U Call That Love - Underground Podcast Volume 1U Call That Love sukcesywnie rozszerza swoją działalność, udowadniając, iż nie jest tylko stroną internetową. Jednym z przejawów aktywności UCTL jest decyzja o podjęciu publikacji podcastów. Podcast to nic innego, jak forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków. W Polsce podcasting nadal znajduje się w fazie rozwoju, aczkolwiek w miarę upływu czasu coraz więcej ludzi zaczyna doceniać zalety takiej formy publikacji w internecie.

U Call That Love wraz z DJ’em Malczykiem przygotowało pierwszą część undergroundowego podcastu. „Undeground Podcast Volume 1” zostało umieszczone do darmowego odsłuchu na najwłaściwszych stronach służących do udostępniania podcastów – Mixcloudzie i SoundCloudzie. Projekt można bezpośrednio odsłuchać korzystając jednego z poniższych widgetów (zdaję sobie sprawę, iż nie wszystkie przeglądarki internetowe żyją w zgodzie z playerami Soundclouda, dlatego też zamieszczam także widget Mixclouda. Dołączam również opis wszystkich utworów zawartych na trackliście. Wydawnictwo można też pobrać korzystając z poniższego odnośnika.

Soundcloud:

Mixcloud:

Mix: DJ Malczyk

Okładka: Jeremy „Concept” Coates

DOWNLOAD U Call That Love – „Underground Podcast Volume 1” mixed by DJ Malczyk

Tracklist

 1. Concept – Awaken (prod. Concept)
 2. MindsOne – Legion of Doom (prod. Kev Brown)
 3. Gangrene (The Alchemist & Oh No) – Chain Swinging (prod. The Alchemist)
 4. Qwel & Maker – El Camino (prod. Maker)
 5. The Left – Frozen feat. Kool G Rap (prod. Apollo Brown)
 6. The Burnerz – The Burnerz (prod. The Are)
 7. PND (Poems and Dust) – Lonestar (prod. Dust)
 8. Green Tea – Yes Party People feat. Kero One (prod. Green Tea)
 9. Sene & J57 – iMobile (prod. J57)
 10. Thaione Davis – Survival of the Times (prod. Thaione Davis)
 11. Joell Ortiz – Battle Cry feat. Just Blaze (prod. by The Audible Doctor)
 12. Cap D – King of Mountain feat. Brother Ali (prod. Illmind)
 13. Hellsent – For The City (prod. Max)
 14. Kondor – Tribute to Nujabes (prod. Kondor)
 15. Blue Scholars – Lumiere (prod. The xx)
 16. Blazo – Night of the Samurai (prod. Blazo)

Szczegółowe informacje dotyczące utworów na „Underground Podcast Volume 1”

Concept – „Awaken” (prod. Concept)

Instrumentalny utwór nowozelandzkiego producenta, Concepta. Beatmaker nieraz już gościł ze swoimi wydawnictwami płytowymi na U Call That Love. Z tego powodu, nie mogło zabraknąć produkcji Concepta na pierwszej części undergroundowego podcastu UCTL. „Awaken” to odpowiedni track na otwarcie materiału, oparta o klasyczne hip hopowe brzmienie produkcja, wprowadzająca w klimat podcastu.

MindsOne – „Legion of Doom” (prod. Kev Brown)

Niezależnym grupom hip hopowym działającym w mniej aktywnych ośrodkach muzycznych, przychodzi z większą trudnością zdobywanie szacunku wśród słuchaczy. Powoduje to, że część twórców hip hopowych poszukuje możliwości zrealizowania swojego materiału w dużych aglomeracjach miejskich, co niesie ze sobą również sprawniejszą promocję. W ten sposób postąpili członkowie MindsOne, którzy w całości nagrali ostatnie LP „Self Reliance” w Nowym Jorku. Album otrzymał pozytywne oceny ze strony środowiska hip hopowego. Nic w tym dziwnego, skoro na trackliście płyty znalazły się takie utwory, jak chociażby „Legion of Doom” wyprodukowany przez Kev Browna.

Gangrene – „Chain Swinging” (prod. The Alchemist)

Na wspólną kolaborację pomiędzy Oh No, a Alchemistem czekała niemal cała niezależna scena muzyczna. W końcu spotkało się dwóch nietuzinkowych artystów, którzy należą do grona jednych z najważniejszych producentów hip hopowych i całkiem zdolnych Emcees przy tym. „Gutter Water” w wydaniu Gangrene spotkało się z pochlebnymi recenzjami i opiniami. Zresztą nie bezpodstawnie, czego dowodem jest nagranie „Chain Swinging„. Poniższa produkcja definiuje styl wypracowany przez Oh No i Alchemista – brudny, złowrogi, niechlujny.

