Sean Price - Mic TysonOd końca ubiegłego roku minął już przeszło miesiąc, mimo to, w głośnikach wielu miłośników hip hopu wciąż rozbrzmiewają produkcje, obfitującego w dobre albumy, 2012 roku. Obok masy mniej lub bardziej znanych wykonawców i wytwórni, swoją silną pozycję na rynku udowadniają weterani i klasyczne labele, takie jak należący do Buckshota i Dru Ha Duck Down Music.

Wśród ubiegłorocznych premier, w katalogu Duck Down znalazły się longplaye m.in. Mursa i Fashawna, Skyzoo, 9th Wondera i Buckshota oraz Seana Price’a. To wydawnictwu ostatniego – „Mic Tyson” – z wymienionych panów poświęcimy dziś chwilę czasu.

Oficjalne początki kariery Price’a sięgają roku 1995, kiedy to (wtedy jeszcze pod pseudonimem Ruck) jako członek Heltah Skeltah, wspólnie ze swoim kompanem Rockiem zadebiutował na albumie Smif-N-Wessun (wcześniej Cocoa Brovaz) „Dah Shinin'”. Jakiś czas później panowie połączyli siły z członkami O.G.C., powołując do życia formację The Fab 5. Wykorzystując swój potencjał, Ruck i Rock w 1996 roku stworzyli pierwszy projekt wydany pod nazwą Heltah Skeltah, debiutancki „Nocturnal”, oparty w większości na produkcji duetu Da Beatminerz. Bezkompromisowy, ostry przekaz oraz surowe, wręcz piwniczne brzmienie przypadły do gustu odbiorcom – album sprzedał się w Stanach Zjednoczonych w ilości 250 tys. kopii, jednocześnie zyskując miano klasyka podziemnej sceny tamtego okresu. Trzymając się blisko kolektywu Boot Camp Clik, który w owym czasie posiadał mocno ugruntowaną pozycję na niezależnej scenie hip hopowej, Ruck i Rock pojawiali się na albumach wychodzących spod skrzydeł BCC artystów. Po dwóch latach od pamiętnego debiutu raperzy powzięli zamiar wypuszczenia kolejnego krążka, „Magnum Force”. Niestety – łagodniejsza warstwa tekstowa oraz beaty odbiegające od serwowanych przez Da Beatminerz nie przypadły do gustu już tak dużej liczbie osób, nie obeszło się także bez słów krytyki. Rozczarowani kiepskim odbiorem członkowie duetu postanowili zakończyć swoją działalność jako Heltah Skeltah. Kariera Rocka okazała się zamierzeniami nie do końca mającymi przełożenie na rzeczywistość – planowany solowy „Planet Rock” nie ukazał się z powodu upadku wytwórni Lethal Records, a raper musiał zadowolić się kilkoma mixtape’ami i gościnnymi udziałami na innych albumach.

Zgoła lepiej powiodło się RuckowiSeanowi Price’owi. W 2005 roku, nakładem Duck Down ukazał się debiutancki solowy album rapera, „Monkey Barz”, który przyniósł mu uznanie nie tylko słuchaczy, ale także krytyków i dziennikarzy muzycznych (np. tytuł najlepszego niezależnego albumu roku według magazynu The Source). Dzięki udziałowi Rocka w dwóch utworach doszło do ponownego zawiązania działalności Heltah Skeltah i albumu „D.I.R.T.”, który został zrealizowany rok po wydaniu w 2007 drugiego longplaya Seana„Jesus Price Supastar”, wyprodukowanego m.in. przez 9th Wondera, Khrysisa czy Illminda.

Bezkompromisowy Mic Tyson - nowy album Seana Price'aWartym odnotowania faktem w działalności artystycznej Seana Price’a było niewątpliwie utworzenie formacji Random Axe, której szeregi prócz wyżej wymienionego zasilili Black Milk i Guilty Simpson. Entuzjastycznie przyjęty, jedyny jak dotąd album doczekał się wielu zwolenników, ceniących sobie warstwę tekstową, umiejętności rapowania oraz ogólne brzmienie projektu.

Październik 2012 roku to miesiąc ataku „Mic Tyson”. Pod zaprojektowaną przez jednego z czołowych grafików Marca Ecko okładką kryje się solidny album, doceniony i wyróżniany w wielu podsumowaniach ubiegłego roku. Mimo „podtatusiałego” wieku, Sean nie rezygnuje ze swojego charakterystycznego stylu – złośliwych, nie raz niesmacznych, uwag, wciąż jest tym nieustępliwym i nieprzebłaganym, pewnym swojej wartości Emcee, potrafiącym dobrze wykorzystać wypracowane przez lata atuty. O warstwę muzyczną albumu zadbała zróżnicowana pod względem brzmieniowym i imponująca liczba producentów – najwięcej, bo cztery utwory, wyprodukował The Alchemist, choć pojawiły się podkłady także od Erica G, Stu Bangaz, Beat Butcha, Evidence’a czy Khrysisa. Wśród zaproszonych gości nie zaskakuje obecność Rustego Juxxa, ILL Billa czy Buckshota, warto jednak zwrócić też uwagę na nagranie z Toraem.

Album „Mic Tyson” można odsłuchać i nabyć poprzez serwis iTunes. Zachęcam do obejrzenia animowanego spotu promującego album oraz klipów do utworów „Haraam” i „I See”.

UPDATE: Powstały kolejne videoclipy promujące płytę Seana Price’a. Tym razem obrazy nakręcono do „Genesis of the Omega”, „Bar-Barian” i „BBQ Sauce”.

Tracklista

 1. Genesis of the Omega (prod. by The Alchemist)
 2. Bar-Barian (prod. by The Alchemist)
 3. Pyrex (prod. by Amp)
 4. Price & Shining Armor feat. Ruste Juxx (prod. by Wool)
 5. Title Track (prod. Eric G)
 6. Straight Music (prod. by 9th Wonder)
 7. STFU Part 2 (prod. by The Alchemist)
 8. Hush (prod. by Khrysis!)
 9. Solomon Grundy feat. Ike Eyes & Ill Bill (prod. by Eric G)
 10. Frankenberry feat. Buckshot (prod. by Stu Bangaz)
 11. BBQ Sauce feat. Pharoahe Monch (prod. by Evidence | Co-Produced by Babu)
 12. Bully Rap feat. Realm Reality (prod. by The Alchemist)
 13. By The Way feat. Torae (prod. by Evidence)
 14. Battering Bars feat. Pumpkin Head (prod. by Beat Butcha)
 15. The Hardest Ni**a Out  (prod. by Beat Butcha)

iTunes Bonus Tracks

 1. Haraam (prod. by Team Demo)
 2. Remember feat. Freddie Gibbs (prod. by Statik Selektah)
 3. I See (prod. by Quelle Chris)