Cotygodniowy przegląd informacyjny #55W ostatnim czasie trochę przysnąłem z wiadomościami zbieranymi do (nie)regularnie publikowanych przeglądów informacyjnych. Czas najwyższy nadrobić zaległości związane z tym tematem. W końcu na przestrzeni ostatnich tygodni pojawiło się sporo wartościowej muzyki. Pomimo tego iż pierwszy kwartał tego roku wypada mniej ciekawie i zajmująco niż analogiczny okres 12 miesięcy temu, to i tak nietrudno natknąć się na dużą dawkę newsów zasługujących na choćby krótką wzmiankę na łamach naszego serwisu. W najbliższych dniach możecie spodziewać się kilku odsłon cyklu informacyjnego. W dzisiejszym wydaniu tego działu przeczytacie o wydarzeniach związanych z działalnością na scenie muzycznej m.in. Amerigo Gazawaya, Wesa Pendletona, Keith Science’a, The Ol’ Days czy Rocky Riviery.

Wszyscy miłośnicy remiksów i mash-upów powinni kojarzyć świetne projekty autorstwa Amerigo Gazawaya, „Fela Soul” i „Bizarre Tribe”. Wydawnictwa opublikowane przez Gummy Soul odbiły się szerokim echem w branży muzycznej. Twórca tych materiałów na początku roku ogłosił premierę kolejnej płyty. Tym razem produkcja stanowi hołd złożony dla Marvina Gaye’a i Yasiina Beya, którego i tak wszyscy wolą dalej nazywać Mos Defem. Po przedstawieniu singli zapowiadający materiał utworzonego w ten sposób duetu Yasiin Gaye„Inner City Travellin’ Man”, „Anna’s Love Song” i „I Want You ‚Til The Summertime” – wydawnictwo trafiło do obiegu w ostatnim tygodniu lutego. Niestety po niesłychanie szybkim rozprzestrzenieniu się „Yasiin Gaye: The Departure (Side One)” na świecie właściciele praw autorskich do muzyki Marvina Gaye’a i Yasiina Beya zablokowali ten darmowy album, który podzielił los „Bizarre Tribe”. Amerigo Gazaway nie załamuje się jednak i już teraz zapowiedział wydanie drugiej części projektu.

W zeszłym roku amerykański producent Phoniks zyskał wielu nowych sympatyków. Po wydaniu w ub.r. wspólnej płyty z Awonem („Return to the Golden Era”) i kilku solowych beat tape’ów („One Time 4 Ya Mind”, „Make Beats, Don’t Sleep”, „Basement Vibes”), artysta przygotował kolejne wydawnictwo. „Stories From The Brass Section” to owoc wspólnych sesji nagraniowych beatmakera z raperem Anti-Lilly. Projekt dedykowany głównie miłośnikom starej szkoły rapu. Stream materiału dostępny na Audiomacku dzięki 2DopeBoyz.

Niemiecka oficyna wydawnicza Project: Mooncircle jest kojarzona głównie poprzez wypuszczanie licznych projektów związanych z muzyką elektroniczną. Jednak czasem też ta wytwórnia płytowa potrafi opublikować również materiał utrzymany w korzennym hip hopowym stylu. Tak też stało się w przypadku nowego albumu holenderskiego twórcy Joe Kickassa, „The Average Joe”. Wydawnictwo wyprodukowane przez m.in. Vinyl Frontiers, O.S.T.R.-a & DJ’a Haema właśnie trafiło do obiegu. Poniżej znajdziecie teledysk nakręcony do singla „The Big Bang”. Wersja elektroniczna płyty jest dostępna do darmowego pobrania (ukazało się też wydanie fizyczne na winylach) na Bandcampie, co powinno skutecznie pomóc w promocji materiału.

Pod koniec ub.r. Stones Throw Records podpisało kontrakt płytowy z młodym raperem i producentem z Los Angeles o pseudonimie Pyramid Vritra. Już po kilku miesiącach STR wydało premierową płytę tego artysty w tej wytwórni, „Indra”. Wydawnictwo promowane singlem „Tea & Lemonade” trafiło do obiegu w połowie lutego. Album zawiera 16 utworów podanych w oryginalny sposób. Pyramid Vritra z pewnością zasługuje na to, aby bacznie przyglądać się jego następnym poczynaniom w branży.

Coraz większą popularnością cieszą się producenckie kity publikowane przez różnych beatmakerów. Pod koniec ub.r. dobrze znany w środowisku muzycznym Havoc wypuścił pierwszą część „The Infamous Producer Kit”. Wydawnictwo okazało się sporym sukcesem, dzięki czemu szybko doczekaliśmy się drugiej odsłony projektu. W tym nagraniu video Havoc odsłania kulisy tego materiału. Przy okazji wypada też wspomnieć o nadchodzącym dwupłytowym wydawnictwie Mobb Deep„The Infamous Mobb Deep”. Album składający się z nowego longplaya i utworów pochodzących z „The 1994 Infamous Sessions” trafi do sprzedaży w kwietniu.

Wśród wielu amerykańskich kolektywów znajdziemy też przedstawicieli Tampy, West Egg. Grupa systematycznie wypuszcza tracki nagrane w różnych kolaboracjach z innymi artystami. W ostatnim czasie ukazał się singiel Gatsby’ego, „1989 II”. Gościnnie w tym utworze wystąpili Fiend (Jet Life), Wrathmatics i Hometown Hero. Singiel wyprodukowany przez TimeLess One’a trafił na Soundclouda.

W ub.r. amerykańska wytwórnia płytowa Man Bites Dog Records wypuściła kilka płyt. Wśród nich znalazło się wspólne dzieło Esoterica & Stu Bangasa, „Machete Mode”. Wydawnictwo trafiło do sprzedaży pod koniec listopada i przyciągnęło uwagę sympatyków głównie hardcore’owej strony rapu. Jednym z singli promujących LP jest utwór „Ease Up” powstały przy wsparciu Planetary’ego, Reefa the Lost Cauze’a & Blacastana. Do tego nagrania powstał też sympatyczny teledysk.

Morgen Noi to jeden z wielu międzynarodowych kolektywów skupiających różnych producentów. 5 stycznia ukazała się kompilacja wprowadzająca do świata MN, „Trifid”. Wydawnictwo zawiera zarówno wcześniej opublikowane, jak również niewydane dotąd nagrania trzech beatmakerów – Ju-Ara, Lupida Ocampo i Salvii Kamili. Materiał można bezpłatnie pobrać na Bandcampie.

Czytaj więcej…