Herbie Hancock - RockitW pierwszej połowie lat 80.tych hip hop powoli stawał się sensacją na światową skalę do czego walnie przyczyniali się kolejni twórcy. Nie sposób wymienić wszystkich artystów, którzy doprowadzili do tego, że cała kultura mocno rozwinęła się i została zauważona daleko poza Nowym Jorkiem. Dzięki filmom („Wild Style”, „Style Wars”, „Beat Street”), programom telewizyjnym („Graffiti Rock”, „Beat This: A Hip-Hop History”), singlom („The Message” Grandmastera Flasha and the Furious Five, „Rapture” Blondie) dokonano niejednego przełomu. W odniesieniu do DJ-ingu i zaakceptowania hip hopu przez wykonawców z innych gatunków muzycznych, kawał dobrej roboty odwalili Herbie Hancock, Bill Laswell, Michael Beinhorn i GrandMixer D.ST, wypuszczając w 1983 roku utwór „Rockit”. Videoclip nakręcony do tego nagrania przeszedł do historii.

Od chwili powstania hip hopu DJ’e nadawali ton całej kulturze. Kool Herc, Afrika Bambaataa, Kool DJ Red Alert i Jazzy Jay przez lata byli uważani najbardziej liczących się przedstawicieli tego ruchu. Po odkryciu przez Grand Wizard Theodeore’a scratchu powoli kolejne osoby specjalizowały się w tej dziedzinie, których dopiero po 1992 roku zaczęto określać mianem turntablistów. W latach 1982-83 mianem ówczesnych sztukmistrzów gramofonu określano Grandmastera Flasha i GrandMixer D.ST. Obaj wystąpili w kultowym filmie „Wild Style” oraz cieszyli się dużym szacunkiem w The Big Apple. Pierwszy z nich zdobył jeszcze większą sławę za sprawą działalności wydawniczej z The Furious Five, zbierając przy tym liczne pochwały od osób niezwiązanych na co dzień z hip hopem. Z kolei drugiego docenił legendarny Herbie Hancock wraz ze swoimi współpracownikami. W 1983 roku wybitny muzyk przygotowywał materiał na album „Future Shock”. Pierwsze wydawnictwo artysty z ery Electro-funku posiadało hip hopowy posmak, dla podkreślenia którego zaproszono do udziału w nagrywaniu longplaya właśnie Dereka Showarda. Efekt osiągnięty w „Rockit” przeszedł najśmielsze oczekiwania opinii publicznej. W celu podkreślenia wyjątkowego charakteru utworu postarano się o eksperymentalny i niezwykle oryginalny teledysk.

Classic Hip Hop Videos: Herbie Hancock - "Rockit"Singlowe nagranie sprzed 30 lat zrealizowano opierając się w głównej mierze na nowinkach technicznych z tamtego okresu w historii muzyki. Szkielet nagrania naszkicował Michael Beinhorn wraz z Billem Laswellem. Herbie Hancock rozszerzył utwór o futurystycznym brzmieniu korzystając z pomocy GrandMixera D.ST. W dzisiejszych czasach techniki scratchu używane wtedy przez tego DJ’a należą do podstaw turntablismu, ale trzeba mieć na uwadze fakt, iż w 1983 roku nowojorski artysty był pionierem w tej sztuce. Twórcy kompozycji oraz wydawca płyty, Columbia, zdawali sobie sprawę, iż dodatkowo trzeba zadbać o rewolucyjne video. W tym celu poproszono o pomoc brytyjski duet Godley & Creme. Teledysk nakręcony przez nich do „Rockit” zdobył niesłychaną popularność z kilku powodów. Nigdy wcześniej do stworzenia obrazu do utworu muzycznego nie użyto manekinów przypominających robotów. Ruchy wszystkich postaci grających role w tym dziele idealnie współgrają z dźwiękami tracka, co dodatkowo silnie oddziałuje na odbiorcę. Do tego mało kto mógłby przypuszczać, że można uzyskać taki efekt usadowiając akcję videoclipu w przeciętnym domu położonym na jednym z wielu osiedli szeregowych w Wielkiej Brytanii. Herbie Hancock pojawia się jedynie pod koniec klipu grając na klawiszach. „Rockit” kończy się zniszczeniem telewizora, co jest również symboliczną sceną tutaj.

Obraz przygotowany do tego wspaniałego singla z góry był skazany na sukces. Wysoką jakość obrazu oraz jego wyjątkowość najlepiej podkreśla wręczenie jego twórcom aż pięciu nagród na gali MTV Video Music Awards w 1984 roku. W trakcie tego wydarzenia Herbie Hancock i GrandMixer D.ST zaprezentowali rozszerzoną wersję utworu. Ponad 9-minutowy zapis ich występu przeszedł do historii za sprawą tego drugiego. Nowojorski DJ wprowadził wtedy techniki scratchu na salony, inspirując tym samym dziesiątki późniejszych swoich następców.

Od premiery „Rockit” minęły już trzy dekady. Kultowy singiel znacznie pomógł w promocji albumu „Future Shock” oraz wpisał się do annałów muzyki, o czym nie wszyscy sobie zdają sprawę. Kilka lat po wydaniu nagrania, gdy rozpoczął się boom na rap, zdecydowana większość DJ’ów powoli odchodziła w odstawkę. W tej chwili rasowi mistrzowie gramofonu nie odgrywają już praktycznie żadnej roli w hip hopie. Jednak każdy powinien znać korzenie tej kultury i pamiętać o tym, jak bardzo GrandMixer D.ST wraz ze swoimi kompanami przyczynili się do rozwoju tego ruchu. Do tego nie można zapominać o teledysku stworzonym do tego utworu oraz zapisowi występu autorów nagrania, gdyż stanowi to prawdziwe kamienie milowe w muzyce.