa i samego autora tego materiału. Nowojorski artysta otrzymał wsparcie także od Boog Brown, Homeboya Sandmana oraz Oddy Gato. Zeszłoroczne wydawnictwo rozpoczynało też większy projekt o tytule „The Live Trilogy”. W artykule poświęconemu Undivided Attention entuzjastycznie wspomniałem o premierze piątego LP właściciela TTP w pierwszej połowie 2011 roku. Jednak życie szybko zweryfikowało zapowiedzi, gdyż „” zostało przesunięte najpierw na sierpień, a następnie na koniec września. Kilka miesięcy dłuższego oczekiwania na produkcję można było wybaczyć, będąc pewnym o poziomie artystycznym do jakiego przyzwyczaił swoich sympatyków J-Live.

J-Lve - The Live Identity MixtapePrzed wydaniem albumu, 9 sierpnia b.r. ukazał się darmowy projekt, łączący zeszłoroczne „Undivided Attention” z „S.P.T.A. (Said Person of That Ability)”. „The Live Identity Mixtape” zawiera 30 utworów powstałych na przestrzeni kilkunastu lat działalności J-Live’a na scenie muzycznej. Druga część „The Live Trilogy” została w pełni przygotowana przez nowojorczyka, który samodzielnie dokonał selekcji materiału i zmiksował całość nagrań. „The Live Identity Mixtape” możecie pobrać za pośrednictwem Bandcampa.

Tracklista

 1. The Bourne Live Intro
 2. Can I Get It?
 3. The Best Part
 4. A Charmed Life
 5. Walkman Music
 6. Aaw Yeah
 7. Feel Like Spitin’
 8. The Upgrade
 9. Poetry In Motion
 10. Talk About
 11. Braggin Writes’
 12. I Say Peace
 13. Brand Nu Live
 14. Coming Home/Coming Home Remix
 15. Vacation
 16. Break It Down (Brady Version)
 17. Practice (Spaghetti Bender Mix)
 18. This Is The Formula
 19. Them That’s Not
 20. She Said What?
 21. Parts Unknown
 22. Watch Sun Watch
 23. Give It Up (from Think Differently)
 24. The Truth
 25. No Time To Waste/9000 Miles
 26. School’s In
 27. Epilogue
 28. Undivided Attention/Satisfied?
 29. The Way That I Rhyme
 30. Treadstone Outro

„S.P.T.A. (Said Person of That Ability)” jest pierwszym pełnym longplayem sygnowanym przez Triple Threat Productions. J-Live występuje na płycie w roli Emcee, producenta, jak i DJ’a. Jednym słowem, pracę włożoną przez artystę w powstanie tego wydawnictwa, można porównać do trzech członków zespołu muzycznego, odpowiadających za poszczególne składowe LP. Ponadto, true schoolowy przedstawiciel sceny hip hopowej, zaprosił szanowane w środowisku postacie, który pomogły mu stworzyć pełen materiał na album. Od strony producenckiej znajdziemy na „S.P.T.A.” Korede’a, Illastrate’a, Nicolaya, The Audible Doctora, Diamonda D, Marco Polo, RJD2 i Floyda The Locsmifa. Gościnnie swoje wokale dorzucili YC The Cynic, Anneice Cousin, Rasheeda Ali, John Robinson, Marq Spekt, a także Lyric Jones. Pomimo obecności tak uznanych osób, ani przez chwilę trwania krążka, J-Live nie daje się zepchnąć na dalszy plan, skutecznie i sumiennie wywiązując się z roli rapera, producenta i DJ’a.

Czy J-Live spełnił oczekiwania i przygotował wartościowe LP? O tym można przekonać się dokonując odsłuchu „S.P.T.A. (Said Person of That Ability)” na Bandcampie. Nie zapominajcie, iż dzisiejszy hip hop potrzebuje takich ludzi, jakim jest właśnie nowojorski artysta.

UPDATE: J-Live nie ustaje w promocji swojego albumu. 21 listopada ukazał się teledysk promujący „S.P.T.A.”. Obraz powstał do utworu „The Authen­tic”, wyprodukowanego przez Koredego.

Tracklista

 1. As I Start (prod. Korede)
 2. From Scratch (prod. Illastrate)
 3. The Authentic (prod. Korede)
 4. Watch Sun Watch feat. YC The Cynic (prod. J-Live)
 5. How I Feel Pt. 3 (prod. Nicolay)
 6. The Me And You feat. Anneice Cousin (prod. The Audible Doctor)
 7. No Time To Waste (prod. Diamond D)
 8. Pronounced Spitta (prod. Marco Polo)
 9. Life Comes In Threes feat. Rasheeda Ali (prod. Korede)
 10. Great Expectations (prod. RJD2)
 11. Poetry In Ertia feat. John Robinson & Marq Spekt of Invizzibl Men & Broady Champs (prod. Floyd The Locsmif)
 12. Home Or Away Remix (prod. J-Live)
 13. Half A Glass feat. Lyric Jones (prod. Illastrate)