Qwel & Maker – „El Camino” (prod. Maker)

Chicagowscy artyści występują na I części undergroundowego podcastu w doprawdy silnej obsadzie. Specyficzny klimat unoszący się nad produkcjami z Cook County ma silny wpływ na U Call That Love. Dlatego też, raperzy i beatmakerzy z tego miasta tak często przedstawiani są na stronie. Qwel i Maker są jednymi z najbardziej płodnych artystów z Wietrznego Miasta. 14 września 2010 roku odbyła się premiera ich ostatniego longplaya zatytułowanego „Owl”. „El Camino” zostało wybrane jednym z singli promujących niniejsze wydawnictwo płytowe, co okazało się słuszną decyzją duetu oraz wydawcy materiału, czyli Galapagos4.

The Left – „Frozen” feat. Kool G Rap (prod. Apollo Brown)

Artyści związani z Mello Music Group sukcesywnie stają się coraz bardziej rozpoznawalni na niezależnej scenie muzycznej. W 2010 roku przebojem na zaszczytne miejsce w undergroundzie wdarł się Apollo Brown. Pochodzący z Detroit beatmaker w zeszłym roku wyprodukował trzy albumy: solowe wydawnictwo „The Reset”, longplay nagrany wraz z Boog Brown „Brown Study” oraz wspólny projekt z Journalistem 103 i DJ’em Soko jako The Left„Gas Mask”. Właśnie z tego ostatniego materiału pochodzi singiel „Frozen”, na którym gościnnie pojawiła się legenda Nowego Jorku – Kool G Rap.

The Burnerz – „The Burnerz” (prod. The Are)

Przedstawiciele Bay Area posiadają silną pozycję w hip hopie. W ubiegłym roku ukazało się wiele wartościowych projektów muzycznych artystów z tego regionu Stanów Zjednoczonych. W tym gronie należałoby umieścić wspólne wydawnictwo Zumbiego z Zion I oraz producenta The Are jako The Burnerz. Doświadczeni artyście nagrali w 2010 roku solidną, równą płytę, na której dominował pozytywny hip hop. Jednym z utworów promujących longplay zostało nagranie „The Burnerz”, w pełni zasługujące do znalezienia się na trackliście pierwszego undergroundowego podcastu.

Poems & Dust (PND) – „Lonestar” (prod. Dust)

Wydany w październiku 2010 roku wspólny projekt Poemsa (LA Symphony) i Dusta zatytułowany „Dirty Words”, przeszedł bez większego echa na niezależnej scenie hip hopowej. A szkoda, bowiem płyta obfituje w co najmniej solidne utwory, pośród których można znaleźć prawdziwe perełki. Bez dwóch zdań takim mianem można określić singiel promujący „Dirty Words” zatytułowany „Lonestar”. Mocny brzmienie nagrania w połączeniu z dobrym technicznie flow Poemsa, to dobry przepis na udaną produkcję.

Green Tea – „Yes Party People” feat. Kero One (prod. Green Tea)

Singlowy utwór producenta i rapera w jednym, Green Tea, to jedyny track na pierwszej części undergroundowego podcastu pochodzący z 2009 roku. Jednakże, „Yes Party People” trafiło na tracklistę nieprzypadkowo. Zdecydowanie pozytywne nagranie, wybijające się ponad przeciętność, na którym Kero One przypomniał się ze starej, dobrej strony. Pozostaje tylko żałować, iż „Places & Spaces” nie doczekało się właściwej promocji ze strony Plug Label Music.

Sene & J57 – „iMobile” (prod. J57)

J57 wraz ze swoim kolektywem Brown Bag AllStars raz po raz gości na U Call That Love. O kolejnych planach wydawniczych nowojorskiej grupy systematycznie informuję na stronie, przykuwając także baczną uwagę do solowych projektów poszczególnych przedstawicieli zespołu. Jedna z głównych postaci BBAS, J57 jest niemal notorycznie zapracowany i realizuje mnóstwo mniej lub bardziej obszernych wydawnictw płytowych. W listopadzie 2010 roku beatmaker i raper w jednej osobie wydał wraz z Sene darmowy materiał „Eye Don’t Dream…But I Do”. Z tej produkcji pochodzi track „iMobile”, posiadający niepowtarzalny klimat.

Thaione Davis – „Survival of the Times” (prod. Thaione Davis)

Thaione Davis jest drugim, a zarazem nie ostatnim, przedstawicielem undergroundowej sceny z Wietrznego Miasta, którego nagranie znalazło się na niniejszym podcaście. Związany z szeregiem niezależnych wytwórni płytowych (Hong Kong Recordings, Birthwrite Records, Domination Recordings, Jericho Lounge Music) artysta w znakomity sposób definiuje styl legendarnego crew Nacrobats. „Survival of the Times” jest jednym z singli z ub. r. zapowiadających kolejny album Thaione’a Davisa, na który warto czekać.

