Ill Bill & Vinnie Paz - Heavy Metal KingsZainteresowanie opinii publicznej hardcore’ową i surową odmianą hip hopu od kilku lat utrzymuje się na wysokim poziomie. W stabilizacji tej sytuacji pomogły liczne wydawnictwa płytowe sygnowane przez twardych i bezkompromisowych artystów. Przyczyniła się do tego również zmiana równowagi sił na niezależnej scenie hip hopowej, na której coraz więcej osób idzie w stronę mrocznych i złowieszczych klimatów. Wśród raperów i beatmakerów utożsamianych z tym rodzajem rapu dominują głównie biali członkowie supergrup hip hopowych – Jedi Mind Tricks, Army of the Pharaohs i La Coka Nostra, o czym już wspominałem przy okazji artykułu o „Honkey Kong” Apathy’ego. Pod koniec pierwszego kwartału 2011 roku dwaj zasłużeni Emcees – ILL Bill i Vinnie Paz, postacie wiodące prym w hardcore’owym nurcie, wydali długo oczekiwany wspólny album „Heavy Metal Kings”. Wydawnictwo płytowe potwierdziło ich status w branży muzycznej.

W poprzednim roku obaj raperzy świętowali wydanie swoich kolejnych materiałów. ILL Bill wraz z DJ’em Muggsem pod koniec 2010 roku wypuścili album „Kill Devil Hills” (Fat Beats Records). Natomiast jeszcze wcześniej, bowiem 18 czerwca ub.r., ukazał się debiutancki solowy projekt Vinniego Paza„Season Of The Assassin” (Enemy Soil Records). Obie produkcje zostały utrzymane w klimacie i konwencji, do której przyzwyczaili swoich fanów artyści. Co prawda, lepsze recenzje otrzymał longplay członka Non-Phixion, jednak wypadkowa wszystkich opinii dotyczących tych płyt, zdecydowanie przechylała się w pozytywną stronę.

Po kilku miesiącach od daty ukazania się „Kill Devil Hills”, ILL Bill i Vinnie Paz potwierdzili pracę nad wspólnym dziełem. Duet artystów przygotowywał się do wypuszczenia projektu jako grupa Heavy Metal Kings. Nazwa formacji nawiązuje do kultowego singla Jedi Mind Tricks o tym samym tytule, powstałym właśnie przy udziale założyciela Uncle Howie Records. Znawcy gatunku i sympatycy twórczości JMT zgodnie potwierdzają, iż jest to jeden z najbardziej dopracowanych utworów tego zespołu.

Hardcore hip hop w wykonaniu ILL Billa i Vinniego PazaDebiutancka płyta duetu zatytułowana tak samo, jak nazwa grupy, ukazała się na rynku płytowym 5 kwietnia 2011 roku. Heavy Metal Kings zostało wydane dzięki nakładowi niedawno założonej wytwórni płytowej Enemy Soil Records. Album zawiera 16 premierowych tracków, wyprodukowanych przez ILL Billa, DJ’a Muggsa, Shuko, Sicknature’a, C-Lance’a, Juniora Makhno, Grand Finale’a, Gema Gratesa, Vherbala i Jacka of all Trades. Gościnnie na projekcie udzielili się Reef The Lost Cauze, Sabac Red, Q-Unique i Slaine, a więc dobrzy znajomi twórców tego wydawnictwa płytowego. Jak zwykle, w przypadku materiałów, za którymi stoją ILL Bill i Vinnie Paz, mamy do czynienia z mocnymi, świetnymi pod względem technicznym zwrotkami. Raperzy dobitnie pokazują, że lepiej nie wchodzić im w drogę i mieć się na baczności przy każdym spotkaniu z nimi. „Heavy Metal Kings” to płyta przeznaczona dla słuchaczy o stalowych nerwach, ceniących sobie pełne grozy i niepokoju opowieści hardcore’owych Emcees.

Wydawnictwo muzyczne Heavy Metal Kings doczekało się dwóch teledysków powstałych odpowiednio do „Blood Meridian” oraz „Oath of the Goat”. ILL Bill i Vinnie Paz nie przebierają w środkach, przejeżdżając się walcem po ścielącym się gęsto trupie odbiorców ze słabszym sercem i umysłem, a oba teledyski podkreślają wymiar ich nagrań, stanowiąc dopełnienie obu singli.

Artyści zdążyli już zapowiedzieć swoje nadchodzące materiały. ILL Bill postanowił wydać wspólny longplay z Seanem Price’em (data premiery „The Pill” nie jest jeszcze znana),  a także kolejny solowy album. Z kolei Vinnie Paz zbiera materiał na drugie solo „God of the Serengeti” oraz znajduje się na ostatniej prostej wraz ze Stoupe’em Jus Allahem, jeżeli chodzi o nagrywanie nowego LP Jedi Mind Tricks („Violence Begets Violence” w sprzedaży od 25 października b.r.). Ponadto artyści postanowili wejść we współpracę z ww. DJ’em Muggsem i stworzyć produkcję „Heavy Metal Kings vs. DJ Muggs”. Na wieści o tych wydawnictwach, mnóstwo zwolenników ich twórczości zaciera już dzisiaj ręce.

UPDATE: Ukazał się trzeci teledysk promujący płytę duetu. Obraz zrealizowano do singlowego nagrania „Metal in Your Mouth” z gościnnymi udziałami Q-Unique’a & Slaine’a.

Tracklista

 1. Keeper of the Seven Keys (prod. C-Lance)
 2. Eye is the King (prod. Junior Makhno)
 3. Impaled Nazarene (prod. Grand Finale)
 4. Children of God (prod. ILL Bill)
 5. Blood Meridian (prod. Gem Grates)
 6. Oath of the Goat (prod. Vherbal)
 7. King Diamond (prod. ILL Bill)
 8. The Vice of Killing feat. Reef the Lost Cauze & Sabac Red (prod. Sicknature)
 9. Devil’s Rebels feat. Crypt the Warchild (prod. Shuko)
 10. Age Of Quarrel (prod. Jack of all Trades)
 11. Metal in Your Mouth feat. Q-Unique & Slaine (prod. Jack of all Trades)
 12. Terror Network (prod. C-Lance)
 13. Leviathan (The Spell Of Kingu) (prod. DJ Muggs)
 14. The Crown Is Mine (prod. C-Lance)
 15. Splatterfest (prod. C-Lance)
 16. The Final Call (prod. ILL Bill)