Ostatnie nabytki płytowe #5W ostatnim czasie trafiło w moje ręce sporo nowych płyt, zarówno wydanych całkiem niedawno, jak i pochodzących z poprzednich dekad. W związku z tym wypada przedstawić część z tych wydawnictw w kolejnej serii artykułów o ostatnich nabytkach płytowych. W poprzedniej odsłonie cyklu wspólnie z Cooler Kingiem opowiedzieliśmy nieco o 4 albumach – „Between A Rock And A Hard Place” Artifacts, „Mind Playing Tricks On Me” Geto Boys, „Trophies” Apollo Browna & O.C. oraz „People Hear What They See” Oddiseego. W piątej edycji tych publikacji ponownie wraz moim gościem odsłaniamy kulisy następnych 4 produkcji, które tym razem pochodzą od Homeboya Sandmana, The Brand New Heavies, Laboratorium i Tomasza Dąbrowskiego.

Homeboy Sandman - First of a Living BreedHomeboy Sandman„First of a Living Breed” CD (Stones Throw Records, 2012)

Kondycja współczesnej sceny hip hopowej pozostawia wiele do życzenia. Jednak zamiast narzekać na obecnie panujące trendy i poziom produkcji rapowych, warto docenić rasowych i oryginalnych artystów. Bez wątpienia takim wykonawcą jest przedstawiciel nowojorskiego Queens, Homeboy Sandman. W połowie września ub.r. charyzmatyczny raper wydał pierwszy longplay w Stones Throw Records„First of a Living Breed”. Po udanych wcześniejszych EP-kach („Subject Matter” i „Chimera”) sympatyczny nowojorski twórca wypuścił kompletny longplay, stanowiący połączenie starej szkoły rapu o stricte undergroundowym zabarwieniu i nowatorskich form wyrazu. Wykonawca przy wsparciu szalenie utalentowanych producentów dostarczył różnorodną i drobiazgowo przygotowaną płytę. Ogromny dystans do swojej twórczości i mistrzowskie gry słowne stanowią wizytówkę tego longplaya. Wśród wszystkich utworów zawartych na tej produkcji zdecydowanie warto przysiąść na dłużej przy „Watchu Want From Me?”, „Sputnik”, „For The Kids” i „Not Really”.

„First of a Living Breed” ukazało się w każdym z możliwych formatów. Wydanie CD jest naprawdę godne – digipack z tekstami niektórych nagrań wypada świetnie.

Tracklista

 1. Rain (prod. Jonwayne)
 2. Watchu Want From Me? (prod. Oddisee)
 3. Couple Bars (Honey, Sugar, Darling, Sweetie, Baby, Boo) (prod. J57)
 4. Sputnik (prod. Howard Lloyd)
 5. Illuminati (prod. J57)
 6. 4 Corners (prod. Invisible Think)
 7. For The Kids (prod. 6th Sense)
 8. Cedar and Sedgwick (prod. rthentic RTNC)
 9. Mine All Mine (prod. 2 Hungry Bros)
 10. Not Really (prod. Jonwayne)
 11. The Ancient (prod. Reality)
 12. Eclipsed (prod. rthentic RTNC)
 13. First of a Living Breed (prod. Oh No)
 14. Let’s Get ‚Em (prod. rthentic RTNC)

The Brand New Heavies - Heavy Rhyme Experience Vol. 1The Brand New Heavies„Heavy Rhyme Experience Vol. 1” CD (Delicious Vinyl, 1992)

Organiczny hip hop od lat spotyka się z uwielbieniem rzeszy słuchaczy na całym świecie. W większości podsumowań i przeglądów albumów przypisywanych do tego nurtu muzycznego, wspomina się głównie o istocie dokonań The Roots, podając za przykład ich pierwszy longplaye – „Organix” i „Do You Want More?!!!??!”. Przy okazji odstawia się na boczny tor ważną płytę nagraną z wykorzystaniem tzw. żywych instrumentów i przy udziale plejady tuzów hip hopowych – „Heavy Rhyme Experience Vol. 1” brytyjskiej formacji The Brand New Heavies. Materiał wydany w 1992 roku nakładem labelu Delicious Vinyl, to szalenie ważna produkcja. Simon Bartholomew i spółka postanowili połączyć brzmienia jazzowe i funkowe z szalenie popularnym wówczas rapem. Wspólne sesje nagraniowe z m.in. Guru, Grand Pubą, Main Source czy The Pharcyde zaowocowały kapitalnymi trackami, wytyczając przy tym nowe ścieżki wykonawcom hip hopowym.

„Heavy Rhyme Experience Vol. 1” można nabyć tu i ówdzie. Wersja CD albumu regularnie pojawia się na portalach aukcyjnych (wydania z różnych lat).

Tracklista

 1. Bonafied Funk feat. Main Source
 2. It’s Gettin Hectic feat. Gang Starr
 3. Who Makes The Loot feat. Grand Puba
 4. Wake Me Up When I’m Dead feat. Masta Ace
 5. Jump ‚n’ Move feat. Jamalski
 6. Death Threat feat. Kool G. Rap
 7. State Of Yo feat. Black Sheep
 8. Do What I Gotta Do feat. Ed O.G.
 9. Whatgabouthat feat. Tiger
 10. Soul Flower feat. The Pharcyde

Laboratorium - NogeroLaboratorium„Nogero” CD (Metal Mind Production, 2006)

Legendarna polska grupa Laboratorium zaskakuje z każdym nagraniem. Świetne indywidualne popisy tworzą bardzo spójną, intrygującą, czasami mroczną całość. Niesamowita ekspresja i klimat sprawiają, że album wymaga skupienia i dłuższej refleksji. Materiał w odświeżonej i zremasterowanej postaci został uzupełniony o cztery dodatkowe nagrania. Płyta CD do nabycia za ok. 20 złotych.

Tracklista

 1. Nogero
 2. The Cellar Suite
 3. Blues For The Lady Graduate
 4. Duck’s Furcoat
 5. Bee-Flight

Bonus:

 1. Nogero (Wrocław 1981 Jazz Nad Odrą)
 2. Dealer (Polskie Radio Warszawa)
 3. Spokojnie W Pulowerku
 4. Futro Z Kaczora (Wrocław1981 Jazz Nad Odrą)

Tomasz Dąbrowski - Tom TrioTomasz Dąbrowski„Tom Trio” CD (ILK MUSIC, 2012)

Oficjalny debiut Tomasza Dąbrowskiego z ubiegłego roku, w dodatku jeden z najlepszych albumów jakie ukazały się na krajowej scenie jazzowej w 2012 roku. Tomasz Dąbrowski gra na trąbce oraz instrumencie zwanym balkan horn. W skład bandu Dąbrowskiego wchodzą dwaj duńscy muzycy: Nils Bo Davidsen na kontrabasie i Anders Mogensen na perkusji.

Album „Tom Trio” urzeka mocnym, unikalnym brzmieniem, wyczuwalną harmonią i ekspresją na styku słowiańskiej i skandynawskich dusz. Lider Tomasz Dąbrowski jest tylko na papierze, gdyż każdy z muzyków, którzy brali udział w tworzeniu nagrań jest równie ważny. Długie linie melodyczne, niesamowity, czasem surowy klimat, chemia między muzykami sprawiają, że warto sięgnąć po ten album. Cena za płytę CD dość spora, bo to wydatek rzędu 50 złotych.

Tracklista

 1. 7 Days To Go
 2. I’ll Repeat Only Once
 3. Cold Gands
 4. Wave
 5. Buzz Now
 6. Triangle
 7. After Jam
 8. CPH Talk
 9. European 46
 10. This Way Up