[php function=1]

Lisa "Left Eye" LopesPamięć o nieobecnych już artystach muzycznych jest istotna i ważna. 25. kwietnia 2002 roku miał miejsce wypadek w którym zginęła znana raperka i członkini zespołu TLCLisa Nicole Lopes. 25 kwietnia 2012 roku odbędzie się 10. rocznica śmierci Left Eye. Kilka miesięcy temu powstał polskojęzyczny blog poświęcony tej artystce, 10 Years Without Left Eye. Strona ma na celu rozpowszechniania muzyki, zdjęć i informacji na jej temat. Burzliwe losy członkini TLC najlepiej przedstawi osoba odpowiadająca za powstanie tej witryny – Eye Ma. Wpis gościnny założycielki ww. bloga w drobiazgowy sposób ukazuje historię Lisy Lopes.

Tekst: Eye Ma

Lisa Nicole Lopes przyszła 27 maja 1971 roku w Filadelfii. Spędziła tam dzieciństwo mieszkając ze swoją rodziną. Nie było jej łatwo, despotyczny ojciec pracujący w wojsku był przyczyną późniejszych problemów Lisy. Z drugiej strony, to właśnie on nauczył ją grać na pianie, kiedy miała zaledwie cztery lata! Początki jej kariery muzycznej sięgają końca lat 80.tych, kiedy to sporadycznie występowała w klipach południowych artystów. Przełom nastąpił, gdy dołączyła do Crystal Jones i Tionne Watkins w 1991 roku. Dziewczyny utworzyły zespół 2nd Nature i w krótkim czasie zainteresowała się nimi Pebbles. Kiedy miało dojść do podpisania umowy z LaFace, Crystal wycofała się i zastąpiono ją tancerką Damianą DameRozondą Thomas. Pebbles zmieniła nazwę grupy na TLC, tak aby każda z dziewczyn miała „swoją” literę.

W ten sposób pojawiły się ksywki: T-Boz, Left Eye oraz Chilli. Wizerunek girlsbandu był nieco kontrowersyjny jak na tamte czasy: nosiły ubrania w stylu baggy, promowały bezpieczny seks. Debiutancki album „Ooooooohhh… On the TLC Tip” przepełniony był rapem, funkowym dźwiękami, R&B połączonym z dancem i bardzo feministycznymi tekstami. Album został dobrze przyjęty w środowisku, głównie ze względu na inspiracje nurtem new jack swing. Do 1996 roku krążek pokrył się czterokrotną platyną. Mniej więcej dwa lata później Lisa zaczęła mieć poważne problemy. Jej związek z futbolistą Andre Risonem nie należał do udanych. Okazało się, że wykorzystywał ją psychicznie i fizycznie. W akcie zemsty podpaliła jego buty w wannie, po czym ogień rozprzestrzenił się na cały dom! Po tym incydencie stała się ulubienicą mediów. Musiała przymusowo iść na odwyk z powodu uzależnienia od alkoholu. LaFace opłaciło sprawy sądowe oraz koszty wyrządzonych szkód przez Lisę.

Po tych incydentach, nikt nie przypuszczał, że kolejny album  grupy „CraZySeXyCool” wydany w 1994 przyniesie ogromny sukces. Szalona Left Eye, seksowna Chilli oraz fajna T-Boz zrezygnowały z szybkiego tempa piosenek, stawiając na soulowe i bardziej dojrzałe kompozycje. Krążek zebrał świetne recenzje i stał się jednym z najbardziej wpływowych płyt z gatunku R&B. Najważniejszą kompozycją na płycie jest na pewno utwór „Waterfalls”, który porusza problemy handlowania narkotykami oraz choroby związane z AIDS. Zwrotka Lisy jest bardzo emocjonalna, nacechowana pozytywnym przesłaniem mimo kilku wcześniejszych niepowodzeń. W 2003 magazyn Rolling Stone umieścił płytę na liście 500. najlepszych albumów wszech czasów na pozycji 377. Materiał łącznie rozszedł się w nakładzie 15 mln sprzedanych egzemplarzy płyt. W niedługim czasie po sukcesach pojawiły się problemy z Pebbles, która rzekomo źle zarządzała finansami grupy. Ostatecznie odsunięto ją od funkcji menadżera. Zespół ogłosił bankructwo, po czym na nowo podpisał kontrakt z LaFace.

[php function=1]