Lilacs & Champagne - Midnight Features Vol. 2 Made FleshW każdej dziedzinie kultury i sztuki dochodzi do nieustannych ewolucji i przeobrażeń. Wszelkiego rodzaju zmiany i ich następstwa dotykają też branżę muzyczną. Wystarczy tylko spojrzeć na współczesnych artystów nie stroniących od eksperymentów, aby przekonać się, jak bardzo wszystko nabiera nowych kształtów. Pośród wykonawców około hip hopowych i elektronicznych można szybko trafić na świeże formy mocno broniące się przed skutecznym zaszufladkowaniem. W tym miejscu wystarczy wymienić dokonania milo, Homeboya Sandmana, Nocando, The Koreatown Oddity, Potatohead People, The Internet, Bathsa, billy’ego woodsa czy Made In Heights. Oczywiście obok nich znajduje się pełno innych twórców starających się przemycić w swoich nagraniach zupełnie nową jakość, jak choćby Lilacs & Champagne. Wydane przez tę grupę „Midnight Features Vol. 2: Made Flesh” wypada wręcz doskonale.

W ostatnich latach wielu producentów skutecznie zwróciło na siebie uwagę słuchaczy z całego świata. Bohaterowie dzisiejszego artykułu również zdążyli sporo namieszać pośród sympatyków eklektycznego instrumentalnego hip hopu, elektroniki i brzmień pokrewnych. Alex Hall i Emil Amos współpracują ze sobą od dłuższego czasu. Obaj artyści szybko odkryli, że ciągnie ich obu w stronę starych i szerzej nieznanych płyt z pogranicza soulu i funku, co stanowiło punkt wyjściowy dla utworzenia Lilacs & Champagne.

W latach 2012-14 formacja współpracowała z wytwórnią płytową Mexican Summer. Właśnie dla tej oficyny wydawniczej zespół nagrał trzy płyty – dwa longplaye i jedną EP-ką. Debiutancki materiał duetu – „Lilacs & Champagne” – pojawił się w obiegu na początku 2012 roku. Artyści niemal od razu trafili do niszy odbiorców hołubiących klimaty retro poddane współczesnej obróbce. Z kolei drugi album Lilacs & Champagne, „Danish Blue”, uznaje się za punkt przełomowy w karierze grupy. Akurat po tym materiale znacznie więcej przedstawicieli mediów przychylnym okiem spojrzało na działalność formacji. Specyficzny kolektyw otrzymał liczne pochwały także za wypuszczone w lutym ub.r. „Midnight Features Vol. 1: Shower Scene”. Po rozszerzeniu składu zespołu o Jaya Clarke’a i Zachary’ego Reno, właśnie do tej produkcji zespół postanowił nawiązać w tym roku. „Midnight Features Vol. 2: Made Flesh” wzbudził znaczne zainteresowanie w branży, czego zresztą należało spodziewać się.

Lilacs & Champagne wydają Midnight Features Vol. 2 Made FleshWydawnictwo cieszy odbiorców od ponad 3 miesięcy. Amerykańska formacja przed nagraniem albumu zdecydowała się na ważny krok zmieniając wydawcę z Mexican Summer na Temporary Residence Limited (warto przejrzeć pełen katalog tej wytwórni). Jak ww. wraz z kolejnymi wydawnictwami rosła reputacja grupy w świecie muzycznym. Oprócz tego systematycznie zwiększały się oczekiwania fanów, blogerów i dziennikarzy. Nic więc dziwnego w tym, iż przed opublikowaniem „Midnight Features Vol. 2: Made Flesh” nie brakowało różnych opinii na temat kształtu produkcji i tego, jak będzie brzmiała produkcja po dodaniu nowych członków do grupy. Jak się okazało, Lilacs & Champagne brawurowo poradziło sobie ze wszystkim, przynosząc przemyślany od początku do końca longplay. Instrumentalny projekt opiera się o sample wydobyte z płyt pokrytych grubą warstwą kurzu, w głównej mierze pochodzących z Europy. Do tej mikstury wykonawcy dodali składniki wyciągnięte z filmów klasy B, audycji radiowych i słuchowisk. W ten sposób utworzono psychodeliczny album i pokazano wszem i wobec, jak powinien wyglądać sampling. Lilacs & Champagne nie zależało na nagraniu płyty łatwej, miłej i przyjemnej, o czym świadczy otwierające „Roses & Kisses”, prawdziwy wyznacznik klimatu pozostałej części LP. Członkowie zespołu z gracją oprowadzają po pokojach, w których są ukryte kolejne nagrania. „Case Closed!”, „Midnight Creeper II”, „Dreaded Stranger” i „Wringing Hands” zawierają liczne niepokojące elementy, ale też są zmysłowe i zarazem silnie przyciągają słuchaczy. W tych kompozycjach, jak i pozostałych, bez trudności można odczuć emocje towarzyszące artystom przy realizowaniu płyty. Piękna i wciągająca podróż  pomiędzy psychodelicznymi samplami oraz zagadkowym światem równoległym przenoszącym słuchaczy niepostrzeżenie do lat 70.tych.

Album trafił na Bandcampa oraz na pozostałe serwisy streamingowe (Spotify, Deezer, itp.). „Midnight Features Vol. 2: Made Flesh” można nabyć w wersji elektronicznej za pośrednictwem BC, a także w formacie fizycznym (kasety i płyty winylowe). Temporary Residence Limited udostępniło trzy single promujące materiał – „Roses & Kisses”, „Made Flesh” i „Case Closed!”. Pierwszorzędne dzieło Lilacs & Champagne znalazło uznanie w oczach niejednego serwisu muzycznego i słuchacza. Jedna z piękniejszych produkcji pierwszego półrocza 2015 roku.

Tracklista

 1. Roses & Kisses
 2. Made Flesh
 3. Longjohn’s Lust
 4. All the Room
 5. Case Closed!
 6. Playin’ With Paul
 7. Peril
 8. Midnight Creeper II
 9. Dreaded Stranger
 10. Euro Blow
 11. Burning Sensation
 12. Wringing Hands
 13. On Hold