Cotygodniowy przegląd informacyjny #56W pierwszych dwóch miesiącach tego roku otrzymaliśmy sporą dawkę nowych nagrań od szeregu różnych artystów. Jednak porównując sytuację na scenie muzycznej do analogicznego okresu w ub.r. trzeba przyznać, że ruch w interesie wcale nie był aż taki duży. W następnych miesiącach powinno to zostać nadrobione z solidną nawiązką, ponieważ wielu uznanych wykonawców znajduje się na ostatniej prostej przed wydaniem albumów. Począwszy od drugiej połowy marca do końca maja należy oczekiwać premier płytowych masy projektów. Wśród nadchodzących wydawnictw otrzymamy projekty od m.in. Atmosphere, Blu, Army Of The Pharaohs, CunninLynguists, Mobb Deep, L’Orange’a, MindsOne & Keva Browna i Grievesa. W oczekiwaniu na te materiały proponuję zapoznać się z kolejnym przeglądem informacyjnym, w którym nie zabraknie newsów o wartościowych materiałach różnych wykonawców.

Od kilku lat kalifornijski artysta Blu pozostaje nieustannie w centrum uwagi wielu serwisów muzycznych i słuchaczy. Twórca rodem z Bridgetown ma na swoim koncie sporo płyt, a także gościnnych udziałów na projektach plejady innych osób ze środowiska. Założyciel labelu New World Color zebrał swoje tracki nagrane z różnymi artystami i umieścił je na kompilacji „Soul Amazing (Part One & Two)”. Dobra okazja ku temu, aby dokonać przeglądu obszernego katalogu Blu. Niedawno opublikowany materiał to tak naprawdę tylko poboczny projekt i jeden z teaserów do kolejnego longplaya tego wykonawcy, „Good To Be Home”. W tym tygodniu ukazał się pierwszy singiel pochodzący z tego LP, „The West”. Produkcją singla zajął się Bombay. Premiera wydawnictwa odbędzie się 20 maja nakładem Nature Sounds/New World Color.

Essenchill Records to oficyna wydawnicza zajmująca się wydawaniem korzennie brzmiącego rapu. W tym tygodniu ukazał się kolejny projekt tego labelu – „Changes” duetu MKV & Adamatic. Reedycja płyty tych artystów została rozszerzona o dwa dodatkowe utwory – „Changes (Remix)” oraz „Remember When (Remix Bonus Track)”. Album promuje singlowe nagranie „Joy & Pain”, do którego ukazał się również videoclip. Wydawnictwo opublikowano na Bandcampie w formie „buy now – name your price”.

W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo niepotwierdzonych informacji odnośnie kolejnego LP Army of the Pharaohs. Po długim okresie pełnym niejasności, w końcu ustalono datę premiery nowego albumu „In Death Reborn”, a także podano do wiadomości więcej szczegółów dotyczących wydawnictwa AOTP. W tym tygodniu doczekaliśmy się pierwszego teledysku promującego ten materiał; ponadto udostępniono tracklistę płyty. Obraz powstał do singla „God Particle”. W nagraniu wyprodukowanym przez Stu Bangasa udzielili się Vinnie Paz, Planetary, Esoteric, Apathy i Celph Titled. „In Death Reborn” trafi do sprzedaży 22 kwietnia nakładem Enemy Soil.

W ub.r. program radiowy Solid Steel obchodził swoje 25-lecie. Z tej okazji ukazało się sporo ekskluzywnych materiałów dotyczących tej audycji. Do najlepszych muzycznych rarytasów zaliczają się miksy z podtytułem „deconstructed”, w których brał udział m.in. DJ Moneyshot. Właśnie ten twórca odpowiada za fantastyczny projekt rozkładający na części pierwsze kultowy album „It Takes A Nation of Millions to Hold Us Back” Public Enemy. Godzinny materiał na niesamowitym poziomie.

Wśród wszystkich ubiegłorocznych wydawnictw Stones Throw Records dużą popularnością cieszyły się projekty Jonwayne’a. Najważniejszym wydawnictwem z ub.r. tego artysty jest niewątpliwie płyta „Rap Album One”. Z tego albumu pochodzą dwie części utworu „The Come Up”, które powstały przy udziale Scoopa DeVille’a. Na początku tego roku opublikowano minimalistyczny, ale zarazem przyjemny dla oka teledysk zrealizowany do tych nagrań.

The Find Magazine regularnie wypuszcza nowe miksy autorstwa artystów z całego świata. W styczniu pojawił się na Mixcloudzie projekt przygotowany przez jednego z moich ulubionych producentów, Dday One’a. Beatmaker z kręgów szeroko pojętej muzyki elektronicznej utworzył materiał zatytułowany „Mostly Instrumental” zawierający utwory m.in. DJ’a Krusha, Four Tet, DJ’a Shadowa, Mr. Coopera, Damu The Fudgemunka, Long Arma, Latyrx i Marka The 45 Kinga. Nie zabrakło też produkcji z katalogu szefa Content (L)abelu.

Wśród wielu młodych amerykańskich twórców hip hopowych coraz więcej osób dostrzega Bishopa Nehru. Raper/producent pochodzący z Nowego Jorku pokazał się z dobrej strony na swoich dwóch projektach – „Nehruvia: The Mixtape” i „strictlyFLOWz”. W tej chwili wykonawca przymierza się do nagrania wspólnej EP-ki z legendarnym MF Doomem. W międzyczasie Bishop Nehru opublikował nowy utwór. „You Stressin'” wyprodukował popularny duet Disclosure, z którym nowojorczyk od niedawna współpracuje.

W połowie lutego informowałem o zbliżającej się premierze wspólnego materiału Fredfadesa & Ivana Ave’a, „Breathe” EP (płyta już trafiła do obiegu dzięki KingUnderground Records). Norweski duet nie tylko nagrywa autorskie utwory, ale także zajmuje się tworzeniem miksów. Miesiąc temu ukazał się materiał drugiego z nich, „Brooklyn Jazz for Mor & Far”. Spokojny i dobrze zrealizowany projekt idealnie wpasowuje się na początek tegorocznej wiosny.

Czytaj więcej…