Big L - Return Of The Devil's SonPośmiertne albumy artystów spotykają się przeważnie z mieszanymi uczuciami odbiorców. Fakt pozostaje faktem, że płyty wydawane po śmierci znanych osobistości ze świata muzycznego, cieszą się wielokrotnie większym uznaniem niż w przypadku nagrań wydawanych za życia ich twórców. Równie często nieżyjący muzycy są wykorzystywani do granic niemożliwości, co może budzić dezaprobatę słuchaczy muzyki. Jednakże zdarzają się przypadki, w których nie należy przechodzić bokiem i sięgnąć po pośmiertne wydawnictwa płytowe. Jedną z takich płyt jest kompilacja niepublikowanych nigdy dotąd utworów Big L’a, zatytułowana „Return Of The Devil’s Son”.

Lamont Coleman był ważną postacią na nowojorskiej scenie hip hopowej w połowie lat 90.tych ub. wieku. Trudno się też nie zgodzić z opinią, iż posiadał wszelkie predyspozycje do tego, aby stać się wielkim raperem. Big L miał błyskotliwe zwrotki, flow, pewność siebie i niewyparzony język. Debiutancki album artysty, „Lifestylez Ov da Poor & Dangerous” narobił sporo szumu na niezależnej hip hopowej scenie, przedstawiając utalentowanego Emcee, który był w stanie wiele osiągnąć. Płyta nie spotkała się jednak z wysoką liczbą sprzedaży na rynku płytowym, co było jednym z głównych powodów rozwiązania umowy rapera z Columbia Records, choć tak naprawdę szerzej i głośniej mówiło się o tym, iż longplay Big L’a był zbyt mroczny, brudny i zawierał zbyt mocną warstwę liryczną (horror-core przeżywało rozkwit w tamtym okresie, co znalazło odbicie na tym materiale). Wynikła sytuacja skłoniła Lamonta do założenia własnej wytwórni płytowej – Flamboyant Entertainment Label, dzięki czemu mógł mieć pełną swobodę artystyczną.

15 lutego 1999 roku, w chwili, gdy większość materiału na drugi album rapera została skompletowana, Big L tragicznie zginął w wyniku drive-by z rąk nieznanego sprawcy. Do zdarzenia doszło w Harlemie, skąd pochodził artysta. Podobnie jak w przypadku wielu innych tajemniczych morderstw postaci ze świata hip hopu, prowadzone śledztwo nie przyniosło żadnych rezultatów. Na domiar złego, w 2002 roku zginął młodszy brat Colemana, Leroy Phinazee aka Big Lee, który na własną rękę szukał sprawiedliwości. Wydany pośmiertnie w sierpniu 2000 roku krążek „The Big Picture” (Rawkus Records) okrył się szybko złotem, udowadniając jak duży potencjał tkwił w członku Children Of The Corn i Diggin’ In The Crates.

„Return Of The Devil’s Son” przygotowany został przez rodzinę Big L’a. Wszystkie utwory zebrał ojciec i starszy brat Lamonta Colemana. Płyta zawiera 21 niepublikowanych do tej pory tracków, wyprodukowanych m.in. przez Domingo, J-Love’a, Showbiza i Lorda Finesse’a. Gościnnie pojawiają się jedynie Royal Flush i Kool G Rap. Natomiast nazwa płyty jest follow-upem do pierwszego singla z „Lifestylez Ov Da Poor & Dangerous” zatytułowanego „Devil’s Son”. Materiał ukaże się na rynku płytowym 23 listopada b.r. dzięki nakładowi SMC Recordings przy współpracy z Distrolord Inc.

W tym miejscu pozwolę sobie przytoczyć krótką wypowiedź starszego brata Big L’a, Donalda Phinazee’a dotyczącą „Return Of The Devil’s Son”:

This album is supported 100% by the Big L family. I’ve been talking about this album for the last six years and it means everything to me. This is an original Big L album and I’m excited to put my brother out. This album will show where he should have been and where he was about to go. It’s going on 12-years since he’s been gone. He would have been that one; this project will show where he should have been at.

Jednym z singli promujących „Return Of The Devil’s Son” jest „Zone Of Danger” wyprodukowany przez J-Love’a. Utwór zostaje zamieszczony poniżej do darmowego odsłuchu i stanowi przedsmak pełnego materiału, który za nieco ponad miesiąc trafi do sprzedaży.

Tracklista

 1. Return Of The Devils Son (prod. Showbiz)
 2. Devil’s Son (prod. Showbiz)
 3. Zone Of Danger (prod. J-Love)
 4. Sandman 118
 5. School Days
 6. Principle Of The New School (prod. Showbiz)
 7. Unexpected Flava (prod. Lord Finesse)
 8. Tony’s Touch
 9. Right To The Top feat. Royal Flush & Kool G Rap (prod. Domingo)
 10. Once Again (prod. J-Love)
 11. Harlem World Universal
 12. I Won’t
 13. Hard To Kill
 14. Power Moves (prod. Flamboyant Ent.)
 15. If You Not Aware (prod. Flamboyant Ent.)
 16. I Should Have Used A Rubber
 17. Doo Wop #5
 18. Yes You Can (prod. Flamboyant Ent.)
 19. Audition
 20. MC’s What’s Going On (prod. Showbiz)
 21. Slaying The Mic