Premiery płytowe - 1 lipca 2014W tym miesiącu wracają na naszą stronę cykle artykułów, które z różnych przyczyn zostały przykryte grubą warstwą kurzu. Rozpoczynamy od przywrócenia serii poświęconej premierom płytowym. Pierwsza połowa roku zakończyła się wysypem mnóstwa ciekawych płyt. Poszczególni wydawcy zdecydowali się na ten krok ze względu na rozpoczęty niedawno okres wakacyjny. Z drugiej strony w lipcu i sierpniu pojawi się w sprzedaży wiele zacnie przedstawiających się materiałów. Część z nich ujrzała już światło dzienne. 1 lipca 2014 roku trafiły do obiegu nowe płyty Glena Portera, Sadistika, Muneshine’a, The Myka & Tony’ego Showa oraz Mistera T. Więcej o tych produkcjach znajdziecie w dalszej części tego artykułu.

Glen Porter„The Open Road and The Smell of Blood” (Content (L)abel)

Project: Mooncircle należy do ścisłej czołówki niezależnych oficyn wydawniczych ukierunkowanych ma muzykę elektroniczną. Niemiecki label przyznaje, że jednym z najbardziej szanowanych przez nich artystów jest Dday One. Kalifornijski twórca prowadzi własną wytwórnię płytową, Content (L)abel. Od kilku tygodni trwała przedsprzedaż nowego wydawnictwa opatrzonego logiem tej firmy – „The Open Road and The Smell of Blood” Glena Portera. Producent z Cali nagrał płytę stanowiącą następcę „The Devil Is A Dancer, The Piper Is A Madman” z sierpnia 2012 roku. Wydawnictwo obejmuje 7 rozbudowanych kompozycji łączących instrumentalny hip hop z elektroniką, psychodelicznym rockiem i klimatami westernowymi. Wszystko to brzmi wybornie i przenosi słuchaczy w wielowarstwowy i rozbudowany świat Glena Portera. Longplay nie należy do gatunku easy listening, a jego poszczególne elementy można odkryć dopiero po jego dogłębnym poznaniu.

Produkcja: Glen Porter

Sadistik„Ultraviolet” (Fake Four Inc.)

Fake Four Inc. to amerykańska wytwórnia płytowa utożsamiana z alternatywną stroną rapu i brzmień pokrewnych. Wśród wielu artystów współpracujących z tą oficyną wydawniczą natkniemy się na Sadistika. Wykonawca związany z Seattle wypuścił na początku lipca „Ultraviolet”. Follow-up do dobrze przyjętego w ub.r. „Flowers For My Father” jest silnie inspirowany kulturą lat 60. i 70.tych. W stworzeniu odpowiedniego klimatu gospodarzowi LP pomogli beatmakerzy – SXMPLELIFE, Eric G, Maulskull & Kid Called Computer (nie ma to jak dobrze dobrany pseudonim, nieprawdaż?). Poszczególne utwory powstały przy udziale m.in. Nacho Picasso, Sticky’ego Fingaza, Tech N9ne’a oraz Yes Alexander. Ponadto w nagraniu „Chemical Burns” pojawiła się archiwalna zwrotka Eyedei. Sadistik reklamuje „Ultraviolet” jako swoje najważniejsze dotychczasowe dzieło, co warto też mieć na względzie słuchając tego longplaya.

Produkcja: SXMPLELIFE, Eric G, Maulskull & Kid Called Computer
Gościnnie: Eyedea, Lotte Kestner, Nacho Picasso, Sticky Fingaz, Tech N9ne, Yes Alexander & Terra Lopez

MuneshineIn Transit (Scissor Records/Warner/Tommy Boy Entertainment)

