Classic Hip Hop Videos - OutKast - Ms. Jackson (Stankonia)Powołując do życia U Call That Love od razu założyłem powstanie stałych rubryk na stronie. Początkowo najwięcej miejsca poświęcałem recenzjom płytowym oraz cyklowi poświęconemu ponadczasowym i znakomitym teledyskom. W ostatnich miesiącach pierwsze skrzypce wśród wszystkich działów serwisu grały premiery na rynku wydawniczym i przeglądy informacyjne. Pozostałe rubryki zostały mniej lub bardziej zaniedbane, więc wypada poprawić ten stan rzeczy. W przeciągu następnych tygodni możecie spodziewać się nowych publikacji przypisanych do kategorii „Classic Hip Hop Videos”, „Z dolnej półki”, a także świeżych recenzji dwunastek i longplayów. W tym miejscu pragnę odświeżyć pierwszy dział za sprawą kultowego videoclipu do jednego z najbardziej rozpoznawalnych singli OutKastu, „Ms. Jackson”.

Grupa rodem z Atlanty zapisała się złotymi głoskami w historii kultury hip hopowej. Już debiutancki album formacji „Southernplayalisticadillacmuzik” z 1994 roku zwiastował ogromny potencjał tkwiący w Andre 3000 & Big Boiu. Wraz z następnymi płytami – „ATLiens” (1996) i „Aquemini” (1998) – duet zdobywał coraz większy szacunek odbiorców i wspinał się po kolejnych szczeblach branży muzycznej. Na przełomie wieków zespół znalazł się w świetle jupiterów, stając się jednym z najpopularniejszych kolektywów rapowych. Czwarta produkcja OutKastu, „Stankonia” (2000), w oka mgnieniu sprzedała się w zawrotnym nakładzie. W pierwszym tygodniu od premiery materiału sprzedano 530 tysięcy egzemplarzy płyty, w czym duży udział miał świetnie przyjęty główny singiel promujący longplay – „B.O.B”. LaFace Records starało się podtrzymać zainteresowanie opinii publicznej tym krążkiem, wypuszczając blisko 11 lat temu drugie singlowe nagranie, „Ms. Jackson”. Powstały do tego utworu videoclip podbił serca odbiorców na całym świecie.

Nieprzypadkowo OutKast wybrał właśnie ten track na singiel i nagrał do niego teledysk. Przeciętnemu słuchaczowi trudno odgadnąć kim jest tytułowa Pani Jackson oraz odszyfrować pełne przesłanie tej kompozycji. Aby tego dokonać, należy sięgnąć do biografii Andre 3000. W trakcie nagrywania materiału na drugi album grupy, artysta związał się z Eryką Badu. W 1997 roku na świat przyszedł ich syn, Seven Sirius Benjamin. Jednak związek postaci ze świata muzycznego nie przetrwał długo i zakończył się pod koniec lat 90.tych. Znając zaplecze „Ms. Jackson” wiele spraw rozjaśnia się i wychodzi na jaw, iż track został skierowany do matki Eryki Badu. Opowieść o rozstaniach, separacjach, rozwodach, do których tak często dochodzi w związkach, przedstawiono w metaforyczny i pełny symboliki sposób. Szkielet nagrania Andre napisał do akustycznej wersji tracka zaaranżowanej następnie przez Earthtone III (Andre, Big Boi & Mr. DJ). Singiel dotarł na szczyty list przebojów w kilkunastu krajach. Jak widać, kiedyś utwory z przesłaniem cieszyły się powodzeniem w mainstreamie.

Globalny sukces nagrania nie byłby możliwy bez perfekcyjnego i pięknego teledysku nakręconego do „Ms. Jackson”. Videoclip rozpoczyna się od wyjazdu tytułowej Pani Jackson z terenu posiadłości, której doglądają członkowie OutKastu. Stary i zaniedbany dom i podwórze są pełne gromady zwierząt (kotów, psów, sowy, żółwia). Słoneczna pogoda na początku obrazu szybko ustępuje nadciągającej burzy, zaskakującej Big Boia wykonującego prace przy samochodzie. Deszcz szybko przegania rapera na ganek, a niespodziewane uderzenie pioruna w auto powodującego jego zniszczenie, niweczy całą jego wcześniejszą pracę. W międzyczasie Andre 3000 porzuca przyklejanie tapety, będące zresztą niewykonalnym zadaniem, na rzecz walki ze skutkami ulewy. Po chwili, najróżniejsze przedmioty stoją pod przeciekającym w kilkunastu miejscach dachem. Do tego dołączają problemy ze światłem, co wydaje się prowadzić do niechybnej katastrofy. Wkrótce też Big Boi w kombinezonie przeciwdeszczowym usiłuje na bieżąco reperować dach, co okazuje się syzyfową pracą. W pewnym momencie elektryczność powraca, burza ustępuje, a duet wspólnie na parterze podziwia przez dziurę w suficie i na strychu rozpogadzające się niebo. Uśmiech Andre pod koniec teledysku jest po prostu zniewalający. Dodatkowego uroku klipowi nadają wszystkie zwierzęta podrygujące w rytm muzyki, a najbardziej uroczo wygląda sowa.

Videoclip do „Ms. Jackson” ma podłoże symboliczne. Burza odnosi się do niełatwych relacji matek ze swoimi dziećmi i pozostałymi częściami rodzin. Pomimo nie raz trudnych i skomplikowanych sytuacji życiowych zawsze pozostaje nadzieja na nadejście lepszego jutra, a każda niepogoda może zamienić się w spokojne i piękne dni.