Tag: xzibit

  • Premiery płytowe – 9 października 2012

    Premiery płytowe – 9 października 2012

    4–6 minut

    Każdy tydzień przynosi kolejne premiery wydawnictw muzycznych. Przy dużym natłoku nowości na rynku płytowym nie raz trudno odnaleźć się i wybrać wartościowe materiały. Jeżeli do tego doliczymy projekty wydawane na własną rękę przez artystów lub pozostające poza szeroką dystrybucją, to rzeczywiście okaże się, że zmierzenie się ze wszystkimi płytami z danego okresu należy do trudnych zadań. W czasie, gdy większość odbiorców skupia się na styczniowych nowościach oraz zapowiedziach płyt na następne miesiące, pragnę wrócić o kilka miesięcy wstecz. W drugim tygodniu października ukazało się kilka wartościowych longplayów, wśród których znalazł się m.in. nowy album Xzibita czy zremiksowana EP-ka projektu Robert Glasper Experiment.


    Xzibit„Napalm” (Open Bar Entertainment)

    Na początku tego artykułu wypada zapoznać się z jednym projektem określanym początkowo jako powrót 2012 roku, a następnie otrzymują różne opinie i recenzje od krytyków, nie raz leżące po przeciwległych biegunach. Czy pamiętacie, kiedy ostatnio Xzibit wydał swoją płytę? Sześć lat temu, jeszcze przed rozwojem Twittera i Facebooka i czasach rozkwitu MySpace’a. Przez wszystkie te lata popularność rapera zmalała, ale nadal pozostaje on rozpoznawalną postacią w branży muzycznej. Jednak wydanie przez niego „Napalm” należy rozpatrywać poniekąd w kategoriach niespodzianki. Artysta postanowił wydać projekt własnym sumptem poprzez label Open Bar Entertainment, nie wchodząc nawet w żadną współpracę z większymi wytwórniami płytowymi i dystrybutorami. Lista producentów longplaya obejmuje wiele osobistości, wśród których warto wyróżnić doskonale kojarzonych w niezależnych kręgach hip hopowych Illminda, M-Phazesa i S1. Xzibita za mikrofonem wspomaga multum raperów, od King T, przez B-Reala, Bishopa Lamonta, The Game’a, aż po Wiz Khalifę. Single promujące LP – „Up Out The Way” oraz tytułowy „Napalm” – odniosły umiarkowany sukces, nie przekładając się na wysokie wyniki sprzedaży płyty. Czasy świetności kalifornijskiego Emceego już nie powrócą.

    Produkcja: 1500 or Nothin, 21, Akon, Beat Bucha, DJ Chill, David Banner, Dr. Dre, E. Dan, Ensayne Wayne, Focus, Illmind, M-Phazes, Rick Rock, S1 & Socrates
    Gościnnie: B-Real, Bishop Lamont, Brevi, Crooked I, David Banner, Demrick, E-40, King T, Prodigy, RBX, Ret. Staff Sgt. Shilo Harris, Slim the Mobster, Tha Alkaholiks, The Game, Trena Joiner & Wiz Khalifa

    Robert Glasper Experiment„Black Radio Recovered: The Remix EP” (Blue Note Records)

    Blue Note Records należy do zaszczytnego grona najznamienitszych wytwórni płytowych w historii muzyki. Na początku ub.r. wiele miejsca poświęcało się jednemu z wydawnictw sygnowanych logiem tej oficyny wydawniczej – „Black Radio” Roberta Glaspera. Płyta nagrana przy udziale uznanych artystów (m.in. Erykah Badu, Yasiin Bey, Lalah Hathaway, Lupe Fiasco, Musiq Soulchild, Yasiin Bey & Bilal) narobiła niezłego zamieszania w branży. W październiku ukazał się follow-up do tego wydawnictwa zawierający alternatywne wersje nagrań jazzowego muzyka. „Black Radio Recovered: The Remix EP” obfituje w nagrania autorstwa znamienitych współczesnych twórców około hip hopowych – 9th Wondera, ?uestlove’a, Pete Rocka i Georgii Ann Muldrow. W sesjach studyjnych ponadto uczestniczyli niemniej uznani wokaliści, raperzy i muzycy: Erykah Badu, Phonte, Bilal, Meshell N’Degeocello, Yasiin Bey, Solange Knowles & The Roots. Druga część ubiegłorocznej sagi Roberta Glaspera nie uzyskała aż tak dużego rozgłosu jak poprzednia część wydawnictwa, ale znacząco wpłynęła na zainteresowanie mediów i słuchaczy pomysłodawcą tego przedsięwzięcia.

