Cotygodniowy przegląd informacyjny #57Już naprawdę niewiele pozostało czasu do rozpoczęcia sezonu na imprezy plenerowe. W przyszłym miesiącu odbędą się pierwsze większe wydarzenia kulturalne odbywające się pod chmurką (patrz: Warsaw Challenge 2014). Jednak to jedynie wstęp do wysypu przedsięwzięć tego typu z licznymi festiwalami muzycznymi na czele. W najbliższych tygodniach postaramy się przybliżyć wybrane imprezy szykowane na następne miesiące. Zanim to nastąpi, to wypada najpierw wyrównać spore zaległości związane z przeglądem informacji ze świata muzycznego. W ten weekend ukażą się na łamach naszego serwisu dwa artykuły z tego cyklu. W pierwszym z nich znajdziecie newsy dotyczące m.in. Redefinition Records, HiPNOTT Records, Soulection, We Play Records, Jakarta Records, EtRecs, Variation Music, Mello Music Group i Enemy Soil.

Dzisiejsze wydanie przeglądu informacyjnego rozpoczynamy od newsa dotyczącego bezpośrednio naszej strony. W listopadzie ub.r. ukazał się pierwszy kompilacyjny album wydany przez nas – „Sounds Across the Globe”. Po tym projekcie przyszła kolej na rozpoczęcie funkcjonowania naszej niewielkiej oficyny wydawniczej. Debiutancką płytą, która ukaże się dzięki UCTL, będzie nowy longplay fińskiej grupy producenckiej The Boomjacks„Moments in Space and Time”. W tym tygodniu opublikowaliśmy singiel zapowiadający projekt, „Inner Worlds”. Nagranie trafiło na Soundclouda. Więcej informacji o tym wydawnictwie przeczytacie we wcześniejszym artykule opublikowanym na łamach serwisu.

The Jazz Jousters to zdecydowanie jeden z najciekawszych kolektywów producenckich w tym momencie. Artyści zrzeszeni wokół Millennium Jazz Music odpowiadają za wydanie masy wartościowych nagrań. W tym roku Gadget i spółka wypuścili sporą dawkę dobrej muzyki opartej o klasyczne nagrania jazzowe. Wśród nowych wydawnictw TJJ znajdziemy szczególny projekt – „Ruff Graft”. Follow-up do płyty J Dilli, „Ruff Draft”, zawiera 11 utworów autorstwa różnych producentów, m.in. SmokedBeata, Stay Classy’ego, DJ’a Johnny’ego Jazza i RickMala. Album pochodzący sprzed miesiąca to zarazem premierowy materiał Millennium Jazz Music, który trafił do sprzedaży na płytach kompaktowych. Longplay dostępny do odsłuchu i nabycia za pośrednictwem Bandcampa.

Get On Down to specjaliści w wydawaniu kolekcjonerskich edycji płyt hip hopowych. 5 maja odbędzie się premiera kolejnego wydawnictwa GOD – specjalnej reedycji „Liquid Swords” GZY. Wraz z boxsetem zawierającym instrumentalną wersję tego albumu ukaże się obraz przedstawiający scenę walki pochodzącą z projektu graficznego okładki do tego LP. W tym miejscu znajdziecie krótki film o procesie powstawania tego wyjątkowego przedsięwzięcia. 100 sztuk „Liquid Swords Battle Scene” nawet pomimo wysokiej ceny – $149.98 – powinno szybko rozejść się. Więcej o tym, a także o pozostałych projektach Get On Down, na stronie tej wytwórni płytowej.

Radio Juicy to kolejna niemiecka wytwórnia płytowa, która wydaje wartościowe projekty różnych twórców. 21 marca odbyła się premiera nowej płyty wypuszczonej nakładem RJ – „High Rollers” autorstwa Dave’a Sparkza & Wodoo Wolcana. Szwajcarscy artyści stworzyli wydawnictwo zawierające aż 30 ścieżek. Wszystkie nagrania pochodzące z tego LP stoją na odpowiednio wysokim poziomie. Album dedykowany miłośnikom instrumentalnego hip hopu, ale nie tylko.

Wytwórnia płytowa z kanadyjskiego Toronto, Urbnet, systematycznie wypuszcza wartościowe projekty różnych twórców. 18 marca nakładem tej oficyny wydawniczej ukazała się nowa płyta Mr. Brady’ego, „Timing Is Everything” (słodka okładka). Artysta pochodzący z San Diego nagrał udane LP z udziałem wielu innych wykonawców (m.in. Exile, Blu, Moka Only, LMNO, The Grouch i Thaione Davis). Materiał rozszerzony o instrumentalne wersje utworów można odsłuchać i nabyć za pośrednictwem Bandcampa.

Niemiecki wykonawca BeatPete to prawdziwy specjalista od tworzenia świetnych miksów. Przedstawiciel Hit Ya Wit That i Backyard Joints non stop pracuje nad nowymi projektami. W zeszłym tygodniu nasz zachodni sąsiad wypuścił „Organic Grooves & Dusty Beats”. Ponad godzinny materiał zawiera 46 tracków mniej i bardziej znanych artystów. Jak zwykle w przypadku rzeczy Beatpete’a, utwory pochodzą tylko z płyt winylowych.

W marcu odbyła się premiera nowego albumu Phoniksa, „Stories From The Brass Section”, który powstał przy udziale rapera o pseudonimie Anti-Lilly. Natomiast teraz producent z Portland kończy prace nad wspólnym wydawnictwem z Awonem i Dephlowem, „Dephacation”. Ponad tydzień temu pojawił się kolejny singiel zapowiadający ten projekt – „Real Hip Hop”. Premiera płyty już 6 maja.

Los Angeles wychowało wielu artystów, którzy od lat z powodzeniem nagrywają nowe płyty. Wśród licznych przedstawicieli niezależnej sceny hip hopowej z tego okręgu znajdziemy Awol One’a & Gel Roca. 8 kwietnia ukazał się wspólny materiał duetu, „The Cloaks”. Wydawnictwo w całości wyprodukowane przez Awkwarda trafiło do sprzedaży dzięki Abolano Records. Po płytę można sięgnąć na Bandcampie.

Variation Music to oficyna wydawnicza łącząca osoby ze Stanów Zjednoczonych i Europy. W pierwszej połowie kwietnia ukazała się nowa płyta sygnowana logiem tego labelu – „My Word” Billa Biggza. Na wydawnictwie amerykańskiego rapera znajdziemy oryginalną wersję tego utworu wyprodukowaną przez Kinga Sub-7ero, a także remix nagrania w wykonaniu George’a Fieldsa, z kolei cuty dołożył Vinyldigger. Teledysk do „My Word” znajdziecie na YouTube.

Od dłuższego czasu pojawiały się w sieci informacje o płycie Soulpete’a, „Soul Raw”. 14 kwietnia odbyła się premiera pierwszego singla i teledysku promującego ten album, „Dead Or Alive”. W tym utworze gościnnie udzielili się Hezekiah i DJ Ace. Wydawnictwo polskiego producenta z udziałem plejady artystów (m.in. Blu, Guilty Simpson, Hezekiah, Oddisee, Pacewon i Smif N Wessun) pod koniec maja. Wersja winylowa projektu trafi do sprzedaży w czerwcu. Przedsprzedaż longplaya za pośrednictwem Bandcampa. Więcej informacji o płycie na stronie EtRecs.

Czytaj dalej…