Mello Music Group - PersonaJeżeli miałbym wymienić wytwórnię płytową, która zyskała w ostatnich 5 latach mnóstwo fanów i znacznie rozszerzyła swoją działalność, to na pewno wspomniałbym o Mello Music Group. Amerykański label przeistoczył się z niewiele znaczącej firmy we wpływową niezależną oficyną wydawniczą. Michael Tolle i spółka odpowiadają za wydanie wielu ważnych materiałów różnych twórców. W tym roku już zdążyliśmy otrzymać sporo projektów od Mello Music Group autorstwa Kenna Starra, Rappera Big Pooh, Drew Dave’a, Oddiseego, Georgii Anne Muldrow, Pete Rocka, L’Orange’a & Jeremiah Jae, Red Pilla i Open Mike’a Eagle. W marcu przyszedł czas na pewnego rodzaju podsumowanie ostatniego okresu w życiu tej wytwórni. Jako środek do tego posłużyła kompilacja „Persona”, zawierająca nagrania artystów (bez)pośrednio związanych z MMG.

Historia amerykańskiej wytwórni rozpoczęła się w 2007 roku. Początkowo niewiele osób zwracało uwagę na Mello Music Group, gdyż niczym nie różniła się od dziesiątek innych oficyn wydawniczych spod znaku indie. Postrzeganie i pozycja MMG w branży zaczęła zmieniać się na korzyść wraz z kolejnymi materiałami jej pierwszego, a zarazem najważniejszego artysty, Oddiseego. Wypuszczone przez tego wykonawcę „101”, „Mental Liberation” i „Good Tree EP” zwróciły uwagę mediów i słuchaczy nie tylko na niego, ale też na jego wydawcę.

W dalszej kolejności MMG zaczęło publikować materiały twórców związanych z Oddiseem (jego grupy Diamond District i Trek Life’a), rozpoczynając również współpracę z innymi artystami (Georgia Anne Muldrow, Declaime, Sareem Poems, Kenn Starr). Kolejnym istotnym wydarzeniem w działalności Mello Music Group było podpisanie kontraktu płytowego z Apollo Brownem. Tak uformowana lista wykonawców przyniosła labelowi wiele powodów ku zadowoleniu. Od 2011 roku wytwórnia płytowa odgrywa ważną rolę na międzynarodowej scenie hip hopowej. Oprócz ww. artystów nakładem MMG ukazały się płyty szeregu postaci. Quelle Chris, 7evenThirty, Gensu Dean, The Black Opera, Has-Lo, Stik Figa, DTMD, Castle, 14KT, L’Orange, Open Mike Eagle, Substantial, Verbal Kent i inni wydali swoje materiały dzięki Mello Music Group. Co pewien czas oficyna wydawnicza podsumowuje etapy swojej działalności, publikując składanki. „Persona” to już 4 kompilacja spod szyldu MMG.

Mello Music Group przedstawia kompilację PersonaW ubiegłych latach Mello Music Group przedstawiło trzy albumy z utworami różnych wykonawców – „Helpless Dreamer”, „Sacrifice” i podwójne LP „Mandala”. Każde z tych wydawnictw stanowiło także przegląd sił i potencjału twórców związanych mniej lub bardziej z amerykańskim labelem. Nie inaczej sprawy wyglądają w przypadku tegorocznej płyty. Premierowy singiel zapowiadający nową składankę, „Requiem” Oddiseego & Phonte, pojawił się w sieci w połowie stycznia. Następnie otrzymaliśmy „Sometimes I Feel” L’Orange’a & Kool Keitha i „Celebrity Reduction Prayer” Open Mike’a Eagle & Oddiseego, po czym „Persona” zadebiutowała na rynku fonograficznym. Już po pobieżnym przeglądzie tracklisty albumu rzuca się w oczy ogrom wykonawców zaangażowanych w powstanie tego projektu. Z jednej strony mamy większość postaci nagrywających dla MMG, z drugiej stoją osoby związane na co dzień z innymi wytwórniami. Połączenie jednych i drugich przełożyło się na wartościową kompilację, na której próżno szukać wypełniaczy i tracków zrealizowanych ad hoc. Uwagę zwracają występy na longplayu Masta Ace’a, Oh No, Exile’a, Tall Black Guya, Gift of Gaba (!), Blockheada i Bilala Salaama. Właśnie w takiej formie najmilej widzieć składanki.

Album znajdziecie na Bandcampie, a także na innych serwisach streamingowych (Spotify, Deezer i pozostałych). Wydawnictwo dostępne w sprzedaży w postaci elektronicznej i fizycznej (płyty CD i winyle). Mello Music Group promuje projekt poprzez „Requiem”, „Sometimes I Feel” i „Celebrity Reduction Prayer”. „Persona” to nie tylko kolejna kompilacja wydana przez MMG, ale przy tym pomost łączący dotychczasowe nagrania wypuszczone przez ten label z nadchodzącymi materiałami, o których powinno być głośno w branży muzycznej.

Tracklista

 1. Oddisee & Phonte – Requiem
 2. yU & Nottz – Homicide
 3. Apollo Brown & Ras Kass – PNT
 4. Open Mike Eagle & Oddisee – Celebrity Reduction Prayer
 5. Rapper Big Pooh, Quelle Chris & Oh No – You First
 6. L’Orange & Kool Keith – Sometimes I Feel
 7. Red Pill & Oh No – The Run
 8. Apollo Brown & Masta Ace – Troubles
 9. Oddisee – Word To The Wise
 10. Open Mike Eagle & Exile – Dark Comedy Late Show
 11. L’Orange & Gift of Gab – Circles Around Circles
 12. yU & Tall Black Guy – Lose The Ground
 13. Quelle Chris & I,Ced – House Rag
 14. Red Pill & Blockhead – Darlin’
 15. Apollo Brown & Rapper Big Pooh – No Future
 16. Quelle Chris & Bilal Salaam – All I See Is You