    Produkcja: 9th Wonder, ?uestlove, Georgia Anne Muldrow, Jewels, Pete Rock & Robert Glasper
    Gościnnie: Bilal, Black Milk, Erykah Badu, Meshell N’Degeocello, Phonte, Solange Knowles, The Roots & Yasiin Bey

    Prince Paul & DJ Pforreal„Negroes On Ice” (Green Streets Entertainment)

    Weterani rapu mają się różnie w dzisiejszych czasach, co widać na przykładach ich wydawnictw płytowych na początku drugiej dekady XXI wieku. O pewnych albumach dyskutuje się zawzięcie, natomiast inne szybko odchodzą w zapomnienie. Istnieje też inna kategoria płyt autorstwa doświadczonych wykonawców – projektów z potencjałem, ale bardzo przeciętnie (lub w ogóle) niepromowanych. W tej szufladzie umieścimy materiał nagrany przez zasłużonego Prince Paula wraz z DJ’em Pforrealem, „Negroes On Ice”. Green Streets Entertainment (sublabel Nature Sounds) nie przyłożyło się do owocnych działań marketingowych pomagających w dostrzeżeniu przez odbiorców tego LP. Naprawdę szkoda, ponieważ ten longplay pod pewnymi względami należy do wyjątkowych płyt. Producent utworów De La Soul, Gravediggaz czy Handsome Boy Modeling zrealizował wspólny album wraz ze swoim synem Paulem Jr. aka P. Forrealem. „Negroes On Ice” pokazuje, że przedstawiciele różnych pokoleń mogą świetnie dogadywać się tworząc muzykę. Pod względem koncepcji mamy do czynienia z mieszanką „A Prince Among Thieves” i specyficznego humoru oraz dystansu do siebie, widocznego w singlu „Textual Healing”. Duża dawka humoru, zabawy i kilku znamienitych gości obecnych na albumie (m.in. Breeze Brewin) nie wystarczyło na przebicie się tej produkcji wśród silnej konkurencji na rynku.

    Produkcja: Prince Paul & DJ Pforreal
    Gościnnie: Breeze Brewin (Juggaknots), Newkirk, Soce The Elemental Wizard, T. Harris & Young Mel

    Uku Kuut„Estonian Funk” (Big Tree Records)

    Kraje nadbałtyckie skrywają w sobie niejednego utalentowanego artystę, nieznanego szerzej ogółowi odbiorców na świecie. W tym gronie znajdziemy Estończyka Uku Kuuta, który swoje życie dzieli pomiędzy chłodną Europą Wschodnią, a słoneczną Santa Monicą w Kalifornii. Producent kojarzony z brzmieniami funkowymi, soulowymi, disco, czy elektroniką w starym-dobrym wydaniu, wypuścił niezwykle energetyczną kompilację „Estonian Funk” wydaną 9 października 2012 roku. Wydaniem tego materiału zajął się label beatmakera Big Tree Records przy współpracy z Peoples Potential Unlimited Records. Wykonawca działający w branży muzycznej od kilkunastu lat zgromadził tuzin kompozycji utrzymanych w żywym i tanecznym klimacie. Trzy czwarte wszystkich utworów znajdujących się na tym wydawnictwie pochodzi z katalogu estońskiego twórcy, a pozostałe należą do jego partnerów po fachu. Na pierwszy plan wybija się tutaj zwariowane nagranie „Fucking Bitch” z Divą Avari w roli głównej. Teaser płyty umieszczony na Soundcloudzie zachęca do zapoznania się z całością projektu.

