j57 - The Ports EPLegendarna oficyna wydawnicza Fat Beats Records, przyczyniła się do rozwoju karier muzycznych wielu wykonawców. Wytwórnia nie zapomina również o weteranach na scenie hip hopowej, pomagając im w wydawaniu nowych materiałów. Kool G Rap, Masta Ace, czy Large Professor mają wiele do zawdzięczenia tej firmie. Niemniej istotną funkcję spełniały nieistniejące już dzisiaj sklepy stacjonarne Fat Beats, w szczególności umiejscowione w Los Angeles i Nowym Jorku. Właśnie przez te miejsca przewijały się tuziny artystów i nie raz dochodziło tam do zawierania ścisłej współpracy pomiędzy różnymi postaciami. W siedzibie Fat Beats NY poznali się członkowie nowojorskiego crew Brown Bag AllStars. Jeden z liderów tego kolektywu, J57, wypuścił w maju swoje kolejne projekty – „The Ports EP” i „2057 EP”.

Wśród wszystkich nowojorskich grup ze stosunkowo niewielkim stażem na scenie hip hopowej, BBAS może pochwalić się jedną z najbardziej rozbudowanych dyskografii. Na wydawnictwa  spod szyldu zespołu składają się zarówno nagrania wydawane w ramach formacji oraz solowe projekty członków Brown Bag AllStars. J57 wzorem pewnego bodybuildera-celebryty ciężko pracuje i należy do równie aktywnych artystów, co jego partnerzy z crew. Dyskografia mieszkańca Brooklynu obejmuje przede wszystkim debiutancki album pochodzący sprzed 2 lat, „Digital Society”. Ponadto twórca występujący jako producent i raper w jednym, wypuścił m.in. wspólny projekt z Sene, „Eye Don’t Dream…But I Do EP” oraz beat tape, „The Analog Tape”. Po tych materiałach, 22 maja b.r. ukazały się wreszcie dwie znacznie wcześniej zapowiadane produkcje – „The Ports EP” i „2057 EP”.

Pierwsze z tych wydawnictw, to szczególny projekt dla jego autora. „The Ports EP” to płyta dedykowana bliskiemu przyjacielowi J57 zmarłemu w marcu b.r. Bryan „Ports” Coyle wywarł znaczny wpływ na rozwój kariery muzycznej artysty i właśnie w ten sposób członek BBAS postanowił jego uhonorować. Gościnnie występują jego kompani z zespołu oraz plejada raperów i wokalistów, m.in. The Nezitiq Mute, ScienZe, Nitty Scott (jedyna kobieta w tym zestawieniu), Von Pea, Andrew Thomas, Silent Knight, Sene. Klasyczny charakter poszczególnym kompozycjom nadają cuty i scratche, niemal zapomniany element hip hopowego rzemiosła. Całość materiału jest utrzymana na równym poziomie, a na uwagę zasługuje jazz-hopowe „Do Earth” i „Days Still Turn to Night”.

„The Ports EP” trafiło do odsłuchu na Bandcampa. Za pośrednictwem tego serwisu można nabyć materiał w formacie elektronicznym w cenie $5. Pierwszą z dwóch EP-ek promuje videoclip nagrany do utworu „Days Still Turn to Night” z udziałem załogi Brown Bag AllStars & Andrew Thomasa.

Tracklista

 1. Broken Moments feat. The Nezitiq Mute
 2. Fly Away feat. ScienZe, Chris Faust & Dom O Briggs
 3. Like a Prayer feat. Nitty Scott, MC & DeeJay Element
 4. Requiem for Ports
 5. Do Earth feat. Von Pea, Charlie Smarts, Andrew Thomas & Jefferson Price
 6. Days Still Turn to Night feat. Brown Bag AllStars & Andrew Thomas
 7. Craft Brewed feat. Silent Knight
 8. Four Finger Ringers. feat. Sene
 9. What Happened to that B-Boy feat. F.Virtue & DJ Emoh Betta / 2nd Movement: Belief.
 10. Candle in the Sky feat. Mike Maven

W porównaniu do pierwszej płyty, „2057 EP” wypada bardziej dynamicznie i obfituje w udziały jeszcze bardziej znanych twórców. J57 to postać znana w nowojorskim środowisku hip hopowym, także z uwagi na jego w audycji DJ’a Eclipse’a, „Rap Is Outta Control”. W związku z tym, nietrudno było jemu zaprosić na płytę Actiona Bronsona, Homeboya Sandmana, Theory’ego Hazita, czy Chuuweego. Ponadto na projekcie udzielili się m.in. ponownie przedstawiciele BBAS oraz Sene & Silent Knight, Jon Hope, Maffew Ragazino, Rasheed Chappell, a DJ Brace doprawił materiał odpowiednią dawką scratchów.

„2057 EP” również jak „The Ports EP” znajduje się na Bandcampie w cenie $5. Wydawnictwo promuje teledysk zrealizowany do singla „Pulp Fiction”, powstałym przy udziale Koncepta.

Brown Bag AllStars przymierza się do wydania nowego projektu. „Brown Label 2 EP” ukaże się już 4 września, a już teraz można obejrzeć klip do „406” (Fat Beats Tribute) pochodzącego z nadchodzącej płyty.

Tracklista

 1. Introduction / Sam Kinison’s Revenge feat. Soul Khan, Rob Kelly, Juan Deuce & DJ Brace
 2. Half Zombie feat. Silent Knight, Emilio Lopez, Koncept & DJ Emoh Betta
 3. The Main Event feat. Meyhem Lauren, Action Bronson, Maffew Ragazino, Rasheed Chappell & DJ Brace
 4. Dream Walking feat. Jon Hope / 2nd Movement: Extremes
 5. Holy Mackerel! feat. Sene & Homeboy Sandman
 6. Elite Status feat. Rasheed Chappell & DJ Brace
 7. They Never Come Close To… feat. Theory Hazit
 8. Pulp Fiction feat. Koncept
 9. #amalgambvck feat. Chuuwee (Bonus)
 10. As The World Turns feat. Julius Myth & Soul Khan (Bonus)