Jeden z przedstawicieli Kraju Klonowego Liścia, Muneshine, od lat cieszy się dobrą marką w undergroundzie. Pod koniec maja 2012 roku wypuścił on longplay „There Is Only Today” (później ukazała się też wersja z remiksami). Po dwóch latach przedstawia on z kolejne wydawnictwo. „In Transit” ujrzało światło dzienne dzięki Scissor Records/Warner/Tommy Boy Entertainment. Po przyjrzeniu się trackliście tego projektu, zwraca uwagę przede wszystkim obsada gości. Wystarczy tylko spojrzeć na producentów odpowiadających za stworzenie pokładów – Exile, Freddie Joachim, Oddisee, Kev Brown, LAKIM, Presto, Bird, Suff Daddy, El. Train & DJ Spinna. Naprawdę mocne zestawienie, co ważniejsze zdecydowana większość nagrała co najmniej porządne beaty. Poza tym na „In Transit” pojawili się m.in. Moka Only, Skratch Bastid, Timbuktu, Ghettosocks, Fresh Daily & D-Sisive. Wydawnictwo promuje kilka singlowych nagrań, w tym „Show Me The $$$”, „Harry Callahan” czy też tytułowy track pochodzący z LP.

Produkcja: Muneshine, Exile, Freddie Joachim, Oddisee, Kev Brown, LAKIM, Presto, Bird, Suff Daddy, El. Train & DJ Spinna
Gościnnie: Jenn Grant, Moka Only, Skratch Bastid, Timbuktu, Ghettosocks, Adam Bomb, Fresh Daily, ELMNT, Sonny Jim, Jehst, Mamalade, Shuanise & D-Sisive

The Myk & Tony Show„Sick Cinema” (Mykill Miers Musick/Abnormal Media Group)

Kalifornijscy artyści (mainstreamowi i undergroundowi) znacząco wpłynęli na całokształt muzyki hip hopowej. Jedni z nich są uwielbiani przez rzesze fanów, inni zaś są przypisani do szuflady z napisem niedocenieni raperzy i producenci. W tej drugiej kategorii umieścimy weterana rapu z Los Angeles, Mykilla Miersa. Wykonawca nagrywający muzykę już od dwóch dekad wypuścił wspólny album z Tonym Cliftonem„Sick Cinema”. Obaj twórcy zrealizowali ten projekt pod pseudonimami The Myk & Tony Show. Wśród gości na tym LP znajdziemy m.in. Rasco, Prince Po i DJ’a Johnny’ego Juice’a. Produkcją albumu zajął się niemal w całości Mykill Miers; w kilku utworach wspomogli jego DJ Crown, The Grim Reaperz & DJ Timmi Handtrix. Płyta wydana przez Mykill Miers Musick/Abnormal Media Group to nic innego jak solidna porcja korzennego rapu, o czym można przekonać już po singlach „Double Dare You” i „Pulp Fiction”.

Produkcja: Mykill Miers, DJ Crown, The Grim Reaperz & DJ Timmi Handtrix
Gościnnie: DJ Johnny Juice, Rasco, Prince Po, Jules Winnfield, Nino Brown, Black Stephan & Toquan The MC

Mister T.„Funk Around the Sun” (Cold Busted)

Amerykańska wytwórnia płytowa Cold Busted znacznie rozwinęła się na przestrzeni ostatnich kilku lat. Każdego miesiąca nakładem tego labelu ukazuje się sporo nowych nagrań. Lipiec ta oficyna wydawnicza rozpoczęła od wydania nowej płyty Mistera T.„Funk Around the Sun”. Grecki producent współpracuje z Amerykanami od 2011 roku. Wcześniej przygotował on kilka wydawnictw – longplaye „Gentle Music” i „Play It Loud”, a także siódemkę „The Party” b/w „Afro Fillings”. Najnowszy jego materiał zabiera słuchaczy w podróż do klimatów spod znaku retro. Ateńczyk serwuje funkowe i soulfulowe brzmienia idealnie nadające się właśnie na letnią porę. Tuzin utworów zgromadzonych na tym LP wypada pozytywnie i wręcz nie sposób usiedzieć w miejscu słuchając całości płyty. „Dig This”, „The Usual” czy „Come To Me” to trzy nagrania stanowiące solidną zachętę do zapoznania się z pełnym albumem Mistera T.

Produkcja: Mister T.

Jeszcze w tym tygodniu pojawi się u nas następna odsłona serii o premierach płytowych, a w nim przedstawię albumy m.in. 7even Thirty’ego & Gensu Deana i Keva Browna.