    Produkcja: Uku Kuut, Umlbu, Adrian 2000, Sten Gun, Maryn E. Coote & DJ Kashu
    Gościnnie: Diva Avari & Tiit Paulua


    Połowa października przyniosła wydawnictwa autorstwa Europejczyków (DJ Vadim & The Herbaliser) oraz amerykańskich formacji (Epidemic & Child Actor). Więcej informacji o albumach tych wykonawców w następnym wydaniu premier płytowych.

  • Cotygodniowy przegląd informacyjny #11

    Cotygodniowy przegląd informacyjny #11

    4–6 minut

    Przedostatni tydzień września przypadł na dosyć skomplikowane problemy techniczne z poprawnym funkcjonowaniem strony UCTL. Pechowo złożyło się, iż kłopoty związane z serwisem rozpoczęły się w momencie zapowiedzianej wzmożonej aktywności, co tym bardziej obrzydziło mi ostatnie dwa tygodnie. Z drugiej strony, nieprzewidziana przerwa w działalności witryny przyłożyła się do wprowadzenia uprzednio planowanych zmian dotyczących layoutu U Call That Love oraz przeniesienia strony na inny serwer. O wszystkich dotychczasowych nowościach oraz tych nadchodzących rozszerzeniach, na bieżąco będę informował. W tym momencie zostawiam wszystkich z ostatnim przeglądem newsów z branży muzycznej.

    U Call That Love zostało partnerem Proporcji przy kolejnej edycji Beat Battle. Nadchodząca odsłona zmagań producentów odbędzie się w połowie grudnia. Ogłoszono już 4 sędziów nadchodzącej odsłony tego wydarzenia. Do podanych uprzednio dwóch osób ze składu sędziowskiego – Nativizma oraz Nowoka z Nocnych Nagrań (Szatt/Nowok) – dołączają dobrze znani wszystkim Envee i Noon (Mikołaj Bugajak). Więcej informacji o przedsięwzięciu w tym miejscu.

    25 września to kolejna gorąca data w kalendarzu jeżeli chodzi o premiery płytowe. Wśród wszystkich wydawnictw z tego dnia, uwaga niejednej osoby spoczęła na chicagowskim zespole Typical Cats. Ich nowy album zatytułowany po prostu „3” trafił do sprzedaży nakładem Galapagos4. Kilka dni temu powstał teledysk do singla „The Crown” – kawał świetnej roboty, bez dwóch zdań. Qwel, Denizen Kane, Qwazaar & DJ Natural mają się całkiem dobrze i przygotowali świetny longplay.

    Czy połączenie wspólnych sił Torae’a, Big Remo i Khrysisa mogło przynieść kiepski efekt końcowy? Pytanie retoryczne. W ubiegły weekend pierwszy z nich opublikował na swoim Bandcampie singiel „Reezy”, powstały przy wydatnym udziale dwóch ww. postaci. Utwór dostępny do pobrania za darmo na Bandcampie.

    W pierwszej połowie września ukazał się nowy teledysk zapomnianego już nieco Xzibita. Obraz stworzony do „Napalm” od początku wzbudzał dużo emocji, w związku ze zdjęciami nakręconymi w Iraku i Afganistanie. Nadchodzący album rapera pod tym samym tytułem, co singiel, ukaże się już 9 października. Szykuje się jeden z powrotów tego roku. Oby nie okazał się totalną klapą, jak w przypadku wielu innych artystów.

    Jak to w życiu bywa, wyczekiwany przez wielu słuchaczy album Flying Lotusa, „Until The Quiet Comes”, wyciekł przed premierą do internetu. Warp Records musi sobie poradzić z zaistniałą sytuacją na różne sposoby. Jednym z nich jest oddanie streamu całości LP dobrym ludziom ze strony NPR. Odczucia po pierwszym odsłuchu płyty oraz stream „Until The Quiet Comes” są dostępne za pośrednictwem tego odnośnika.

