AbradabZgodnie z zapowiedzią przystępuję do szczegółowej prezentacji artystów, którzy wystąpią 25 września na Białystok Up To Date Festivalu. Na początek zajmiemy się sceną hip hopową.

Abradab + live band

Jeden z najbardziej charakterystycznych polskich artystów hip-hopowych. Współzałożyciel legendarnego zespołu Kaliber 44Abradab. W swoim dorobku ma trzy wybitne solowe krążki: „Czerwony Album”, „Emisja Spalin” i „Ostatni Poziom Kontroli”. 20 września 2010, na sklepowe półki trafi jego kolejny materiał zatytułowany „Abradabing”, na którym muzyką i produkcją zajął się sam O.S.T.R. Takie połączenie nie może zawieść słuchaczy. Wielu krytyków odważnie twierdzi, że będzie to najlepszy i najbardziej hip hopowy album katowickiego rapera, lecz z oceną musimy wstrzymać się do wrześniowej premiery.

Pezet i MalolatPezet / Małolat

Pezet i Małolat, czyli dowód na to, że rap można mieć we krwi. Dwaj bracia, których dorobek muzyczny jest bardzo różny. Cztery solowe płyty Pezeta plus trzy w szeregach Płomienia 81 czynią go szczególnym graczem w polskiej rapowej ekstraklasie; nie chodzi tu o ilość nagranych płyt, tylko o to, co wniosły do rodzimego hip-hopu. Konto Małolata jest dużo skromniejsze, ale nie oznacza to wcale, że jego starszy brat to niedościgniony wzór. Ma to potwierdzić ich kooperacja. Album Pezeta i Małolata już we wrześniu. Kolejny dowód na to, że tegoroczna jesień będzie wyjątkowo gorąca.

EldoEldo

Postać, której nie trzeba raczej przedstawiać dla słuchaczy polskiego rapu. Osoba, która przez te kilkanaście lat bardzo aktywnie uczestniczyła w budowie naszej sceny. Aktywista na wielu płaszczyznach, ale przede wszystkim bardzo dobry, inteligentny i błyskotliwy MC, dzięki któremu polski rap jest bogatszy o takie cuda jak „Światła Miasta”, „Eternia”, czy „Człowiek, który chciał ukraść alfabet”. W czerwcu 2010, wraz z duetem producenckim The Returners, wypuścił na rynek swój najnowszy krążek „Zapiski z 1001 nocy”. Jak się szybko okazało, to kolejny dobry album. Co ciekawsze, na następny projekt z jego udziałem nie trzeba wcale tak długo czekać. Wspólny projekt Eldoki, Włodiego, Pelsona pod nazwą Parias już we wrześniu 2010 w kwietniu 2011 roku.

The Returners - Nu Blend Order CoverThe Returners

The Returners to duet producencko-DJ’ski w składzie DJ Chwiał i Little. Można ich nazwać producenckim objawieniem ostatnich kilku lat. Klasyczny i korzenny styl, genialna selekcja sampli i świetne scratche i cuty DJ Chwiała pozwalają wrócić do starych, najlepszych czasów hip-hopu. Każdy projekt, jakiego się podejmą, odnosi wymierny sukces. Płyty Małpy, Eldo, El Da Senseia to tylko wybrane albumy, w których The Returners maczali palce. Niedawno ukazał się ich ostatni materiał, mixtape „Nu Blend Order”. Poza tym, grane przez nich imprezy to gwarancja najlepszej muzyki z czarnych płyt.

Pokoj Czarnych Plyt & DJ Krug - 100206Pokój Czarnych Płyt & DJ Krug

Duet z Olecka i Suwałk, Rafał i Kuba, miłośnicy klasycznych rapowych brzmień. Znakomita produkcja oraz nieprzeciętne scratche – to ich dewiza. Wszystko to będzie można usłyszeć podczas ich showcase’u na Up To Date oraz ich wydanej niezależnie 7″ zatytułowanej „100206” (do nabycia na m.in. za pośrednictwem Sideone).

CiraCira

Niesamowicie skromny i wybitnie utalentowany MC. Wraz z Szafranem, Pankracym i Hukosem wchodzi w skład Panoramy Paru Faktów. W 2005 roku wydał swój debiutancki album o przewrotnym tytule „Zapracowany Obibok”. Dwa lata temu we współpracy z Nikonem nagrał płytę „Pali Się”. Obecnie artysta szykuje się do wydania drugiego solowego LP zatytułowanego „Zapracowany Obibok 2”, który ukaże się dzięki nakładowi Reformat4. W oczekiwaniu na ten album, Cirson wraz z DJ’em Fejmem nagrał mixtape „Taściomociąg. Zagubione, znalezione i nowsze”, z którym możecie zapoznać się na stronie Bandcampa.

HukosHukos

Hukos to kolejny reprezentant Panoramy Paru Faktów, bardzo charakterystyczny i charyzmatyczny MC. Po kontrowersyjnym nielegalu „Ostrze Moich Oskarżeń” (2007) Hukos związał się z wytwórnią płytową Step Records i pracuje nad kolejną płytą „Knajpa Upadłych Morderców”.

DJ ShumDJ Shum / KZS Crew

Kiedy obejrzał teledysk Kris Kross„Jump Jump” zainteresował się muzyką, próbował uczyć się gry na instrumentach klawiszowych, śpiewać i układać rymowanki. W liceum zrozumiał, że kocha prawdziwy rap. Jako członek KZS Crew rymuje i scratchuje na koncertach tej, jak innych ekip. Przyjmie każdą ilość winyli.

DJ FejmDJ Fejm / WTF Crew

Od dziecka muzykalny, ostatni w kolejce do soundsystemu, bo najmłodszy z rodziny. Skryty fan Michaela Jacksona. Obecnie jako jeden z filarów WTF Crew głównie scratchuje i miksuje rap. Rezydent białostockiego klubu Loft, gra imprezy w wielu innych miejscach w Polsce; koncertuje m.in. z Pihem oraz Lukasynem.

DJ Perc / Fabuła

Koncertowy DJ białostockiej Fabuły, dobry technicznie młody reprezentant Podlasia.