Joell Ortiz - Free AgentZ premierami niektórych albumów bywa doprawdy różnie. Nader często zdarzają się przypadki, w których wypuszczenie nowego wydawnictwa płytowego danego artysty przychodzi z dużym trudem. Przyczyn takich sytuacji należałoby szukać wśród decyzji podejmowanych przez właścicieli wytwórni płytowych, jak również wykonawców, nierzadko mających problem z doszlifowaniem ostatecznej wersji płyty. Należy też pamiętać o tym, iż współpraca pomiędzy labelami, a artystami nierzadko nie wygląda najlepiej i obie strony napotykają na trudności odnośnie różnych aspektów związanych z wydaniem płyt. Powyższy problem dotyczy pochodzącego z Brooklynu Joella Ortiza i jego drugiego studyjnego albumu „Free Agent”.

W przeciągu trzech ostatnich lat, Amerykanin portorykańskiego pochodzenia narobił apetytu słuchaczom na kolejne solowe wydawnictwo płytowe. Wszystko zaczęło się od dobrze przyjętego debiutanckiego albumu Joella Ortiza – „The Brick (Bodega Chronicles)” (Koch Records, 2007). Następnie przyszła kolej na dwa mixtape’y, nagrane odpowiednio z J-Love („Who’s Nice?”) i Frequencym („Road Kill”). W 2009 roku ukazał się na rynku muzycznym longplay Slautherhouse (pod tym samym tytułem co nazwa grupy), w skład którego oprócz brooklyńskiego artysty wchodzą Royce Da 5’9″, Crooked I i Joe Budden. Joell Ortiz udowodnił na tej produkcji, że jest nietuzinkowym raperem, w umiejętny sposób odnajdując się obok uznanych Emcees.

We wrześniu ub.r. artysta wydał darmowy materiał „Farewell Summer EP” (o tym wydawnictwie szczegółowo informowałem we wcześniejszym wpisie), będącym wstępem do albumu „Free Agent”. Pierwotnie premiera drugiego longplaya Joella Ortiza miała się odbyć 30 listopada 2010 roku. Wskutek nieporozumień między raperem, a wydawcą płyty, czyli E1 Music (dawny Koch Records) „Free Agent” zostało wydane w ub.r. jedynie w wersji digital. Premiera produkcji w formie fizycznej została przesunięta na 22 lutego 2011 roku. Po drodze zmieniono jeszcze całkowicie tracklistę, mając na uwadze wyciek materiału do internetu.

Przy pracach nad „Free Agent” uczestniczyło doborowe grono producentów i raperów. Lista beatmakerów zawiera starych wyjadaczy – Kenny’ego Dope’a, DJ’a Premiera, Nottza, Large Professora, Seana C & LV. Z kolei na albumie znalazło się również miejsce dla przedstawicieli nowej fali producentów, reprezentowanej przez The Audible Doctora, Frequency, Franka Dukesa, czy Novela. Gościnnie na albumie znaleźli się również następujący artyści: The LOX, Fat Joe, Royce Da 5’9″ oraz Anna Yvette. Na koniec należy dołożyć Just Blaze’a, odpowiedzialnego za nowy mix utworu „Battle Cry” (pierwotna wersja singla znalazła się na „Farewell Summer EP”).

Jeszcze przed wydaniem „Free Agent” w wersji MP3, Joell Ortiz ogłosił zakończenie współpracy z E1 Music i przejście do wytwórni Shady Records. Czas pokaże, na ile perturbacje związane z wydaniem drugiego albumu tego uzdolnionego rapera, zaszkodzą w odbiorze i odpowiedniej oceny jego wydawnictwa płytowego. Natomiast bezpośrednio przed ukazaniem się wersji CD „Free Agent” do sprzedaży trafiło „The EP” Slaughterhouse, które niebawem szerzej przedstawię na stronie.

Tracklista

 1. Intro (prod. Frank Dukes)
 2. Put Some Money on It feat. The LOX (prod. Sean C & LV)
 3. Killed for Less (Intro)
 4. One Shot (Killed for Less) feat. Fat Joe (prod. Knobody)
 5. Sing Like Bilal (prod. DJ Premier)
 6. Finish What You Start feat. Royce Da 5’9″ (prod. Kenny Dope)
 7. Battle Cry feat. Just Blaze (prod. Just Blaze, The Audible Doctor)
 8. Nursery Rhyme (prod. Nottz)
 9. Phone (Skit)
 10. Call Me (She Said) feat. Novel (prod. Novel)
 11. So Hard feat. Anna Yvette (prod. Frequency, Anna Yvette)
 12. Oh! feat. Iffy (prod. Large Professor)
 13. Checkin for You (Skit)
 14. Checkin for You (prod. Frank Dukes)
 15. Good Man Is Gone (prod. Broadway)
 16. Cocaine (prod. DJ Khalil)