The Beatnuts zagra w Gdańsku - 02.03.2014, GdańskW pierwszych miesiącach tego roku nie ma co narzekać na koncerty w kraju z udziałem zagranicznych wykonawców. W ub. tygodniach wystąpili u nas m.in. Step Brothers (Alchemist & Evidence), Jeru The Damaja, Tha Alkaholiks, Lords Of The Underground, Cali Agents, Coultrain i Dynasty (artystka ponownie zawita do Polski już w następnych dniach). W najbliższym czasie zaprezentują się przed polską widownią MC Melodee i Bonobo (więcej informacji o tych wydarzeniach wkrótce). Z kolei już jutro w gdańskim klubie Bunkier zagra dobrze znany latynoski duet The Beatnuts.

2 marca 2014 roku, klub Bunkier, ul. Olejarna 3, Gdańsk
No Escapin’ This World Tour – The Beatnuts w Gdańsku
Wystąpią:

  • The Beatnuts, HMAN, Ill Tone, Gedz / JodSen / DJ Krug

Before & after party:  DJ Chill & DJ BTR (Midnite Kush)
Prowadzenie imprezy: Yah
Start: godz. 20:00
Cena biletu: 49 złotych w dniu koncertu. Wstęp na imprezę od 18 lat.

Początki działalności The Beatnuts na scenie hip hopowej sięgają przełomu lat 80. i 90.tych. Właśnie wtedy w nowojorskim Queens JuJu, Psycho Les i Kool Fashion (znany później jako Al’ Tariq) postanowili rozpocząć tworzenie muzyki na wspólne konto. Ostatni z tych artystów opuścił szeregi formacji, zanim ta zdołała na dobre zaistnieć w świadomości przedstawicieli mediów i słuchaczy. Przez pewien okres z zespołem bliski był związany The Mighty V.I.C. (Groove Merchantz, Ghetto Pros), ale tak naprawdę niemal każdy odbiorca rapu kojarzy The Beatnuts jako duet wykonawców. Przez ponad dwie dekady JuJu i Psycho Les zapisali na swoim koncie wiele longplayów i singli, współpracując przy tym z całą śmietanką amerykańskiego rapu.

W pierwszych latach istnienia formacja skupiała się na produkcji utworów dla innych wykonawców. Przez ten czas nowojorczycy współpracowali z m.in. Commonem (wtedy występującym pod pseudonimem Common Sense), Stereo MC’s, Prime Ministrem Pete Nice’em & Daddy Richem, Kuriousem, Fat Joe i Da Youngsta’s. Artyści okazali się też dobrymi specjalistami od remiksów, co udowodnili dostarczając własne wersje podkładów dla MC Lyte, Da Lench Mob czy Naughty by Nature. Dzięki tym kolaboracjom o The Beatnuts zrobiło się w pewnym momencie głośno w NYC, co zaowocowało następnie propozycjami kontraktowymi ze strony różnych wytwórni płytowych. Najpierw grupa próbowała szczęścia z Combat Records, które ostatecznie zostało zamienione na Relativity Records/Violator Management. Tym sposobem pierwsze nagrania The Beatnuts trafiły do sprzedaży przy współpracy z tymi firmami.

Poprzedzające debiutancki album „Intoxicated Demons The EP” wypadło na tyle obiecująco, że o formacji zaczęto również dyskutować poza granicami Nowego Jorku. „The Beatnuts: Street Level” z 1994 roku przyniosło kawał porządnego rapu podanego w charakterystyczny sposób. W następnych latach JuJu i Psycho Les wypuścili szereg kolejnych nagrań. „Stone Crazy”, „Remix EP: The Spot”, „A Musical Massacre”, „Take It or Squeeze It”, „The Originators”, „Milk Me” – wszystkie te wydawnictwa pozwoliły nowojorczykom na zdobycie licznych fanów na całym świecie. Z odbiorem poszczególnych materiałów przez krytyków bywało różnie i przez długi czas określało się The Beatnuts mianem niedocenionej formacji. W pewnym momencie trudno było też przypisać duet do określonej niszy rapu, gdyż balansowali oni na granicy tzw. overgroundu i mainstreamu. Wiele osób powinno też pamiętać o słynnej sprawie kradzieży beatu do singla „Watch Out Now” przez Trackmasters i Cory’ego Rooney, którzy wykorzystali podkład w utworze Jennifer Lopez, „Jenny from the Block”.

The Beatnuts zapamiętano również jako jedynych latynoskich członków kolektywu Native Tongues. JuJu i Psycho Les nigdy nie kryli swojego pochodzenia (pierwszy z nich ma korzenie dominikańskie, drugi kolumbijskie), dzięki czemu ta wybuchowa mieszanka znalazła niejednego zwolennika. Z drugiej strony nie brakowało także głosów porównujących ze względu na pochodzenie formację do Cypress Hill, uznając grupę jako nowojorską odpowiedź na działalność zespołu z Kalifornii. Sporo w tym racji, co dobrze świadczy o jakości muzyki duetu z Queens. W jakiej formie znajdują się doświadczeni artyści będzie można przekonać się 2 marca w Gdańsku.

Wszystkie dodatkowe informacje dotyczące jutrzejszego koncertu znajdziecie na stronie wydarzenia na Faceboku.