Rob Swift - The Architect5 grudnia 2009 roku podczas IV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „ŻubrOffka” w Białymstoku wystąpił legendarny DJ, członek The X-Ecutioners i Ill InsanityRob Swift. W trakcie rozmów z artystą został poruszony temat jego nadchodzącego LP, którym Robert Aguilar był niewątpliwie podekscytowany.

Jak powszechnie wiadomo, apetyt wzrasta w miarę jedzenia, więc po ogłoszeniu informacji, iż produkcja będzie mocno przesiąknięta muzyką klasyczną i zostanie wydana przez niezależną wytwórnię płytową Ipecac Recordings należącą do Mike’a Pattona, można było spodziewać się zacnej płyty. „The Architect” całkowicie spełnił oczekiwania i nadzieje pokładane w tym albumie, który jest pierwszym longplayem Swifta od czasów „War Games” z 2005 roku (po drodze wydał jeszcze mix-CD „Dust To Dust”). Przy powstawaniu krążka Rob porzucił sampling na rzecz własnej interpretacji nagrań kanonu muzyki klasycznej autorstwa Chopina, Mozarta, czy Bacha. Scratch został ukazany w charakterystyczny sposób przez tego zasłużonego turntablisty – kolejny raz udowodnił on, że gramofon jest jego instrumentem muzycznym. Jedynym gościem pojawiającym się na „The Architect” jest Breez Evahflowin, który w utworach „Principio” oraz „Ultimo” opowiada o koncepcji płyty i sposobie użycia gramofonu przez Roba do budowy tracków.

Poniżej znajduje się pierwszy w karierze muzycznej Roba Swifta videoclip promujący jego solowy album, który powstał do utworu „Rabia (2nd Movement)”. Sceny ukazują codzienne życie DJ’a i przypominają teledysk Madliba nagrany do „Slim’s Return”.

Odsłuchy „The Architect” zostały umieszczone w tym miejscu. Ciekawostką jest fakt, iż materiał trafił do dystrybucji w naszym kraju, co stanowi nie lada niespodziankę.

Tracklista

 1. Overture
 2. Introduction
 3. The Architect
 4. Principio feat. Breez Evahflowin
 5. Story Of A Man
 6. Sound The Horn
 7. Prelude To The 1st Movement
 8. Rabia – 1st Movement
 9. Rabia – 2nd Movement
 10. Rabia – 3rd Movement
 11. D.R.E.W.
 12. Intermission
 13. Lower Level – 1st Movement
 14. Lower Level – 2nd Movement
 15. Lower Level – 3rd Movement
 16. Spartacus
 17. Sound The Horn (reprise)
 18. Ultimo feat. Breez Evahflowin