Vinyl Frontiers - Unrealesed EPEuropejscy artyści hip hopowi są coraz bardziej poważani na świecie. Ogromną rolę w globalizacji hip hopu odgrywa rozwój internetu, a co za tym idzie, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, przesyłu danych i informacji. Dodatkowo do rozwoju muzycznego przyczynia się Creative Commons oraz strony bazujące na tych licencjach (głównie Bandcamp i Soundcloud). Szczególną uwagę należy zwrócić na producentów wywodzących się ze Starego Kontynentu, którzy sukcesywnie pną się w górę hierarchii beatmakerów na świecie. Oprócz starych wyjadaczy pokroju DJ’a Wicha, Nicolay (Holender udowodnił swój kunszt na ostatnim albumie The Foreign Exchange), Embee znajdziemy pokaźne grono artystów na dorobku, aspirujących dopiero do większych sukcesów na scenie muzycznej. Do drugiego worka należy wrzucić holenderskie crew producenckie Vinyl Frontiers, którzy niedawno wydali kompilację zatytułowaną „Unreleased EP”.

Pasjonatów niderlandzkiego hip hopu nie brakuje w Polsce, o czym świadczy chociażby ubiegłoroczna trasa koncertowa w naszym kraju Arts The Beatdoctora. W przeciwieństwie do niego, Vinyl Frontiers dopiero ustawiają się w kolejce po zdobycie większego grona odbiorców, ale już teraz należą do perspektywicznych producentów. Artyści zajmują się produkcją beatów od kilku lat, a dzięki odpowiednim kontaktom i możliwościom udało im się poznać i nagrać utwory z poważanymi raperami. „Unreleased EP” ukazało się 9 listopada 2010 roku i jak podkreślają twórcy tego materiały, głównym zamierzeniem było pokazanie się odbiorcom i uświetnienie EP-ką założenie nowego labelu, iMake Records. Materiał zawiera 8 tracków z udziałem interesujących postaci na niezależnej scenie hip hopowej – Seana Price’a, Trek Life’a, Muneshine’a, Maffew Ragazino, Reefa, Oddisee, Termanology’ego, Kaimbra i Redlight Boogie. Całkiem przystępny dobór artystów, nieprawdaż? EP-ka została dostępna jest do pobrania całkowicie za darmo, co gwarantuje większy odbiór tego wydawnictwa na świecie.

Poniżej zamieszczam krótką wypowiedź Vinyl Frontiers o wydanym EP i nadchodzących wydawnictwach płytowych:

We’ve met a lot of artists during European tours and through the internet. Producers usually have to settle for just production credits in a booklet, but we have been blessed in a way that all these artists are willing to let us release this music ourselves. So expect a lot of EP’s/albums from Vinyl Frontiers within the next year. The first EP will be made with Canada’s Muneshine, followed by Cali’s own Trek Life.

Na koniec artykułu o Vinyl Frontiers dodam, iż z zaciekawieniem będę obserwował dalsze poczynania tego producenckiego crew, gdyż mogą oni wiele osiągnąć na scenie hip hopowej.

DOWNLOAD Vinyl Frontiers – „Unreleased EP”

Tracklista

  1. DJ Friss Intro
  2. Redlight Boogie – Betrayal
  3. Maffew Ragazino – Pale Moon Light
  4. Muneshine – What Now feat. Sean Price & Termanology (Vinyl Frontiers remix)
  5. Trek Life – Always Together
  6. Reef – You Gotta
  7. Oddisee – Such Is Life (Vinyl Frontiers remix)
  8. Kaimbr – Raw Music