[php function=1]

Cotygodniowy przegląd informacyjny #44Rozpoczął się już przedostatni miesiąc w roku, a wydawało się, że jeszcze całkiem niedawno obchodziliśmy Nowy Rok. W branży muzycznej czas równie szybko płynie. Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, iż zanim na dobre zapoznamy się z singlem zapowiadającym dane wydawnictwo, to już płyta pojawia się w obiegu. We wrześniu i październiku tak się stało w przypadku nowych projektów Mello Music Group (albumy Oddiseego, L’Orange’a & Stik Figi, Quelle Chrisa), które wystawiają tej wytwórni płytowej wysokie noty. Równie znośnie przebiegło oczekiwanie na „Marshall Mathers LP 2” Eminema, dotrzymującego terminu premiery swojego materiału, czego nie można powiedzieć o Wu-Tang Clanie i De La Soul (czy doczekamy się jeszcze w tym roku ich nowych longplayów?). Resztę dywagacji na te tematy odłożę w czasie, ponieważ teraz pora zająć się kolejnym przeglądem informacyjnym.

Artysta pochodzący z Kalifornii, Co$$, ma na swoim koncie kilka udanych projektów. 31 października katalog tego wykonawcy współpracującego z m.in. Blu, Exile’em, Sene, Fashawnem powiększył się o kolejną płytę. W ub. tygodniu odbyła się premiera „Grayer Skies”. Wydawnictwo zawiera tuzin tracków wyprodukowanych przez Shaga, Vnrable’a i Wila Maddena. Wszystkie nagrania na tym albumie trzymają równy poziom.

Amerykańska grupa Epidemic ma na swoim koncie 3 dobrze przyjęte albumy – „llin Spree”, „Monochrome Skies” i „Somethin’ For Tha Listeners”. Po wydaniu tych płyt przyszła kolej na pierwszą część projektu „The Bassment Tapes”. Każda z odsłon tego materiału ma być nagrywana przy udziale gościnnie zapraszanego rapera. „The Bassment Tapes Vol. 1: Write To Remain Violent” formacja zrealizowała wraz z Dreamtekiem. Wydawnictwo dostępne na Bandcampie.

Przed kilkoma tygodniami John „Illa J” Yancey i Frank Nitt ogłosili wydanie albumu „Sunset Blvd.” zawierającego nagrania oparte na starych beatach J Dilli. Wśród wszystkich nagrań promujących LP, sporo miejsca poświęcono singlowi Yancey Boys, „Quicksand”. Utwór powstał przy udziale Commona & Dezi Paige i należy do przyjemnego teasera nadchodzącego longplaya. Track trafił też na dwunastkę (b/w „The Fisherman”), która podobnie jak i całe LP, ukazała się dzięki nakładowi Delicious Vinyl. Stream pełnego longplaya znajdziecie na DJBooth.net. Wypada też dodać, iż dwupłytowe wydawnictwo (na drugim dysku instrumentale Jay Dee) powstało przy udziale plejady artystów, ww. Commona oraz DJ’a Rhettmatica, Guilty Simpsona, J. Rocca, Posdnuosa, Slim Kida 3, T3 i Taliba Kweliego.

Niemieccy producenci są w cenie. W połowie sierpnia ukazał się nowy album beatmakera z Berlina, DJ’a Distera. „Roll Wit Dis” to producencka płyta nagrana przy udziale wielu różnych twórców. Jednym z singli promujących projekt, obok „Stop Frontin” z AG & DJ’em Ill O., jest „Regardless” z Artifacts & DJ’em Stylewarzem, do którego powstało też video. Ponadto na tym LP znalazło się też miejsce dla m.in. Grega Nice’a, KRS-One’a, Kool G Rapa, Fashawna, Torae’a, Motion Mana, Skyzoo, Maffew Ragazino, Kool Keitha czy Masta Ace’a. W tym miesiącu ukaże się w serwisie osobny artykuł o tym materiale.

Rzecz dedykowana crate diggerom i zagorzałym miłośnikom muzyki. Interesujący artykuł o sklepach płytowych pojawił się na stronie BuzzFeed. Lista obejmuje 27 mniejszych i większych sklepów z całego świata, od Los Angeles, przez Dublin, Berlin, Buenos Aires, aż po Tokio. Od znanego niemal wszystkim Amoeba Records po undergroundowy The Pushkinskaya 10 Art Center (niesamowity klimat tego miejsca). Ciekawe zestawienie, nieprawdaż?

W sieci pojawia się coraz więcej przykładów międzynarodowej współpracy różnych twórców. W pierwszej dekadzie sierpnia ukazał się nowy singiel Prop Dylana, „Keep On Moving”. Skandynawski wykonawca nagrał ten utwór przy wsparciu nie byle kogo – Evidence’a & Rakaa Iriscience’a z Dilated Peoples. Track wyprodukowany przez Logophobię zapowiada nowe wydawnictwo tego wykonawcy, które powinno ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku.

W drugiej połowie ub.r. odbyła się premiera płyty kalifornijskiego wykonawcy o wdzięcznym pseudonimie Propaganda. Wydawnictwo zatytułowane „Excellent” przypadło do gustu szczególnie sympatykom zaangażowanego hip hopu. Jednym z singli promujących album wybrano utwór „Redefined Cutter”. Pod koniec marca tego roku ukazał się videoclip nakręcony do tego nagrania. Artykuł o „Excellent” pojawił wcześniej na łamach naszego serwisu.

Artysta pochodzący z Lexington w amerykańskim stanie Kentucky, Devine Carama, sukcesywnie prze do przodu wydając nowe projekty. W czerwcu b.r. raper wypuścił nowy album, „No Child Left Behind”. Wydawnictwo promuje kilka singli i teledysków, do których dorzucono teraz obraz nakręcony do utworu „A Deadbeat’s Karma”. Krótkie, ale ważne nagranie, podobnie zresztą jak jego cały longplay. „No Child Left Behind” trafiło na Bandcampa.

[php function=1]