Joell Ortiz - Farewell Summer EPWszyscy lubimy, gdy możemy otrzymać coś zupełnie za free. Od dawna darmowe tracki, mixtape’y, EP-ki i albumy stanowią wysoki procent pośród ogólnej liczby wydawnictw płytowych. Skutecznie pomagają w popularyzacji tego rodzaju materiałów muzycznych licencje Creative Commons, które mają zastosowanie dla każdej działalności artystycznej (proszę zwrócić uwagę, iż U Call That Love również oparte jest o CC). Niestety, często do jakości nagrań udostępnianych za darmo można mieć duże zastrzeżenia Na szczęście istnieje grono artystów, którzy zawsze dbają o swoje materiały. Do tej grupy można zaliczyć Joella Ortiza, który niemal dwa tygodnie temu zaprezentował „Farewell Summer EP”.

Raper z Brooklynu zebrał na EP-ce całkiem interesujących gości. Produkcją Farewell Summer EP zajęli się Frequency (odpowiedzialny także za mix materiału), Statik SelektahThe Audible Doctor, DJ Premier, Frank Dukes i Don Cannon. Należy tutaj dodać, iż bit w tracku „Sing Like Bilal” został wcześniej użyty w kawałku Reksa „Cloud 9” pochodzącym z albumu „More Grey Hairs”, a sampel został wykorzystany w m.in. „Gangster, Gangster” Stylesa P. „Sing Like Bilal” traktowane jest jako freestyle, co poniekąd wyjaśnia tę sytuację. Natomiast „Battle Cry” – najmocniejsza pozycja na tym wydawnictwie – w wersji instrumentalnej znalazło się na „The Crackers Vol.1” The Audible Doctora. Jeżeli chodzi o pozostałe gościnne udziały na płycie, to w utworze „So Wrong” możemy usłyszeć Taliba Kweli, Jean Grae i Brothera Ali, a we wspomnianym „Sing Like Bilal” udzielił się również Sheek Louch. Obecność reprezentanta Rhymesayers Entertainment stanowi miłą niespodziankę.

Joell Ortiz jest liryczną bestią i nie należy przechodzić obok jego twórczości obojętnie. Zasługuje na słowa uznania i szacunek ze strony słuchaczy i dziennikarzy muzycznych. Dzięki „Farewell Summer” jeszcze bardziej wzrosły apetyty na drugi solowy longplay artysty zatytułowany „Free Agent”, a pożegnanie lata nie jest wcale takie smutne. Materiał możecie pobrać korzystając z poniższego linku.

EP-kę promuje teledysk powstały do „Sing Like Bilal” nakręcony głównie w studiu sławnej rozgłośni radiowej – Hot 97 (jak widać, Funkmaster Flex ma się dobrze).

UPDATE: Zrealizowano również obraz do drugiego singla pochodzącego z „Farewell Summer”, tym razem do utworu „Battle Cry”.

DOWNLOAD Joell Ortiz – „Farewell Summer EP”

Tracklista

  1. Intro (prod. Frequency)
  2. Murder (prod. Statik Selektah)
  3. Battle Cry (prod. The Audible Doctor)
  4. Sing Like Bilal Remix feat. Sheek Louch (prod. DJ Premier)
  5. So Wrong feat. Talib Kweli, Brother Ali & Jean Grae (prod. Frank Dukes)
  6. Fairwell Summer (prod. Don Cannon)