Mister Voodoo - Lyrical TacticsPowracamy z kolejną dawką mocnego, klasycznego rapu osadzonego na przykurzonych winylach. Tym razem do naszej rubryki „Lost and found” zajrzał rdzenny mieszkaniec Brooklynu, Agu Obiakor, znany szerzej jako Mr. Voodoo. W odróżnieniu od poprzednich naszych gości, raper posiada na swoim koncie liczne nagrania zarejestrowane na 12-calowych nośnikach. Mało tego dyskografię Emcee z dumą zdobią dokonania wespół z grupą Natural Elements, której jest oficjalnym członkiem.

Wszystko rozpoczęło się w połowie lat 80.tych, kiedy to Agu zaczął na poważnie interesować się pisaniem tekstów i szlifowaniem swoich rymów. Na początku 1990 roku trafił do rozgłośni radiowej, gdzie wspólnie z J-Smoothem był gospodarzem audycji „Underground Railroad” nadawanej przez nowojorską stację WBAI.

W międzyczasie raper dołączył do ww. grupy Natural Elements, której założycielem i kreatorem był producent Charlemange. Niedługo po uformowaniu się pełnego składu (Mr. Voodoo, L-Swift, Ka, G-Blass, Howie Smalls, InTimidator, Charlemange) zespół postanowił wydać EP-kę, dobitnie zaznaczając przy tym swoja pozycję na undergroundowej scenie. W tym samym roku ukazuję się również pierwszy singiel Mr. Voodoo noszący tytuł „Come Off Hard”, przyjęty przez publikę z szacunkiem i odpowiednim prestiżem.

Kolejnym krokiem w karierze artysty jest druga dwunastka. Wydana w 1996 roku przez Fortress Entertainment (wytwórnią skupiającej wokół siebie głównie artystów z Natural Elements) zdecydowanie umocniła pozycję rapera na rynku. Zamieszczone na niej nagrania „Lyrical Tactics” oraz „Hemlock” udanie krążyły w podziemnym obiegu, co raz to przysparzając sobie nowe, większe grono fanów.

Całość podsycił „Shine”, w którym to pojawia się cały (choć nieco zmieniony już) skład Natural Elements. Nagranie było tak dobre, że znalazło poparcie u samego DJ’a Premiera, który zamieścił je przy okazji tworzenia tracklisty na swój legendarny mixtape’u „New York Reality Check 101”. Pamiętać należy, że grono artystów w którym znalazł się Mister Voodoo było doprawdy zacne. Wystarczy wspomnieć m.in. Company Flow, J-Live’a, Shades Of Brooklyn czy Choclaira.

Był to zdecydowanie jeden z płodniejszych okresów w karierze artysty. Pojawiły się liczne występy radiowe, w głównej mierze wzbogacane występami freestyle’owymi na łączach, z których warto wymienić choćby „Stretch and Bobbito Show” czy „The Halftime Show”. Systematycznie zadbano również o kolejne single zarówno solowe jak i zespołem.

W 2002 roku Mr. Voodoo staje się współzałożycielem Hemlock Records. Artysta postanawia również wrócić do swojego aliasu z początku lat 90.tych – Agu. Tak też firmuje swoje następne nagrania.

Zdecydowanie warto zapoznać się z dokonaniami jednego z bardziej niedocenionych Emcees na mapie Brooklynu. Oryginalność, zdolność do gięcia flow, czy nieszablonowe uzupełnianie się w duetach to bardzo mocne atrybuty, które skutecznie zachęcają do sięgnięcia po nagrania Agu Obiakora, a tych z pewnością jeszcze nie zabraknie na U Call That Love.

Discogs: Mister Voodoo – „Lyrical Tactics”

Tracklista

Strona A

Lyrical Tactics (Come Off Hard Part II)
Shine feat. A-Butta, Essence, L Swift

Strona B

Hemlock
Lyrical Tactics (Instrumental)