Premiery płytowe - 19 czerwca 2012Ostatnie dwa miesiące przed rozpoczęciem się wakacji – maj i czerwiec – obfitował w wiele nowości płytowych na rynku fonograficznym. W poprzednich tygodniach odbyły się premiery kilku godnych polecenia albumów, m.in. „People Hear What They See” Oddiseego, „Ohnomite” Oh No, „2012” Termanology’ego & Statika Selektah jako 1982, czy „Cancer For Cure” El-P. W przedostatni wtorek czerwca ukazało się całkiem sporo projektów muzycznych. Przesiewając przez sito wszystkie premiery longplayów z tego okresu, wybrałem najważniejsze z nich, a kolejną odsłonę tego cyklu rozpoczniemy od wspólnego materiału Dela & Parallel Thought.

Del The Funky Homosapien & Parallel Thought„Attractive Sin” (Parallel Thought LTD.)

W gronie tegorocznych albumów powstałych w wyniku współpracy różnych osobistości ze świata hip hopowego, „Attractive Sin” znalazło się w ścisłej czołówce. Zderzenie przedstawicieli przeciwległych wybrzeży Stanów Zjednoczonych, legitymujących się różnym stażem na scenie muzycznej przykuwało uwagę koneserów rapu i sympatyków undergroundu. Nic w tym dziwnego, skoro na jednej płycie spotkali się – członek kultowego Hieroglyphics Imperium, Del, a także grupa Parallel Thought. Wydany pod skrzydłami labelu należącego do Druma i Knowledge’a materiał to oda do klasycznego hip hopu. Produkcja tak korzenna (bębny i cięcie sampli), że spokojnie mogłaby służyć za warstwę muzyczną dla niejednego LP pochodzącego z połowy lat 90.tych. Del The Funky Homosapien pozostaje w dobrej formie i po ubiegłorocznym „Golden Era” demonstruje arsenał umiejętności na „Attractive Sin”.

Produkcja: Parallel Thought

House Shoes„Let It Go” (Tres Records)

Przedstawiciele sceny muzycznej z Detroit pozostają w nieustannym natarciu. W połowie czerwca światło dzienne ujrzał – w końcu – pełnoprawny debiut fonograficzny House Shoesa, „Let It Go”. Premiera płyty była wielokrotnie przekładana i momentami wydawało się, iż Tres Records wypuści do sieci większość utworów z tego podwójnego albumu zanim całość materiału trafi do słuchaczy. Długie oczekiwanie na wydawnictwo zostało nagrodzone i od kilku tygodni można cieszyć się z tej pozycji. Produkcja gospodarza LP nawiązuje do złotych czasów J Dilli, okraszonych zwrotkami plejady znamienitych artystów, m.in. Black Milka, Chali 2ny, Danny’ego Browna, super trio Greneberg, Guilty Simpsona, czy Shafiqa Husayna. „Let It Go” promuje pełno singli z kategorii controlled leak, a do jednego z nich – „Time” z Big Tone’em – powstał teledysk.

Gościnnie: Big Tone, Black Milk, Black Spade, Chali 2na, Co$$ (aka Cashus King), Danny Brown, Fat Albert Einstein, Fatt Father, Greneberg (Oh No + The Alchemist + Roc Marciano), Guilty Simpson, Jimetta Rose, MarvWon, Medaphoar (aka MED), Moe Dirdee, Nottz, Quelle Chris, Sam Beaubien (Will Sessions), SelfSays, Shafiq Husayn (Sa-Ra Creative Partners)
Produkcja: House Shoes

The Doppelgangaz„Beats For Brothels Vol. 2” (Groggy Pack Entertainment)

Enigmatyczny i pełen tajemnic duet z NYC, The Doppelgangaz, prezentuje nowe wydawnictwo płytowe. Równo rok po wydaniu „Lone Sharks” Matter Ov Fact & EP ponownie zapewniają sporą dawkę klimatycznego hip hopu w autorskim wydaniu. „Beats For Brothels Vol. 2” to follow up do wydanej w styczniu ub.r. pierwszej części projektu. Czerwcowa płyta zawiera głównie instrumentale, wzbogacone gdzieniegdzie tekstami nowojorczyków. The Ghastly Duo wciąga do świata specyficznych dźwięków, niecodziennych sampli, łączących się w pełną zagadek całość. The Doppelgangaz zatroszczyło się o dobrą promocję LP, popartą trzema (jak do tej pory) videoclipy. Obrazy zrealizowano do „Schemes”, „What I Am” oraz „Cover Blown”. Pełen album jest dostępny na Bandcampie. Nastał sezon „Beat For Brothels„.

Produkcja: The Doppelgangaz (Matter Ov Fact & EP)

Ostatni tydzień czerwca przyniósł również kilka interesujących pozycji płytowych. 26 czerwca b.r. ukazała się m.in. kompilacja serwisu muzycznego BamaLoveSoul, „On Deck”, „Professor @ Large” Large Professora, czy „Ask the Dust” Lorna. O tych i pozostałych albumach więcej za kilka dni w serwisie.