    Beats Broke wypuściło jedno z najciekawszych swoich dotychczasowych wydawnictw. SENSE & Sotu the Traveller nagrali udany projekt. Tytuł ich EP-ki, „Rise & Shine”, właściwie oddaje wartość artystyczną tego projektu. Całość materiału dostępna do odsłuchu za pośrednictwem Soundclouda. Więcej informacji o tym dziele holenderskiego znajdziecie w opublikowanym artykule o EP w serwisie.

    Producent o pseudonimie Q3000 odgrzebał w swoim archiwum nieopublikowany utwór nagrany wspólnie z Wildchildem. Członek kultowego dla wielu odbiorców hip hopu Lootpack, zrealizował niegdyś z beatmakerem nagranie „Get Ya Listen On”. Singiel dostępny do pobrania na Soundcloudzie.

    Jeden z najbardziej oczekiwanych tegorocznych albumów, „Mourning in America and Dreaming in Color”, Brothera Aliego, trafił już do sprzedaży. Rhymesayers Entertainment ucieszyło swoich licznych fanów, udostępniając stream wydawnictwa na YouTube. Uznana w środowisku oficyna wydawnicza udowadnia tym samym, iż ma smykałkę do promocji wydawnictw w różny sposób. Całkiem sympatycznie, nieprawdaż?

    Kolejne świetne video od Fuse poświęcone znanym osobistościom ze świata hip hopowego, będącymi przy tym rasowymi kolekcjonerami płyt. W tej odsłonie cyklu „Crate Diggers” odwiedzimy Cut Chemista. Uznany artysta interesująco opowiada o swojej kolekcji, a jego najważniejszą kategorią wyróżniającą płyty są poszczególne wytwórnie z całego świata. Pytanie, kto następny znajdzie się w tym zestawieniu diggerów?

    Zgadnijcie ile albumów począwszy od 1994 roku wydał Moka Only. Blisko 50 (słownie: pięćdziesiąt). Zgadnijcie w którym roku rozpoczął serię „Airport”. 5 lat temu (słownie: pięć). Urbnet wypuściło wczoraj 6. część tego wydawnictwa. Całość dostępna na Bandcampie. Pytanie, kiedy artyście znudzi się nagrywanie nowych płyt? „Airport 6” dostępny na Bandcampie Urbnet.

    Całkiem niedawno Questlove ogłosił wznowienie działalności przez Okayplayer Records. Pierwszy projekt labelu po przerwie, „Payback”, artysty o pseudonimie Danny!, ukaże się już 25 września. Singiel promujący album, „Evil” (gośc. Gavin Castleton & Amber Rose Tamblyn) zaprezentowano na żywo w programie „Late Night With Jimmy Fallon” przy wsparciu The Roots. Ponadto sympatycy twórczości wykonawcy mogą zapoznać się z jego dotychczasowymi nagraniami dzięki miksowi „The Best of Danny!”.

    Duet artystów z Philly, Zilla Rocca & Has-Lo, zacieśnia współpracę. Przedstawiciel Mello Music Group przygotował remix nagrania „Michael Caine Glasses” pochodzący z projektu „Party With Villains EP” pierwszego z tych wykonawców. Singiel do pobrania za pośrednictwem Bandcampa.

    18 września trafiła do sprzedaży kolejna porcja nowości płytowych. Wśród debiutujących w ubiegłym tygodniu albumów nie sposób pominąć pierwszej płyty Homeboya Sandmana nagranej dla Stones Throw Records, „First of a Living Breed”. Aby uczcić premierę tego wydawnictwa, sympatyczny artysty wypuścił singiel „Out Now”, którego produkcją zajął się Paul White.

    A to ci niespodzianka. Kultowy w pewnych kręgach zespół The Procussions ogłosił reaktywację i zapowiedział kolejny album. Mr. J. Medeiros & Stro Elliot ogłosili kampanię mającą na celu zbiórkę funduszy na powstanie płyty za pośrednictwem serwisu Indiegogo. Póki co idzie im wręcz znakomicie i wszystko wskazuje na to, iż doczekamy się ich kolejnego LP.

