Pawz One - Face The FactsMiędzynarodowa współpraca pomiędzy artystami muzycznymi i wydawcami przeszła już do porządku dziennego. W branży hip hopowej co rusz dochodzi do kooperacji wykonawców i wytwórni płytowych z różnych krajów. Powszechnym zjawiskiem jest wypuszczanie projektów amerykańskich twórców przez europejskie oficyny wydawnicze. Wśród Europejczyków specjalizujących się w publikowaniu wydawnictw postaci zamieszkałych po drugiej stronie Atlantyku warto wyróżnić holenderskie Below System. Label z siedzibą w Niderlandach skupia się na wydawaniu korzennie brzmiącej muzyki hip hopowej. Do tej pory Holendrzy współpracowali z m.in. Vast Aire’em, Cannibal Ox, Mr. SOS-em; wypuścili też reedycje płyt PMD, Artifacts i Masta Ace’a. W lutym nakładem BS ukazał się długo oczekiwany longplay zatytułowany „Face The Facts” rapera z Los Angeles, Pawz One’a.

W Kalifornii wychowało się mnóstwo poważanych w środowisku artystów. Trzeba pamiętać jednak, że tamtejsza scena hip hopowa jest mocno wymagająca i wcale nie jest tak łatwo przebić się undergroundowym wykonawcom. Pawz One dobrze poznał uroki niezależnych kręgów rapowych w LA zanim zdobył uznanie na lokalnym podwórku. Przez ostatnie lata Emcee często i gęsto koncertował, także poza granicami swojego rodzimego miasta. Dzięki temu tak naprawdę zdobył on reputację rapera, który posiada spory potencjał i może w przyszłości dużo osiągnąć. W uzyskaniu tej opinii pomogły jemu również wydane serie mixtape’ów. W latach 2009-2012 wykonawca opublikował „Verbal Virus Vol. 1-2,5” i „Hired To Kill Vol. 1-3”. Oprócz tego wraz z Asteriksem i Destructem nagrał on „Bars And Drums” jako formacja „B.A.D. Company”. Pawz One dodatkowo współpracował z dobrze znanymi artystami – DJ’em Rhettmaticiem, Termonologym, Rapperem Big Pooh, Ras Kassem czy Planet Asią. Po nabraniu pierwszych doświadczeń bohater niniejszego artykułu zabrał się za kompletowanie materiału na „Face The Facts”. Raper z Miasta Aniołów długo kazał czekać na tę płytę, ale jak się okazuje, stanął on na wysokości zadania i przygotował naprawdę udany projekt.

Pawz One z debiutanckmi albumem "Face The Facts"Płyta kalifornijskiego Emceego ujrzała światło dzienne w połowie lutego tego roku, choć jej premiera była awizowana na październik ub.r. Przełożenie wydania materiału przez artystę i Below System związane było z koniecznością dopięcia na ostatni guzik szczegółów wydawniczych, dzięki czemu blisko miesiąc temu otrzymaliśmy w pełni doszlifowany projekt. Po serii mixtape’ów i licznych występach na terenie Stanów Zjednoczonych, „Face The Facts” (świetna okładka) wyczekiwało wielu słuchaczy. Pawz One starannie przygotował się do opublikowania pełnoprawnego debiutu na scenie muzycznej. Raper nagrał urozmaicony i przemyślany longplay. Istotny wpływ na końcowe brzmienie LP miał duet producentów płyty – DJ Default i DJ Breeze. Beatmakerzy przygotowali podkłady silnie inspirowane Złotą Erą rapu. Właśnie w tak dobranym środowisku muzycznym Pawz One czuje się najlepiej, a jego wypracowane flow i niesztampowe teksty udanie wypadają na tle korzennie brzmiących beatów. Mieszkaniec Los Angeles zaprosił na wydawnictwo dobrze kojarzonych raperów. 2Mex wystąpił w „People You Know”, Termanology & Ras Kass w „Mind Power”, Rakaa Iriscience w „Avalanche Warning”, Self Provoked w „Bringing It Back”, zaś Ariano w „The Luv”. W remiksie tego ostatniego tracka dodatkowo usłyszymy Masta Ace’a.

Below System udostępniło wydawnictwo na Bandcampie; materiał można odsłuchać też na Soundcloudzie. „Face The Facts” trafiło do sprzedaży zarówno w wersji elektronicznej, jak i fizycznej (płyty kompaktowe, digipack). Dodatkowo można nabyć singiel „The Luv” na kasecie. Premierowy materiał Pawz One’a promuje kilka singli – „Face The Facts”, „The Luv” (wersja oryginalna i remix) i „Bringing It Back”. Do każdego z tych nagrań nakręcono również videoclipy. Ze względu na przesuniętą w czasie premierę longplaya, część mediów nie dostrzegła wydania tego projektu. Nie przeszkodziło to jednak temu artyście na dotarcie do sporego grona odbiorców i zebraniu pochlebnych opinii ze strony wybranych serwisów muzycznych.

UPDATE: Krótko po premierze „Face The Facts” ukazał się bonusowy utwór „Don’t Believe It”, który ostatecznie nie wszedł na tracklistę tego LP. Nagranie wyprodukowane przez Diioię znajdziecie na Soundcloudzie. Gościnnie udzielili się tutaj SK & Corbin Jackson.

Tracklista

 1. Intro
 2. Face The Facts
 3. What You Make It
 4. Trust No One
 5. Defstrumental 1
 6. People You Know feat. 2Mex
 7. Officer Down
 8. Mind Power feat. Termanology & Ras Kass
 9. Blood Brothers
 10. Defstrumental 2
 11. Effortless
 12. Avalanche Warning feat. Rakaa Iriscience
 13. You Could Be
 14. My Night
 15. Those Were The Days
 16. The Luv feat. Ariano
 17. Bringing It Back feat. Self Provoked
 18. The Luv (Remix) feat. Ariano & Masta Ace