Gdańsk Dźwiga Muzę 2012 Dance Edition - 10-11.08.2012W dalszym ciągu na stronie pojawiają się informacje o kolejnych festiwalach muzycznych zaplanowanych na następne tygodnie. W poprzednich artykułach dotyczących tych tematów, przedstawiłem kulisy Hip Hop Kemp, Original Source Up To Date, Białystok Pozytywne Wibracje i Tauron Nowa Muzyka. Jednak to nie koniec nowości związanych z wydarzeniami kulturalnymi na terenie kraju. Już za miesiąc odbędzie się trzecia edycja imprezy łączącej w sobie część taneczną i muzyczną – Gdańsk Dźwiga Muzę. Tegoroczna edycja eventu rozpocznie się 10 sierpnia w Trójmieście.

10-11 sierpnia, Plac Zebrań Ludowych, Brama Oliwska, Gdańsk
Gdańsk Dźwiga Muzę 2012 Dance Edition
Wystąpią:

  • Nneka
  • Dilated Peoples
  • Sistars
  • Diox & The Returners
  • Jamal

Informacje o warsztatach tanecznych z choreografami z całego świata:

W trzech strefach tanecznych: Art of Dance, Power of Flava, Street Styles odbywać się będą zajęcia – popping, wacking, hip hop, dancehall, locking, breakdance, house, krump, street jazz i afro dance.
Warsztaty poprowadzą: Eva Schou, Ivan Blackstock, Tweetie, Aya, P Lock, Popin Pete, Nelson, Liveness Vessel aka Boi Bdash, Meech, Bboy Blanka i Salas.

Ceny biletów:

Warsztaty: 15 złotych
Od 1 lipca ceny biletów wynoszą: bilet jednodniowy kosztować będzie 20 zł, a karnet dwudniowy 35 zł. Wejściówki dostępne w sprzedaży za pośrednictwem sieci Ticket Pro.

W cenie wieczorne koncerty. Bez wejściówki na teren festiwalu nie można uczestniczyć w warsztatach.

Program Gdańsk Dźwiga Muzę 2012 Dance Edition wypełnią – podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych – warsztaty i bitwy taneczne oraz występy znanych artystów z kraju i z zagranicy. W tym roku przygotowano pewną niespodziankę – oferta warsztatów zostanie poszerzona o inne nurty taneczne niż do tej pory. Równie okazale prezentuje się część muzyczna festiwalu. Wśród zaproszonych wykonawców znalazły się dwie międzynarodowe gwiazdy – Nneka i Dilated Peoples.

Artystka pochodząca z Nigerii co rusz spotyka się z pozytywnymi opiniami i ocenami swojej pracy twórczej. Od kilku lat Nnekę porównuję się do Eryki Badu czy Lauryn Hill, co jest najlepszym wykładnikiem potencjału jej umiejętności. Mieszkająca na stałe w Niemczech wokalistka w swoje rymy wplata ciepłe soulowe wokalizy i afrykańskie motywy muzyczne. Obecnie należy do jednych z ważniejszych i bardziej znanych reprezentantek sceny soul w Europie, na głowę bijąc swoich koleżanki po fachu umiejętnością pisania pięknych melodii i tworzenia harmonii wokalnych. Wszystkie dotychczasowe jej albumy – „Victim Of Truth” (2005), „No Longer At Ease” (2008) i „Soul Is Heavy” (2011) – spotkały się z przychylnymi, czy wręcz fantastycznymi recenzjami. Nigeryjska wokalistka w 2011 roku promowała swoją ostatnią płytę na 3 koncertach w Polsce. Wszystkie koncerty zostały wyprzedane. Dzięki wspaniałym występom zaskarbiła sobie sympatię polskiej publiczności. Dlatego też koncert Nneki na Gdańsk Dżwiga Muzę będzie nie lada wydarzeniem.

Nie mniejsze towarzyszą występowi nad Morzem Bałtyckim hip hopowym wyjadaczom z Dilated Peoples. DJ Babu, Evidence oraz Rakaa Iriscience zagrają 11 sierpnia b.r. jako gwiazdy drugiego dnia Gdańsk Dźwiga Muzę 2012. Kalifornijski zespół to prawdziwa ikona gatunku, posiadająca na swoim koncie kilka znaczących tytułów płytowych i ciesząca się popularnością w różnych częściach świata. Sympatycy klasycznie brzmiącego rapu z pewnością doskonale kojarzą albumy wydane przez amerykańskie trio – „The Platform” (2000), „Expansion Team” (2001), „Neighborhood Watch” (2004) i „20/20” (2006). Po wypuszczeniu ostatniego LP grupa zakończyła współpracę z wytwórnią płytową Capitol Records, co odbiło się sporym echem w branży muzycznej. W 2007 roku ujrzał światło dzienne projekt „The Release Party” (DVD + CD), który został wypuszczony nakładem Decon Records. Od tego czasu członkowie formacji skupili się na solowych karierach lecz nadal często koncertują jako Dilated Peoples. Okazuje się, iż DJ Babu i spółka nie powiedzieli ostatniego słowa – Suburban Noize Records zapowiedział wydanie jeszcze w tym roku ich 5. albumu, „Directors of Photography”. Daty premiery płyty póki co ani widu, ani słychu, ale pewne jest to, iż na sierpniowy koncert DP czeka niejeden fan czarnych brzmień.

Wśród krajowych artystów zaproszonych na tegoroczną edycję imprezy, nie lada atrakcją będzie show niedawno reaktywowanego zespołu Sistars. Pierwszy drugi koncert zespołu po 6 latach rozłąki, odbędzie się 10 sierpnia br. w Gdańsku (Sistars rok temu wystąpili na Orange Warsaw Festivalu – przyp. red.). Oprócz nich na gdańskiej scenie zaprezentują się Diox & The Returners. Nie tak dawno wykonawcy wydali drugi wspólny album – „Backstage” – co sprawia, iż ich występ również przedstawia się zachęcająco. Na dokładkę podczas 3. edycji imprezy zaprezentuje swoje umiejętności szykujący się do wydania nowego longplaya Jamal.

Szczegółowe informacje o Gdańsk Dźwiga Muzę 2012 Dance Edition na stronie Sceny Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz na Facebooku.