    9 października ukaże się wspólne wydawnictwo Showbiza & AG, „Mugshot Music” (śliczny tytuł). Przedstawiciele D.I.T.C. wypuścili kolejny singiel promujący nadchodzące LP, „Walking On Air” z udziałem A Blessa. Utwór można pobrać za pośrednictwem Audiomacka.

    Wszystko wskazuje na to, że Mello Music Group wyda w tym roku najwięcej wartościowych albumów. W dalszej części roku ukaże się m.in. druga płyta Diamond Districtu oraz wspólne dzieło Apollo Browna & Guilty Simpsona. Premiera „Dice Game” od będzie 13 listopada, a już teraz można składać zamówienia na ten materiał na stronie labelu.

    Jutro trafi na stronę kolejna porcja zaległych informacji ze świata muzycznego. Stay tuned!

  • Apathy uderza z trzecim solowym albumem

    [php function=1]

    Apathy - Honkey KongPrzedstawiciele hardcore’owej odmiany hip hopu od zawsze cieszyli się uznaniem słuchaczy ceniących sobie mroczne brzmienia i brutalne opowieści raperów. Początkowo oczy sympatyków hip hopu w mocnym i bezkompromisowym wydaniu były zwrócone w stronę gangsta rapu, który stał się szalenie popularny pod koniec lat 80.tych poprzedniego stulecia. Na początku lat 90.tych XX wieku wykształciła się kolejna odmiana tego gatunku muzycznego określana mianem mafioso rapu, bazująca na ciemnej stronie życia, wśród której prym wiódł Kool G Rap. W następnych latach powoli wszystko się zmieniało, hardcore’owy hip hop zostawał w tyle za ogarniającym cały świat bouncem i zmieniającymi się warunki w mainstreamie oraz undergroundzie. W ostatnich latach można zauważyć ponowny wzrost zainteresowania opinii publicznej twardymi artystami i ich muzyką. Największe zamieszanie wzbudzają producenci i raperzy skupieni wokół Jedi Mind Tricks, Army of the Pharaohs, czy La Coka Nostra. Jeden z członków AOTP, Emcee pochodzący z położonej w Connecticut miejscowości Willimantic, Apathy przygotował właśnie trzeci solowy album zatytułowany „Honkey Kong”. (więcej…)

  • Statik Selektah i Termanology ze wspólnym materiałem

    Statik Selektah & Termanology - 1982Wrzesień i październik są miesiącami, na które przypada ogromna ilość nowości płytowych. Nie raz aż trudno jest połapać się wśród nowych albumów, ponieważ niemal na każdym kroku trafiamy na wartościowe materiały. O takie miano niewątpliwie będzie walczyła wspólna produkcja Statika Selektah i Termanology’ego zatytułowana „1982”.

    Od kilku lat obaj artyści tworzą wokół siebie stosowny szum i należą do czołowych przedstawicieli niezależnej sceny hip hopowej. Termanology rozpoczął swoją karierę muzyczną od wydania kilku dwunastek i street albumów. Seria „Hood Politics” trafiła do szerszego obiegu, co pozwoliło raperowi na pozyskaniu nowych znajomości w branży. Za prawdziwy sukces, który odbił się szerokim echem również poza Stanami Zjednoczonymi, można uznać fenomenalny singiel  z 2006 roku – „Watch How It Go Down” wyprodukowany przez DJ’a Premiera. Potem przyszła niemniej udana 12″ „So Amazing” (również z udziałem Preemo), „Hood Politics V”, dzięki którym Daniel Carrillo podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią płytową Nature Sounds. Debiutancki album artysty był jedną z najbardziej wyczekiwanych płyt w 2008 roku, ale jak się potem okazało, materiał nie sprostał oczekiwaniom słuchaczy. „Politics As Usual” było średnio udanym longplayem, na którym Termanology stracił ikrę i stał się monotonny. Nie oznaczało to jednak, iż to było ostatnie słowo rapera. (więcej…)

Translate »