Cannibal Ox powraca na scenę muzycznąW tym roku często dyskutuje się o powrotach na scenę muzyczną artystów solowych lub (super)grup wywodzących się z undergroundu. W końcu nie byle kogo wywołuje się do tablicy, a przeważnie tuzów niezależnych kręgów hip hopowych sprzed lat. W tym roku ukazały się już nowe płyty m.in. Supastitiona, Quasimoto, Binary Star; pojawił się też teaser w postaci EP-ki nadchodzącego albumu The Procussions. Jednak to nie koniec pomyślnych wieści dotyczących kultowych dla wielu postaci. W przygotowaniu bowiem są projekty Deltron 3030 czy Cannibal Ox. Vast Aire & Vordul Mega zdążyli przypomnieć się odbiorcom za sprawą maxi-singla „Gotham”, co skutecznie wzmogło apetyty słuchaczy na ich nadchodzący longplay.

Jeżeli przeprowadzilibyśmy ankietę wśród osób wychowanych na undergroundowym rapie sprzed lat, to w ścisłej czołówce najbardziej kultowych albumów na pewno znalazłoby się miejsce dla „The Cold Vein”. Recenzenci i słuchacze podkreślali przede wszystkim niezwykły klimat tego wydawnictwa oraz świetną chemię panującą pomiędzy raperami, a producentem całego longplaya, El-P. Płyta kapitalnie brzmi nawet po latach i pozostaje tylko żałować, że po tak znakomitym wprowadzeniu się Cannibal Ox na hip hopowe salony, grupa nie nagrała do tej pory follow-upu do projektu z maja 2001 roku. Owszem, cztery lata po premierze debiutanckiego LP ukazał się koncertowy album „Return of the Ox: Live at CMJ”, ale już wtedy Vast Aire & Vordul Mega byli skupieni na solowych produkcjach.

W ramach działalności na własne konto obu założycieli formacji, znacznie większe zainteresowanie opinii publicznej przypadało pierwszemu z nich. Jednak nie było w tym żadnej niespodzianki, ponieważ zwyczajnie w świecie Theodore Arrington od początku był uważany za bardziej wyrazistego Emceego od swojego partnera muzycznego oraz przejawiał większą aktywność na scenie muzycznej. Vast Aire zapisał na swoim koncie m.in. albumy „Look Mom… No Hands”, „Dueces Wild” i „OX 2010: A Street Odyssey”, do których dołożył kilka singli i kompilacji („Best Of The Best Vol. 1”). Oprócz tego przedstawiciel wagi ciężkiej rapu często udzielał się gościnnie na wydawnictwach innych artystów oraz stanowił ważne ogniwa różnych grup i przedsięwzięć (Mighty Joseph z Carnage’em, supergrupy The Weathermen czy Atoms Family, będącą punktem wyjściowym do powstania Cannibal Ox).

Vordula Megę zapamiętano głównie za sprawą trzech longplayów – „The Revolution Of Yung Havoks”, „Yung World” i „Megagraphitti” – o których jednak pojawiało się mniej wzmianek niż przy materiałach Vast Aire’a. Poza tym Shamar Gardner pojawiał się też gościnnie na płytach swoich dobrych znajomych – Billy’ego Woodsa, C-Rayz Walza, 4th Pyramida, Irona Lyona. Pomimo tego iż członkowie Can Ox wspierali nawzajem siebie na solowych produkcjach, to przez wiele lat krążyły po Nowym Jorku plotki, że już na tyle nie dogadują się między sobą, aby nagrać pełne wydawnictwo.

Cannibal Ox - GothamWszystko zmieniło się w listopadzie ub.r., kiedy to ogłoszono pierwszy od dłuższej przerwy koncert formacji. Niedługo po tym Vast Aire udzielił informacji serwisowi muzycznemu Pigeons And Planes na temat położenia Cannibal Ox. Artysta podkreślił w rozmowie z przedstawicielem tej strony, iż tak naprawdę nowojorska grupa nigdy nie rozpadła się i przez ostatnią dekadę założyciele zespołu ciągle mieli ze sobą kontakt. Przy okazji podał on do wiadomości następne plany duetu, zapowiadając premierę nowego albumu na 2013 rok, co odbiło się echem w mediach. W ramach przygotowania do nadchodzącej płyty w drugiej dekadzie b.r. ukazał się maxi-singiel „Gotham” (Batman powinien być dumny z tytułu). Przy wydaniu tego materiału nowojorczycy porozumieli się z holenderską wytwórnią płytową Below System, która do spółki z Iron Galaxy Clik Records wypuściła projekt na winylu. Oprócz tytułowego nagrania na dwunastce znalazły się kolejne dwa tracki – „Gases In Hell (Inhale)” i „Psalm 82”. Warstwę muzyczną powierzono w całości Billowi Cosmiqowi. Beatmaker zadbał o charakterystyczny brudny i określany przez niektórych mianem wręcz klaustrofobicznego, klimat wydawnictwa. Premiera tego rozszerzonego singla narobiła niemałego zamieszania w branży, pokazując jak duże jest zainteresowanie dalszą działalnością Cannibal Ox. Vast Aire & Vordul Mega udowodnili, że nawet po ponad 10 latach od wydania „The Cold Vein” nadal ich utwory mają ikrę.

Below System udostępniło stronę A „Gotham” na Bandcampie. Pełne wydawnictwo winylowe Cannibal Ox zawiera dodatkowo instrumentale „Gotham (Ox City)”, „Gases In Hell (Inhale)” i „Psalm 82”. Wydawnictwo dostępne w sprzedaży za pośrednictwem m.in. BC i sklepu holenderskiej oficyny wydawniczej.

UPDATE: 3 grudnia b.r. odbyła się premiera rozszerzonej edycji maxi-singla Cannibal Ox. „Gotham (Deluxe Edition)” trafiło do sprzedaży nakładem iHipHop Distribution. Przy okazji wydano też reedycję „Cold Vein”. Stream projektu Vast Aire’a & Vordula Megi nie jest już dostępny na Bandcampie.

Tracklista

Strona A

Gotham (Ox City) [prod. Bill Cosmiq]
Gases In Hell (Inhale) [prod. Bill Cosmiq]
Psalm 82 [prod. Bill Cosmiq]

Strona B

Gotham (Oxtrumental)
Gases In Hell (Oxtrumental)
Psalm 82 (Oxtrumental)

Data premiery albumu Cannibal Ox póki co nie jest jeszcze znana. Jednak już teraz można w ciemno obstawiać, że ich nadchodząca płyta należy do jednych z najbardziej oczekiwanych materiałów w branży hip hopowej.