Joell Ortiz – „Battle Cry” feat. Just Blaze (prod. The Audible Doctor)

Historia singlowego utworu Joella Ortiza promującego dwa wydawnictwa płytowe tego artysty – „Farewell Summer EP” i „Free Agent” – jest doprawdy interesująca. „Battle Cry” w wersji instrumentalnej pochodzi z 2008 roku, a oficjalnie zostało wydane na „The Crackers Vol. 1” The Audible Doctora. Następnie sprawy potoczyły się zupełnie naturalnie. Joell Ortiz, przygotowujący materiał na „Farewell Summer EP” i „Free Agent” wyszedł z propozycją użycia nagrania przedstawiciela Brown Bag AllStars w jednym utworze. Oferta współpracy została szybko przyjęta i tak pokrótce wygląda historia „Battle Cry”. U Call That Love wykorzystało w podcaście ostateczną wersję singla Joella Ortiza, który został zmiksowany przez Just Blaze’a (notabene, beatmaker z własnej inicjatywy zaproponował wykonanie miksu tego tracka).

Cap D – „King of Mountain” feat. Brother Ali (prod. Illmind)

Przy dyskusjach o chicagowskiej scenie hip hopowej, można dokonać pewnego podziału. Na jednej szali możemy zestawić artystów, którzy osiągnęli większy sukces po wyemigrowaniu z tego miasta, takich jak Common, Kanye West, czy częściowo No I.D. (producent wciąż jest aktywny w hip hopie). Z drugiej strony, możemy zebrać przedstawicieli undergroundu w Chi-Town. Jedną z najważniejszych w drugim gronie jest bez wątpienia Capital D, człowiek-instytucja. W październiku 2010 roku Cap D powrócił ze swoim kolejnym albumem – „PolyMath”. „King of Mountain” z gościnną zwrotką Brothera Ali stanowi właściwą wizytówkę dla tego longplaya.

Hellsent – „For The City” (prod. Max)

Kolejny utwór na trackliście należy do związanego z chicagowskim labelem Galapagos4, Hellsenta. Wszyscy artyści wydający płyty w prowadzonym przez Jeffa Kuglicha labelu stanowią ważne ogniwa na undergroundowej scenie Wietrznego Miasta. „For The City” jest jednym z nagrań promujących wydany pod koniec wakacji 2010 roku longplay Hellsenta„False Profit”. Track skrzętnie definiuje klimat ostatniej płyty Hellsenta, dryfującym pomiędzy Chi-Town, a muzyką szczególnie popularną w Japonii.

Kondor – „Tribute To Nujabes” (prod. Kondor)

26 lutego b.r. odbędzie się pierwsza rocznica śmierci znamienitego japońskiego producenta, Nujabesa. Dlatego też, niniejszy utwór polskiego beatmakera Kondora, to odpowiedni tribute złożony dla Juna Seby. Kondor w dobitny sposób potwierdził na swoich albumach „Peace Of Body” oraz „Peace Of Mind” (ostanie wydawnictwo polskiego producenta, „Peace Of Soul” ukazało się pod koniec kwietnia b.r.) swój potencjał, dysponując już teraz dobrze rozwiniętym warsztatem. „Tribute To Nujabes” to próbka nieprzeciętnych możliwości Polaka.

Blue Scholars – „Lumiere” (prod. Sabzi)

Po pobycie nad jeziorem Michigan pośród brzmień serwowanych przez Kondora, przenosimy się na Zachodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, a konkretnie do położonego w stanie Waszyngton Seattle. W tym mieście od 2002 roku prężnie działa duet Blue Scholars. W przeciągu kilku lat, Geologic i Sabzi w szybkim tempie stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych postaci na undergroundowej hip hopowej scenie muzycznej. W oczekiwaniu na nadchodzący projekt grupy, album „Cinematropolis”, Geo i Sabzi przygotowali kilka singli poprzedzających to wydawnictwo. „Lumiere” w wyrazisty sposób oddaje klimat produkcji tego zespołu, łagodnie wplatając pomiędzy pozostałe tracki na podcaście. Należy dodać, iż instrumental został niejako pożyczony od rockowego zespołu The xx.

Blazo – „Night of the Samurai” (prod. Blazo)

Na zakończenie podcastu wybrałem utwór instrumentalny wyprodukowany przez polskiego artystę, Blazo. Sylwetka beatmakera w szczegółowy sposób została przedstawiona już na stronie. Dlatego też, Czytelnicy U Call That Love powinni dobrze kojarzyć postać producenta pochodzącego z Jasła. „Night of the Samurai” należy do katalogu rare & unreleased Blazo, który tak naprawdę oficjalną premierę miał podczas jednej z lutowych wydań audycji „HiphOpera” nadawanej w Polskim Radiu Białystok. Beatmaker zabiera nas na podróż po swoim świecie, wyznaczanym przez piękne instrumentalne kompozycje.