Dot - ErraticaWykonawcy ze Starego Kontynentu stanowią liczną siłę w niezależnych kręgach (około) hip hopowych. Już od dłuższego czasu europejscy twórcy nie są również anonimowi dla odbiorców z pozostałych części świata. Poprawiony przepływ informacji o wydawnictwach oraz dystrybucja poszczególnych wydawnictw na cały świat postawiły w jeszcze lepszym świetle artystów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Holandii i innych krajów. W szczególności na słowa pochwały zasługują nasi zachodni sąsiedzi, zwłaszcza jeżeli chodzi o tamtejszą scenę producencką. W zasadzie każdego miesiąca niemieccy beatmakerzy wypuszczają klasowe płyty, a pozycja niejednego z nich staje się coraz mocniejsza w branży. Obok bardziej znanych artystów z tego kraju znajdziemy także osoby pokroju Dota. Wykonawca rodem z Augsburga wypuścił dopiero co „Erratica” EP.

W porównaniu do większości swoich rodaków bohater tego artykułu nie skupia się jedynie na pracy solowej i/lub nie uczestniczy w życiu żadnego kolektywu. Artysta pochodzący z południowej części Niemiec to wierny kompan rapera Mr.Feata, z którym kilka lat temu założył formację Blindspot. Właśnie z działalnością tej grupy przez większość czasu był on związany. Dot odpowiada za produkcję każdego wydawnictwa duetu, i trzeba przyznać, iż ta sztuka wychodzi mu naprawdę dobrze.

Debiutancki projekt Niemców, „Hugs & Scissors” (ukazała się również instrumentalna wersja LP), trafił do obiegu we wrześniu 2010 roku. Płyta przygotowana przez Blindspot była wypadkową ich abstrakcyjnego hip hopu, klasycznego rapu z lat 90.tych i ich autorskich rozwiązań muzycznych. Po premierowym longplayu przyszła kolej na kolejne projekty duetu. Ostatni kwartał 2011 roku przyniósł dwa nowe materiały grupy – „A Fine Mess EP” oraz „Apart”. Następnie Dot opublikował kolekcję instrumentali zebraną na „Blindbeats” zawierającą wcześniej wykorzystane beaty, jak i niepublikowane dotąd tracki. Z kolei wypuszczone we wrześniu 2013 roku „Mars Athletics” stanowi jak dotąd ostatni materiał Blindspot. Ostatni rok przypadł na solowy album niemieckiego producenta, „Alice”. Do tego projektu dołożył on teraz „Erratica” EP, które pokazuje jego dalszy rozwój.

Dot wydaje płytę ErraticaWydawnictwo pojawiło się w sprzedaży wraz z 1 lipca. Przy tym materiale beatmaker ponownie postawił na współpracę z oficyną wydawniczą Anette Records. Zachowując od strony wydawniczej status quo artysta uzyskał całkowitą swobodę do ekspresji i nagrania płyty w pełni na własnych warunkach. Już na „Alice” Dot dobitnie pokazał, że nieobce są mu wszelkie eksperymenty. Podobny kształt zdecydował się on nadać „Erratica” EP, dzięki czemu mamy do czynienia z instrumentalnym wydawnictwem pełną gębą, a nie jedynie zlepkiem beatów. Beatmaker zaserwował na lipcowym projekcie różną mieszankę stylów, aczkolwiek bez popadania ze skrajności w skrajność. Pomimo tego iż część utworów diametralnie różni się od siebie, to całość materiału brzmi spójnie i przekłada się na wartościową EP-kę. Nie należy też zapominać o wspólnych cechach nagrań, które wychodzą od przemyślanego doboru sampli, przez właściwe łączenie struktur kompozycji, aż po przyjemny dla ucha aranż. Dot posiada rękę do samplingu, co najlepiej można zauważyć po zamykającym płytę „Tristera Deluxe”. Oprócz tego nagrania wypada wyróżnić tytułowe „Erratica”, „Roookie” oraz „The Mountain Is All Broken (Jafar Panahi)”. W tych nagraniach autor EP-ki pokazuje pełną klasę.

Płyta trafiła na Bandcampa. W dalszej kolejności projekt pojawi się na pozostałych serwisach streamingowych. Anette Records postarało się, aby „Erratica” została godnie wydana. Wobec tego materiał do nabycia na płytach winylowych i kasetach, które otrzymamy na BC. Wydawnictwo promuje singiel „Roookie”, do którego powstał również videoclip. Dot udowodnił nową produkcją, że potrafi poradzić sobie również w odmiennej stylistyce. Połowa Blindspot w niczym nie ustępuje słynniejszym niemieckim beatmakerom i wypadałoby wręcz, aby zdecydowanie więcej osób sięgnęło po jego nagrania.

Tracklista

  1. Erratica
  2. Very Shaky Now
  3. Roookie
  4. Cold Grass
  5. The Crazy Never Die
  6. The Mountain Is All Broken (Jafar Panahi)
  7. Sepia
  8. Pie In The Sky
  9. Tristera Deluxe