Cotygodniowy przegląd informacyjny #54W ramach wstępu do kolejnej odsłony przeglądu informacyjnego proponuję przyjrzeć się nadchodzącym premierom płytowym. W następnych tygodniach pojawi się w obiegu spora dawka dobrej muzyki. Wśród całego mnóstwa nowych wydawnictw zapowiedzianych na drugą połowę lutego i początek marca znajdziemy co najmniej kilka znaczących projektów. Już niebawem ujrzą światło dzienne płyty Amiriego („This Is Part Time”), The Doppelgangaz („Peace Kehd” – stream LP dostępny w sieci) Pyramida Vritry („Indra”), The Groucha & Eligha („The Tortoise & The Crow”), Homeboya Sandmana („White Sands”), Verbal Kenta („Sound Of The Weapon”) czy Aloe Blacca („Lift Your Spirit”). W oczekiwaniu na wszystkie powyższe produkcje warto prześledzić wybrane newsy ze środowiska muzycznego z ostatnich tygodni.

Francuscy beatmakerzy raz po raz dostarczają porządnych nagrań. 27 stycznia odbyła się premiera nowego albumu Kognitifa, „Monometric”. Producent pochodzący z Poitiers dostarczył dobrze zaaranżowany i zrealizowany longplay. Artysta stworzył 14 utworów zawieszonych pomiędzy downtempo, abstrakcyjnym hip hopem, trip hopem i brzmieniami pokrewnymi. Projekt dostępny do darmowego pobrania za pośrednictwem Bandcampa.

Po opublikowaniu płyt Esoterica & Stu Bangasa oraz Roca Marciano, Man Bites Dog Records przygotowuje się do wydania kolejnych materiałów. W tym tygodniu ukazał się teledysk nakręcony do utworu Playdougha & DJ’a Seana P, „You Ain’t Fresh”. Nagranie powstałe przy udziale Koncepta z Brown Bag AllStars zapowiada wspólny album tego duetu, „Gold Tips”. Premiera wydawnictwa na początku kwietnia.

W ostatnich tygodniach mnóstwo miejsca poświęcono Nelsonowi Mandeli. Również w branży muzycznej pojawiły się wzmianki o byłym prezydencie RPA oraz specjalnie przygotowane tribute’y. 19 grudnia ub.r. trafił do obiegu singiel „Madiba (Nelson Mandela Tribute)” autorstwa Rakima. Utwór promowany przez Complex Magazine nawiązuje też do filmu „Mandela: Long Walk to Freedom”, który pod koniec listopada miał swoją premierę w USA.

Pod koniec ub.r. pojawiło się sporo nowości od Mellow Orange Music. Po wcześniejszym opublikowaniu „Reborn EP” Chloe Martini i „Begonia EP” Freddie’ego Joachima, wytwórnia płytowa z San Francisco wypuściła „Favela EP” Questiona. Kalifornijski producent przygotował krótką EP-kę opartą o kilka jego ulubionych brazylijskich nagrań. Przyjemnie brzmiący materiał dostępny na Soundcloudzie.

W czasie, gdy jedni wydawcy i artyści postanowili przezimować ten okres, inni usilnie pracują nad nowymi projektami. Do tej grupy zalicza się brytyjski producent Kista, który przygotował kolejną płytę. „Pushin Buttons EP” zawiera utwory nagrane przy udziale Tableeka, Sumkida i Roba Mckaya. Snippety wydawnictwa są dostępne na Soundcloudzie. Premiera projektu odbyła się na początku poprzedniego miesiąca. Wydawnictwo ukazało się nakładem Dusty Platter/Soundweight Records.

BamaLoveSoul.com to popularny serwis muzyczny zajmujący się również działalnością wydawniczą. DJ Rahdu i spółka mają na swoim koncie pełno różnego rodzaju materiałów, z których największą popularnością cieszą się ich miksy. Nowy rok BLS rozpoczęło od wydania kolejnej części projektu „Some Jazz”. Ponad godzinny materiał przeznaczony jest szczególnie dla wszystkich jazzowych kocurów. Dziewiątą odsłonę tej serii znajdziecie na Soundcloudzie.

Brytyjska oficyna wydawnicza KingUnderground Records z powodzeniem wydaje płyty niezależnych twórców z różnych stron świata. W okolicach Bożego Narodzenia wytwórnia płytowa ogłosiła premierę projektu Fredfadesa & Ivana Ave’a, „Breathe”. Nadchodzącą EP-kę duetu wykonawców rodem z Norwegii promuje singlowe nagranie, do którego dołączono też teledysk. Klimatyczne „Breathe” w wersji audio znajdziecie na Soundcloudzie. Zdecydowanie warto poświęcić więcej uwagi temu duetowi.

Czy pamiętacie projekt streeet artowy Jaya Shellsa, w którym rozmieścił on na terenie Nowego Jorku tablice z tekstami utworów hip hopowych odnoszących się do konkretnych miejsc i ulic? Pod koniec ub.r. artysta przygotował kolejną odsłonę tego przedsięwzięcia, tym razem poświęconą Los Angeles. Fantastyczny pomysł wzbudza duże zainteresowanie w sieci. Artykuł o „Rap Quotes: LA Edition” znajdziecie na stronie Animal New York. Nagranie video trafiło na YouTube.

Czytaj więcej…